پس از موفقیت کارشناسان ژاپنی در جلوگیری از ذوب‌شدن قلب راکتورهای شماره 1 و 3 نیروگاه هسته‌ای داییچی در ژاپن و تزریق آب دریا برای خنک‌سازی راکتورها، راکتور شماره 2 تا مرز انفجار پیش رفت.

با گذشت سه روز از زلزله 9 ریشتری و سونامی عظیمی که ژاپن را در شرایط اضطراری فرو برد، دردسرهای نیروگاه هسته‌ای داییچی در فوکوشیمای ژاپن تمامی نیافته، طوری‌که نزدیک بود بدترین اتفاق ممکن رخ دهد.

پس از موفقیت کارشناسان ژاپنی در مهار بحران راکتورهای 1 و 3، سیستم خنک‌کننده راکتور شماره 2 از کار افتاد. کارشناسان احتمال می‌دهند که عامل این اتفاق، انفجار گاز هیدروژن در راکتور شماره 3 بود. مهندسان تصمیم گرفتند با تزریق آب دریا و اسید بوریک، این راکتور را نیز همانند دو راکتور شماره 1 و3 خنک و تحت کنترل درآورند. در شرایطی‌که سطح آب استخر محافظ قلب راکتور به‌قدری پایین آمده بود که بخش بالایی میله‌های سوخت بالاتر از مایع خنک‌کننده قرار گرفته بود، تزریق آب دریا به درون استخر آغاز شد.

با این حال به گزارش خبرگزاری کیودو، به‌دلیل تمام شدن سوخت پمپ‌های تزریق‌کننده آب دریا، این عملیات ناتمام ماند (!)، درنتیجه سطح آب استخر خنک‌کننده بیشتر کاهش یافت تا آن‌که 19:40 به وقت محلی امروز (14:10 روز 23 اسفند به وقت ایران) تمام پوشش میله‌های سوخت خارج از مایع خنک‌کننده قرار گرفت.

در چنین شرایطی چون حرارت تولیدشده در واکنش‌های شکافت هسته‌ای از اتاقک خارج نمی‌شود، موجب افزایش شدید دمای راکتور می‌شود و اگر نتوان آن را مهار کرد، به ذوب‌شدن قلب راکتور و انفجار هسته‌ای شدیدی منجر می‌شود.

با این حال، خبرگزاری کیودو خبر داد که در 20:17 به وقت محلی (14:47 به وقت ایران) کارشناسان توانسته‌اند مشکل ورود آب دریا را به استخر حل کرده و سطح آب استخر خنک‌کننده را تا 30 سانتی‌متر افزایش دهند. هرچند این مقدار هنوز برای پوشاندن تمام میله‌های سوخت کافی نیست، اما کارشناسان امیدوارند این راکتور نیز به‌زودی کنترل شود.

آخرین خبر (20:57 به وقت ژاپن، 15:27 به وقت ایران)
مهندسان ژاپنی برای کاهش فشار بخار اتاقک راکتور، بخشی از بخار رادیواکتیو را در اتاقک فوقانی آزاد کردند. احتمال دارد طی ساعت‌های آینده مشابه راکتورهای شماره 1 و 3، گاز هیدروژن به محیط پراکسیژن نشت کند و انفجار گاز هیدروژن، بخشی از سازه راکتور را از بین ببرد.

آخرین به‌روزرسانی (21:15 به وقت ژاپن، 15:45 به وقت ایران)

 کارشناسان از احتمال ذوب‌شدن موضعی برخی میله‌های سوخت در قلب راکتور شماره 2 خبر می‌دهند. همچنین گزارش می‌رسد که عملیات تزریق آب دریا به دو راکتور نیروگاه داییچی برای خنک‌سازی راکتورهای آسیب‌دیده دوباره از سر گرفته شده است.

آخرین به روزرسانی (21:53به وقت ژاپن، 16:23 به وقت ایران)
سطح آب در استخر خنک‌کننده راکتور شماره 2 به 2 متر افزایش یافته است.

50

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 137140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۳
    0 0
    خبررسانی شما بسیار عالی است. به مهندسین ژاپنی تبریک می گویم عالی بود