هشدار محمد معتمدی درباره شیوع ویروسی کشنده‌تر از «کرونا»

مهر نوشت: محمد معتمدی ویروس «گرسنگی» را ویروسی خطرناک‌تر و کشنده‌تر از «کرونا» در جهان امروز توصیف کرد که هیچ‌گاه برای مبارزه با آن حالت فوق‌العاده‌ای اعلام نشده است!

محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی با انتشار متنی در صفحه شخصی‌اش از کم‌توجهی مردم دنیا به گرسنگی بسیاری از کودکان در جهان انتقاد کرد و از سازمان‌های جهانی مرتبط خواست تا نسبت به رفع این گرفتاری اقدام کنند.

در متن منتشر شده از سوی محمد معتمدی آمده است:

«عدالت اجتماعی چیست؟ آیا رشد اقتصادی با عدالت اجتماعی ارتباطی دارد؟ کشور هند پنجمین اقتصاد بزرگ دنیاست، ولی اکثر مردم آن دچار فقر مفرط هستند. و یا کشور آمریکا که بزرگ‌ترین و ثروتمندترین اقتصاد جهان است سی و هشت میلیون فقیر دارد.

معمولاً اقشار فرودست جامعه به دولتمردانی امید دارند که رشد اقتصادی را ارتقا ببخشند به امید آنکه در وضع معیشت آنان تغییری حاصل شود. در حالی که به نظر می‌رسد گمشده این قشر محروم بیش از آن رشد اقتصادی باشد عدالت است. هرچند رشد اقتصادی در شرایطی می‌تواند زمینه‌ساز عدالت اجتماعی شود ولی غالباً به‌واسطه مناسبات حاکم بر اقتصاد، این ثروتمندان هستند که با رشد اقتصادی مرفه‌تر می‌شوند.

به آمار دقت کنید:

روزانه پانزده هزار کودک در جهان بر اثر فقر و گرسنگی می‌میرند. بر اساس آمار رسمی یونیسف فقط در سال ۲۰۱۶ پنج میلیون و ششصد هزار کودک بر اثر گرسنگی و سو تغذیه مرده‌اند. سال‌هاست که در هر روز بیست و پنج هزار نفر از بزرگ و کوچک، در جهان بر اثر فقر و گرسنگی و سوتغذیه می‌میرند در حالی که مجموع تلفات کرونا تا امروز در جهان جمعاً چهل و چهار هزار نفر بوده است.

ببخشید اگر ناراحتتان کردم ولی بد نیست دنیای پیرامون خود را بهتر بشناسیم. هرچند تصمیم داشتم به دلیل احساس عدم امنیت برای ابراز عقیده در فضای اینستاگرام کمتر مطالب اجتماعی به اشتراک بگذارم و در اینگونه موارد کمتر ابراز عقیده کنم ولی امروز به دلیل سنگینی اندوه، توبه شکستم.

درست است. هر روز پانزده هزار کودک در جهان از ویروس «گرسنگی» می‌میرند. درمان این ویروس هم هزاران سال است که کشف شده. غذا....! ولی این ویروس هرگز ریشه کن نشد. هیچکس هم در جهان برایش وضعیت فوق‌العاده اعلام نکرد. تنها تفاوت این ویروس با کرونا این است که این‌بار ثروتمندان عالم هم به آن دچار شده‌اند و شاید به همین دلیل در جهان، وضعیت فوق‌العاده اعلام شد.

بلای کرونا می‌تواند کیفری باشد بر این گناه بشر که سال‌هاست در برابر این ظلم و بی‌عدالتی سکوت کرده است.

نود و نه درصد ثروت جهان در اختیار تنها یک درصد از مردم جهان است و یک درصد باقیمانده متعلق به نود و نه درصد جهانیان. دنیای زیبایست.»

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1372236

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بنده خدا IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
  40 0
  بسیار عالی، گرسنگی و گرسنگان مخصوصاً کودکان گرسنه را دریابیم در همه جای دنیا
 • علیرضا IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
  27 0
  درود به شرفت محمد معتمدی حرف حق زدی
  • ح IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
   1 0
   چرابه گرسنه های ایران ااره نمیکنی منی که الان پیام میدم زیدخط فقر بافلاکت زنودگی میکنم
 • آزادمرد TR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  1 0
  چه کامل و بجا نوشتی استاد معتمدی عزیز. خدا به داد همه ما برسد.
 • IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  1 0
  ما که سالها کار کردیم اکنون که مستمری از تامین اجتماعی میگیرم یک میلیون و پانصد هزار تومان هست لذا جزء آن گروه کرسنگان هستیم.
 • رضا RU ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  2 0
  خیلی باشرف هستی آفرین بر تو
 • امید IR ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  3 0
  این حرفت که گفتی(برای کرونا وضعیت فوق العاده اعلام کردند چون ثروتمندان هم دچار این ویروس شدند بخاطر کیفر بی عدالتی)واقعا حرف بیست بیستی زدی،حرف دل همه ی قشر فقیر و متوسط و حلال خورها هستش.خداعمرت بده با این حرفت
 • مریم IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  1 0
  واقعیت تلخه الان خودم سرپرست یه خانوادم درحالی که خودم یه زنم وسرپرستی ندارم وازکاربیکارشدم دیگه بماندبقیه ش که فکرنمیکنم توضیح دادنش درست باشه چون فاییده ای نداره ونمیدونم چیکارکنم الان یکماهه که بیرون نمیرم ازفرداباید شاهدمشکلات دیگه ای توخونه م باشم منی که بااین حال که سرکارمیرفتم ومقطعی کارمیکردم حتی ماهی 200هزارتومنم نداشتم وازپول پیشم کم میشده وفقط میتونستم خرج نون شبم ودربیارم که اونم بااین ویروس کشنده روبروشدیم همینطوربدبختیای پشت این ویروس
  • یک سرباز وظیفه IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
   7 0
   یعنی چی ؟ که چی ؟ حتی در حکومت امیرالمومنین علی ( ع ) هم گرسنه وجود داشته که حضرت برای سیرکردنشان شبانه اقدام می کردند .
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
  1 0
  فقط نظرات منفی رو میزنین.....بقیه هم هیچ.....فاتحه خوندم به سایتت...