شهرداری ۳ مصوبه مقابله با کرونا را اجرایی نکرده است

عضو شورای شهر تهران ضمن انتقاد نسبت به اجرایی نشدن ۳ مصوبه شورا در جهت مقابله با کرونا در پایتخت گفت: ایستگاه‌های پر رفت و آمد مترو باید جداسازی شود.

به گزارش خبرآنلاین،حجت نظری، عضو شورای شهر تهران در نامه‌ای خطاب به شهردار تهران پیشنهاداتی را پیرامون مقابله با کرونا در پایتخت همزمان با پایان رسمی تعطیلات نوروزی ارائه کرد.

 وی در این نامه از شهردار تهران خواسته تا طبق سه مصوبه شورای شهر تهران در تاریخ‌های ششم، نوزدهم و بیست‌وپنجم اسفند سال ۹۸ برای مقابله کرونا و نیز بند ۱۵ از ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها موارد مذکور را اجرا کند.

متن کامل نامه به شرح ذیل است:

در آغاز برخود لازم می‌دانم از اقدامات شایسته و شایان تقدیر بخش‌های مختلف شهرداری تهران در مقابله با ویروس کرونا که مطابق با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران باعنوان «الزام شهرداری تهران به انجام اقدامات لازم و فوری جهت افزایش تاب‌آوری شهر تهران برای پیشگیری و کاهش اثر ناشی از آلودگی ویروس کرونا» اجرا شده است، تشکر و قدردانی کنم.

 اما آنچه باعث نگارش این نامه به جنابعالی شد، برخی گلایه‌ها و البته پیشنهادهایی بود که در این مدت از سوی شماری از شهروندان، کارکنان و نیز بازنشستگان شهرداری تهران به اینجانب منتقل شده، این موارد و پیشنهادها را با هم‌فکری تعدادی از همکارانم در شورای شهر تهران مورد بررسی قرار داده و در نهایت، نکاتی حاصل شد که لازم است طبق سه مصوبه شورای شهر تهران در تاریخ‌های ششم، نوزدهم و بیست‌وپنجم اسفند سال ۹۸ و نیز بند ۱۵ از ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها اجرایی شود.

باتوجه به پایان تعطیلات نوروزی یکی از نگرانی‌های جدی، پیرامون افزایش حجم تردد و عبور و مرور در معابر پایتخت است که امیدوارم ستادملی مقابله با کرونا تصمیم تداوم تعطیلی تا پایان فروردین را اتخاذ کند. اما در شرایط فعلی، چه تصمیمی اتخاذ شود و چه نشود، پیشنهاد می‌کنم شهرداری تهران در معابر و مناطق پرتردد، نسبت به افزایش فضای و محیط رفت و آمد عابران پیاده به شکل موقت اقدام کند. نمونه‌ای از این اقدام در کشورهایی نظیر آلمان و اتریش به اجرا درآمده و موفقیت قابل توجهی هم داشته است که این موارد را به‌پیوست خدمت‌تان ارسال کرده‌ام.

همچنین پیشنهاد می‌کنم فضای ورود و خروج در ایستگاه‌های مترو و به‌ویژه ایستگاه‌های پر رفت و آمد، جداسازی و با استفاده از المان‌های گرافیکی آشکارسازی شود. به این شکل که مسیر یا دری مخصوص برای ورود و مسیری مشخص نیز برای خروج از این فضا از طریق رنگ کردن کف مسیر مشخص شود. این امر سبب کاهش تماس مردم با یکدیگر و افزایش سرعت حرکت در نقاط دارای تراکم جمعیتی خواهد شد. در داخل واگن‌های مترو نیز لازم است همواره سیستم تهویه روشن باشد.

مساله دیگر در مورد فروشگاه‌های شهروند و میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران است. بار دیگر از کارکنان خدوم این مراکز که در تمام ایام توصیه به خانه‌نشینی، برای خدمت به مردم در محل کار خود حاضر بودند تشکر می‌کنم. درعین‌حال نگرانی‌هایی در مورد افزایش مراجعات به این مراکز و تجمع در آن‌ها وجود دارد. کما اینکه تصاویری از برخی از میادین میوه و تره‌بار پایتخت در ایام نوروز منتشر شد که نشان دهنده تراکم بالای جمعیت بود.

در همین راستا نیز باتوجه به اینکه هنوز زیرساخت کافی برای فروش اینترنتی مهیا نشده، لازم است حداقل سیستمی برای کنترل جمعیت داخل فروشگاه‌ها و این مراکز درنظر گرفته و اعلام شود که در حال حاضر، در هر واحد فروشگاهی چند نفر حضور دارند. این امر منجر به اطلاع مردم از ساعات خلوت و تشویق ایشان به عدم تجمع و تراکم بالای جمعیت می‌شود. همچنین لازم است با خط کشی کف و نوارکشی، فاصله مناسب را میان مراجعه کنندگان ایجاد کنیم. در این مورد نیز چند نمونه انجام شده در دیگر کشورها به‌پیوست ارسال می‌شود.

همان‌طور که اطلاع‌ دارید، مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون نیز مدت‌هاست تصویب شده اما هنوز به‌طور کامل اجرایی نشده است. پیشنهاد می‌کنم در این شرایط از رانندگان وانت‌بارها و دیگر مشاغل سیار که پیش‌تر در چرخه توزیع محصولات میوه و تره‌بار نقش داشته و در این ایام بیکار شده‌اند، استفاده شود.

این افراد می‌توانند به عنوان عرضه‌کنندگان محصولاتی که به شکل اینترنتی یا تلفنی از میادین میوه وتره‌بار خریداری شده‌اند فعالیت کرده و محصولات را بر اساس آموزش‌هایی که می‌بینند در طول روز به مشتریان برسانند. بدیهی است که تجهیز و ارتقا زیرساخت‌ها برای فروش اینترنتی محصولات پس از فروکش بیماری کرونا نیز می‌تواند ادامه داشت باشد.

واضح است که رعایت فاصله مناسب امری مهم در پیش‌گیری از ابتلا به کرونا است به همین منظور، از شهرداری تهران می‌خواهم که در فضاهای عمومی نظیر فروشگاه‌ها و مراکز خرید، ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و ... آموزش‌هایی درمورد رعایت فاصله مناسب نصب کند و علاوه بر آن، در مراکز شلوغ از طریق خط کشی موقت در کف، چنین اقداماتی را انجام دهد. نمونه‌های انجام شده در برخی از شهرهای جهان نیز وجود دارد که به‌پیوست ارائه شده است.

در مورد اماکن ورزشی شهرداری تهران، دریافت اجاره‌بها و شهریه‌ای که بعضا از سوی برخی شهروندان پرداخت شده، دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی وجود دارد که باید حل شود. کاش همان‌طور که بارها حضور خودتان نیز گفته‌ام، از برون‌سپاری این مجموعه‌ها جلوگیری می‌شد. اما در حال حاضر لازم است با پیمانکاران این اماکن ورزشی در مورد اجاره‌بها تعامل صورت گیرد. 

همچنین لازم است سازمان ورزش در مورد شهریه‌های از پیش اخذ شده شهروندان نیز تمهیداتی را بیاندیشد. همچنین پیشنهاد و درخواست می‌کنم که اماکن ورزشی حداقل تا پایان فروردین تعطیل بمانند.
در بحران کرونا، شهرداری تهران از ظرفیت و توان تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد و افراد داوطلب بی‌بهره نبود، اما متاسفانه تعامل مدیریت شهری با این تشکل‌ها و افراد کافی نبود. این موضوعی است که از سوی فعالان چندین تشکل و سازمان مردم نهاد نیز به بنده منتقل شده است. این امر سبب شده تا حتی برخی هماهنگی‌ها که از سوی ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران انجام شده بود، به نتیجه مطلوب نرسد. لذا لازم است که ترتیبی اتخاذ شود تا سمن‌ها و داوطلبان در این زمینه بیشتر مورد توجه قرار گیرند. 
از این ظرفیت عظیم علاوه بر اقدامات فیزیکی، در حوزه فرهنگسازی، آگاهی بخشی و فضای مجازی نیز می‌توان بهره برد.

تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد همچنین می‌توانند بازویی توانمند برای مدیریت شهری در کمک به افراد دارای فقر شدید، بی‌خانمان و ساکنان سکونت‌گاه‌های نامناسب باشند. نیک می‌دانید که توصیه در خانه بمانید، تازمانی که همه ارکان حکومت همت و اراده‌ای جدی برای حل مشکل فقرا نداشته باشند، برای این قشر اجرایی نخواهد شد. در شرایط فعلی لازم است مدیریت شهری با تقویت مسئولیت پذیری اجتماعی، به‌ویژه در میان صاحبان بنگاه‌های تجاری و استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، در این زمینه گام‌های موثرتر بردارد.

همچنین به‌نظر می‌رسد طرح ترافیک باید تا پایان این بیماری معلق شود یا لااقل به شکلی دیگر اجرا شود. آن‌طور که اعلام شده، باتوجه به اینکه اکثر ادارات و ارگان‌ها نیز در مرکز شهر قراردارند، کارمندان و مردم مجبور به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی خواهند شد. پیشنهاد می‌کنم که تا زمان عادی شدن شرایط و پایان همه‌گیری کرونا، اجرای طرح ترافیک معلق شود یا در صورت نگرانی پلیس از ایجاد ترافیک در هسته مرکزی شهر، حداقل امکان یک‌بار ورود و خروج رایگان و بدون جریمه برای تمامی پلاک‌ها در طول زمان اجرای طرح فراهم شود تا کارمندان و شهروندان کمتر از مترو و اتوبوس استفاده کنند. از شما می‌خواهم موضوع را از طریق شورای ترافیک پی‌گیری کنید.

نکته دیگر در مورد برخی امور رسانه‌ای و اقدامات انجام شده از سوی شهرداری تهران در فضای مجازی است. در این زمینه شهرداری تهران تولیدات و اقدامات مفید و قابل قبولی انجام داده اما متاسفانه بعضا اصرار بر پخش انحصاری برخی از تولیدات با بخشی‌نگری در زیرمجموعه شهرداری یا عدم همکاری زیرمجموعه‌های شهرداری و نهادهای خارج از مجموعه مدیریت شهری در انتشار این تولیدات، سبب شده تا این اقدامات خوب، امکان عرضه و دیده شدن گسترده را از دست بدهند. 

به عنوان مثال اطلاع‌رسانی مناسبی در مورد کنسرت‌های شبانه که با همت شهرداری انجام شده صورت نگرفته و شمار قابل توجهی از شهروندان از برگزاری آن بی‌خبرند. ابهاماتی در مورد حجم اینترنت شهروندان برای تماشای این کنسرت‌ها نیز وجود دارد و متاسفانه اغلب پلتفرم‌های انتخاب شده برای پخش مخاطب را مجبور به عضویت می‌کنند.

تولیدات دیگری نیز وجود دارد که از گوشه و کنار با خبر شده‌ام که از سوی شهرداری تهران انجام شده اما اطلاع‌رسانی مناسبی در مورد آن انجام نشده و حتی سایت Tehran.ir به عنوان سایت اصلی شهرداری تهران نیز نسبت به آن‌ها توجه کافی نداشته است. به نظر می‌رسد لازم است تمامی بخش‌های شورای شهر و شهرداری، هماهنگ با یکدیگر اقدام به انتشار این محتواها کرده و فضایی هم فراهم شود تا امکان انتشار تولیدات سازمان‌های مردم نهاد نیز از بسترهای مختلف مجموعه مدیریت شهری انجام شود.

بخش دوم این پیشنهادات مربوط به کارکنان و بازنشستگان شهرداری تهران است. به خوبی در جریان مشکلات مالی و بدهی‌های به یادگار مانده از دوران مدیریت شهری قبلی هستم و می‌دانم که شرایط فعلی نیز زیان‌های اقتصادی فراوانی برای مدیریت شهری برجای گذاشته است. با وجود این، لازم است به سلامت و معیشت کارکنان شهرداری تهران و افراد وابسته به شهرداری توجه جدی شود.

لازم است پیمانکاران از به‌کارگیری کارگران برای اموری نظیر رنگ آمیزی نرده و جدول و دیگر امور غیرضروری حداقل تا پایان فروردین خودداری کنند. متاسفانه برخی از کارگران زحمتکش شهرداری نگرانی‌هایی بابت حقوق و مزایای خود در فروردین ماه داشتند. تاکید می‌کنم که پیمانکاران موظف به پرداخت تمام و کمال حقوق و مزایای پرسنل خود هستند و در غیر این‌صورت، لازم است به شیوه‌های قانونی در صلاحیت پیمانکاران تجدیدنظر شده و از سپردن پیمان‌های بعدی به ایشان ممانعت شود.

در مورد مجموعه شهرداری نیز لازم است توجه جدی به معیشت کارمندان صورت گیرد. شمار زیادی از نیروهای سازمان مدیریت پسماند، عوامل آتش نشانی، عوامل مجموعه بهشت زهرا، کارمندان فروشگاه‌های شهروند و میادین میوه و تره‌بار، کارکنان گرم‌خانه‌ها و سامان‌سراها، کارمندان مترو، رانندگان اتوبوس و مترو و تاکسی و ... در این ایام نه‌تنها در محل کار خود حضور داشتند، بلکه با حجمی بیشتر از ماموریت و البته استرس فراوانی که ناشی از نگرانی درباره سلامت خود و خانواده شان بود، به انجام وظیفه پرداختند. لازم است مشوق‌های مالی برای این عزیزان و نیز حمایت‌های معنوی از آنان و خانواده‌های‌شان صورت پذیرد. 

پاکبان‌ها گروهی ویژه‌ هستند که حتما باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند. این عزیزان با حجمی بالا از زباله‌هایی نظیر دستکش، ماسک و ... روبه‌رو بوده و هستند و بعضا وضعیت مالی مناسبی هم ندارند. به همین دلیل انتظار می‌رود علاوه بر تشویق‌های مالی و حمایت‌های معنوی، شهرداری نسبت به پایش سلامت این افراد و خانواده‌های‌شان نیز اقدام کند.

در مورد بازنشستگان هم باید تدابیری اتخاذ شود که تا حد امکان نیازی به مراجعه حضوری ایشان برای انجام امور اداری وجود نداشته باشد. همچنین باید شهرداری حساسیت ویژه‌ای در مورد پایش سلامت این عزیزان که عمری در مدیریت شهری خدمت کرده و امروز به‌حق انتظار همیاری و تعاون از شهرداری را دارند، داشته باشد.

در پایان امیدوارم بیماری کووید۱۹ هرچه زودتر از کشور عزیزمان و جهان جدا شود و دوباره تجمعات انسانی و اجتماعی مردم شکل بگیرد. اما از شهرداری می‌خواهم برخی از امور حضوری خود نظیر صدور پروانه ساختمانی و پرداخت عوارض و ... را همچنان به شکل اینترنتی و برخط ادامه دهد، تا هم از برخی تخلفات در این حوزه جلوگیری شود و هم امور مردم در شفافیت کامل پیش رود. اقدامات اخیر نشان داد که بسیاری از پافشاری‌ها بر انجام حضوری امور، ناشی از کج سلیقگی و بدون منطق بوده که لازم است رویه در مورد آن‌ها تغییر یابد. 

شاید همین اقدامات موثر و مفید، به ما شهامت بازنگری در ایده‌ای صحیح که به بدترین شکل انجام شد یعنی ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک را بدهد. به‌نظر می‌رسد باید از همین‌جا آغاز کنیم و به این نقض غرض و نقض غرض‌های این‌چنینی که نقشی در ایجادش نداشته‌ایم پایان دهیم.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1372461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =