از ماسک دزدی آمریکایی‌ها تا ابتکار عمل ایتالیا در بیمارستان‌ها

با افزایش شیوع ویروس کرونا تلاش کشورهای مختلف دنیا برای تامین تجهیزاتی بهداشتی بیمارستان ها و همچنین افزایش یافته است.

به گزارش خبرآنلاین، تازه ترین آمارها نشان می دهد تا کنون 1134421 تن در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند که 60427 تن نیز جان باخته اند. کشورهای آمریکا، اسپانیا و ایتالیا نیز به ترتیب بیشترین آمار مبتلایان و کشته ها را به خود اختصاص دادند، به طوری که آمریکا با 277607تن ابتلا،7406 کشته، اسپانیا با 124736تن ابتلا و 11744تن کشته و ایتالیا نیز با 119827 کشته و 14681 تن به ترتیب در رتبه های اول تا سوم بیشترین تعداد مبتلایان به این ویروس قرار گرفته اند. البته لازم به ذکر است که ایتالیا در بین این سه کشور بیشترین میزان جان باخته را داشته است. جدول زیر نگاهی به تازه ترین آمارها در این خصوص دارد:

آمریکا

در تازه ترین تحولات در آمریکا خبرها حاکی است که محموله ماسک خریداری شده از آلمان به آمریکا رفته است. به گزارش فایننشال تایمز، این محموله از ماسک ها که توسط آلمان به چین سفارش داده شده بود از مسیر منحرف و به تایلند رفته و از آنجا به آمریکا منتقل شده است. در همین راستا آندریاس گایزل، رئیس کل امور امنیتی و پلیس برلین گفت: اقدام آمریکا در دست اندازی به ماسک‌های سفارش داده شده آلمان در چین نشانه دزدی دریایی است. این در حالی است که روز گذشته یک مقام فرانسوی اعلام کرده بود آمریکا محموله هوایی ماسک‌هایی را که قرار بود به فرانسه ارسال شود، در باند فرودگاه خریداری کرد.

همزمان برخی ایالت‌های آمریکا محموله‌هایی را دریافت کرده‌اند که حاوی اقلام پزشکی تاریخ مصرف گذشته هستند. در همین راستا خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که برخی ایالت‌ها و شهرهای آمریکا که محموله‌های حاوی ماسک، دستکش، دستگاه‌های تنفس مصنوعی و دیگر اقلام مورد نیاز را برای مقابله با شیوع کرونا دریافت کرده‌اند با شرایط غیرمنتظره‌ای مواجه شده‌اند و اقلامی که دریافت کرده‌اند قابل استفاده نیست.بر این اساس حدود شش هزار ماسک ارسالی به ایالت آلاباما پوسیده و تاریخ انقضای آن‌ها مربوط به سال ۲۰۱۰ بود. بیش از ۱۵۰ دستگاه تنفس مصنوعی ارسالی به شهر لس آنجلس نیز دچار شکستگی بود و باید تعمیر می‌شد.

از سویی نحوه مدیریت دولت ترامپ در مهار کرونا با انتقاد برخی از شخصیت های سیاسی روبرو شده است. در همین حال «راسل هانر» فرمانده آمریکایی، سیاست‌های داماد رئیس جمهور آمریکا در توزیع موجودی ذخایر ملی تجهیزات پزشکی این کشور را به باد انتقاد گرفت.به گزارش دیلی میل، کوشنر که از سوی ترامپ به‌عنوان مسئول ذخایر ملی تجهیزات پزشکی معرفی شده است به‌جای این‌که اقلام پزشکی را به‌جای بیمارستان‌ها به چند شرکت خصوصی تحویل داده است. ایلهان عمر، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز با متهم کردن ترامپ به مهم نشمردن بحران کروناویروس، هشدار داد صدها هزار آمریکایی ممکن است در اثر سوء مدیریت دونالد ترامپ در مقابله با شیوع بیماری کرونای جدید جان خود را از دست بدهند.

آلمان

یکی از کشورهایی که از زمان شیوع ویروس کرونا آمار پایینی را در خصوص جان باختگان به خود اختصاص داده بود آلمان بود. به گزارش بلومبرگ آمار روز شنبه حاکی از آن است که شمار جان باختگان افزایش داشته است. به طوری که طبق داده های دانشگاه جان هاپکینز با 168 جان باخته تعداد کشته شدگان به 1275 تن رسیده است. طبق گزارش گاردین آلمان همچنین برای کنتل و مهار ویروس نیاز به افزایش تست دارد. موضوعی که دانشمندان آلمانی به دولت توصیه کرده اند. گفته شده که این کشور در هفته می تواند 500 هزار تست کرونا بگیرد. اما لازم است که این مقدار به رقم یک میلیون برسد و به گفته این دانشمندان توانایی تست گرفتن به 200 هزار عدد در روز برسد.

خبرگزاری د. پ. آ. آلمان در مطلبی به نقل از پژوهشکده GIDS ارتش آلمان نوشت: بحران شیوع ویروس کرونا پیامدهای منفی برای سیاست های امنیتی داشت و بازسازی ذخایر استراتژیک را با مشکل روبه رو کرده است.

بر این اساس،بحران فراگیر کمبودها و ضعف‌های کشور در تامین منابع و امکانات لجستیکی در سطح ایالتی و کشوری و فقدان ذخایر پرسنلی، مادی و زیرساختی را به نمایش گذاشت.

ایتالیا

اما ایتالیا که در میزان جان باختگان بر اثر ویروس کرونا در اروپا آمار بالایی دارد دست به ابتکار عملی در بیمارستان های خود زده است. استفاده از ربات هایی که قادرند ضربان قلب را چک کنند و علاوه بر انجام دیگر وظایف وضعیت تنفسی بیمار را نیز زیر نظر دارد. به گزارش ان دی تی وی پزشکان بیمارستان سیرکولو می گویند که این اقدام دستاورد بزرگی است چرا که پزشکان زیادی بر اثر ویروس کرونا جان خود را ازدست داده اند اما یکی از ویژگی ها خوب این ربات ها این است که مبتلا به ویروس نمی شوند. لازم به ذکر است که با افزایش مبتلایان به این ویروس انتظار می رود که ایتالیا دستکم تا پایان ماه جاری میلادی در قرنطینه سراسری باقی بماند. بنابر گزارش سی ان ان تا کنون بیش از 10 هزار تن از کارکنان بخش سلامت و درمان ایتالیا به کووید-19 مبتلا شده اند. گزارش می افزاید که علاوه بر بخش های شمالی ایتالیا جنوب این کشور نیز شاهد شیوع گسترده ویروس کرونا است که از این بخش ها از زیرساخت های لازم و مناسب برخوردار نیست.

اسپانیا

به گزارش گاردین با افزایش همه گیری کرونا در اسپانیا نیز نخست وزیر این کشور یعنی پدرو سانچز وضعیت اضطراری را در دیگر شهرهای کشور اعلام خواهد کرد. در همین راستا وی اسین پیشنهاد را به به پارلمان کشورش ارائه کرده تا اجرای قرنطینه تا 26 آپریل همچنان ادامه داشته باشد. به گزارش بلومبرگ دولت اسپانیا شدیدترین مقررات آمد و شد را در بین کشورهای اروپایی از زمان شیوع این ویروس برقرار کرده است. اجازه تردد فقط برای مراجعه به مراکز درمانی و خرید ارزاق اختصاص یافته و اکثر کسب و کارها تعطیل شده است. دولت اسپانیا همچنین از مردم خواسته همچنان در خانه ها بمانند. به گزارش اسکای نیوز این تحولات در حالی رخ می دهد که اسپانیا در دومین روز متوالی شاهد کاهش مرگ و میر بر اثر کرونا است.

انگلیس

به گزارش رویترز، با افزایش شیوع کرونا در انگلیس، نخست‌وزیر این کشور از رهبران احزاب مخالف درخواست کرد به دولتش در مبارزه با این بیماری کشنده کمک کنند. جانسون روز شنبه گفت، از تمامی رهبران احزاب مخالف دولت دعوت می‌کند در نشستی خبری که در روزهای آتی برگزار خواهد شد، شرکت کنند.از آنجا که جانسون به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، احتمالاً تا پایان هفته در قرنطینه خواهد ماند، این نشست خبری هفته آینده برگزار می‌شود.جانسون در ادامه گفت: ما به‌عنوان رهبران احزاب وظیفه داریم در این وضعیت اضطراری ملی با یکدیگر همکاری کنیم.نخست‌وزیر انگلیس خطاب به رهبران دیگر احزاب گفت: قصد دارم دیدگاه‌های شما را بشنوم و شمار را در جریان اقداماتی که تا کنون انجام داده‌ایم قرار دهم، از جمله گسترش سریع آزمایش های تشخیص کرونا و فراهم کردن کمک مالی برای کسب‌وکارها و افراد مختلف در سرتاسر کشور.

به گزارش میرور، شمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته در انگلیس به 708 مورد رسیده است که در بین قربانیان یک کودک 5 ساله نیز وجود دارد.

دپارتمان سلامت انگلیس اعلام کرده که طی 24 ساعت گذشته 10هزار تست کرونا انجام شده است.

فرانسه

به گزارش سی ان بی سی، از فرانسه نیز خبر می رسد که این کشور در شمار مبتلایان به ویروس کرونا از چین پیشی گرفته است. اسکای نیوز نیز گزارش داد که فرانسه با افزایش شیوع ویروس نیروهای پلیس بیشتری را برای اجرای مقررات به کار گرفته است. در همین راستا فرانس 24 نیز گزارش داده که در 24 ساعات گذشته بیمارستان های فرانسه شاهد بیشترین آمار مرگ و میر با تعداد 588 تن بوده است. ادوارد فیلیپ نخست وزیر نیز از مردم خواسته که به مقررات پایبند باشند تا از میزان شیوع و مرگ و میر کاسته شود. وی همچنین اعلام کرد که احتمالا مقررات منع آمد و شد در روزهای آتی گسترش خواهد یافت. فرانسه تا کنون 82165 مورد ابتلا و  6507 مورد جان باخته داشته است.

چین

مردم چین امروز شنبه همزمان با آغاز «عید اموات» برای سه هزار و ۳۳۱ نفری که بر اثر شیوع ویروس کرونا در این کشور جان باخته‌اند، عزاداری کردند در این روز، پرچم‌های چین در سراسر کشور و سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های خارج از کشور به حالت نیمه افراشته در آمد و تمام فعالیت تفریحی هم متوقف شد. به گزارش بی بی سی  مردم سراسر چین ۳ دقیقه سکوت کردند و خودروها، قطارها و کشتی‌ها در حین حرکت سوت کشیدند و زنگ هشدار ضد هوایی نیز در داخل شهرها به صدا در آمد در پکن پایتخت چین نیز پرچم میدان «تیان انمن» به صورت نیمه افراشته در امد و مراسم نظامی به یاد جان باختگان در این مکان برگزار شد. 

همزمان با تدابیر ویژه چین برای مهار کرونا وبسایت ان پی آر در گزارشی می نویسد که چین وارد فاز تازه ای از شیوع کرونا می شود. این گزارش می افزاید زندگی در چین به حالت عادی بازنگشته است و برخی محدودیت ها همچنان پابرجاست.

روسیه

وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از همه کشورهای جهان خواست از طریق همکاری نزدیک و پاسخ مناسب به ویروس کرونا، تلفات ناشی از این بیماری و همچنین تاثیر منفی آن بر اقتصاد جهان را کاهش دهند. براساس گزارش خبرگزاری تاس، در این بیانیه آمده است؛ ما از کشورهای جهان می‌خواهیم با تلاش‌های هماهنگ پاسخی مناسب به این تهدید جهانی بدهند تا تلفات و تبعات ناشی از آن کاهش یابد.روسیه تاکید کرده، براساس اصول همبستگی، مسکو به ارائه کمک‌های خود برای مقابله با کرونا و کشورهایی که نیاز به این کمکها داشته باشند ادامه خواهد داد. 

به گزارش بی بی سی، روسیه در داخل نیز از تکنولوژی دوربینی برای کنترل شهروندان خود استفاده می کند. همزمان با وضع مقررات آمد و شد روسیه تصمیم به این اقدام کرده است. گفتنی است این دوربین ها از فناوری تشخیص چهره بهره می برند.

ایران

در ایران نیز رئیس جمهور صبح شنبه در جلسه‌ای با رؤسای کمیته‌های اجتماعی، امنیتی، آموزشی، اداری، بهداشتی، آموزش عالی، پشتیبانی، اصناف و اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا، میزان تاثیر اجرای مرحله دوم طرح فاصله گذاری اجتماعی را برای اجرای مرحله سوم این طرح با عنوان "فاصله گذاری هوشمند اجتماعی" مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. حسن روحانی در این جلسه با تاکید بر اینکه رؤسای کمیته‌های گوناگون ستاد ملی مبارزه با کرونا موظفند ارزیابی دقیقی از میزان تاثیر تشدید برنامه فاصله‌گذاری اجتماعی انجام بدهند، گفت: باید برای دوره بازگشایی پس از اطمینان از ایجاد وضعیت تثبیت شده در مدیریت مقابله با کرونا پروتکل‌های متنوع و مختلف با دقت نظر در تمامی حوزه‌ها طراحی و متناسب با هر کسب و کار اجرا شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه طرح فاصله گذاری اجتماعی با تبدیل به فاصله‌گذاری هوشمند ادامه خواهد یافت، افزود: ما مرحله اول و دوم آن را اجرا کرده ایم و موفقیت های خوبی داشته ایم و الان در مرحله سوم آن که اجرای فاصله گذاری هوشمند اجتماعی است،  قرار داریم و مختصات آن باید مشخص و مدون باشد.

لازم به ذکر است که شمار مبتلایان به کرونا در ایران به 55743 و کشته شدگان به 3542 تن رسیده است.

310311

کد خبر 1372652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =