برنامه‌ بورس تهران برای پذیرش سهام جدید در سال ۹۹

معاون ناشران و اعضا شرکت بورس تهران گفت: طبق اقدامات صورت گرفته درج و عرضه سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و برخی از شرکت‌های زیرمجموعه غیربورسی آن در بازار سرمایه، پذیرش شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران؛ مجید نوروزی به برنامه پذیرش و عرضه سهام در سال ۱۳۹۹  اشاره کرد و اظهار داشت: درج و عرضه سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و برخی از شرکت‌های زیرمجموعه غیربورسی آن در بازار سرمایه، پذیرش شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال جدید عرضه سهام ۱۵ شرکت جدید با سرمایه بیش از صد هزار میلیارد ریال را خواهیم داشت، همچنین فرآیند پذیرش شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان نیز در بورس تهران آغاز شده است که در مقاطع زمانی ذیربط، اطلاع‌رسانی خواهدشد.

وی به بهره‌گیری بورس تهران از ظرفیت تالارهای منطقه‌ای، نسبت به شناسایی شرکت‌های دارای شرایط اولیه جهت ورود به بورس اشاره کرد و گفت: پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری، شرکت‌های بزرگ در قالب این ابلاغیه امکان پذیرش و عرضه سهام در بورس تهران داشتند که در سال های گذشته، این موضوع انجام شده است و اکنون تعداد این شرکت‌ها بسیار محدود شده یا شرایط پذیرش در بورس را ندارند.

نوروزی افزود: بورس اوراق بهادار تهران در قالب بازاریابی و بهره‌گیری از ظرفیت تالارهای منطقه‌ای، نسبت به شناسایی شرکت‌های بزرگ و دارای شرایط اولیه جهت ورود به بورس اقدام می کند.

اقدامات بورس تهران در سال ۹۸

معاون ناشران و اعضا شرکت بورس تهران با بیان اینکه سال ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران با برگزاری ۱۹ جلسه هیئت پذیرش در حوزه پذیرش و عرضه شرکت‌ها به پایان رسید، افزود: در این جلسات، درخواست پذیرش سهام ۱۱ شرکت در صنایع مختلف مطرح شد، در نهایت هشت شرکت با مجموع سرمایه ۱۰۱ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال پذیرش شد که بزرگترین شرکت پذیرش شده، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با سرمایه ۸۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

وی ادامه داد: همچنین تعداد ۲۳ اوراق بدهی (شامل انواع صکوک و اوراق مشارکت) با مبلغ کل بیش از ۷۲ هزار میلیارد ریال در بورس تهران پذیرفته شده است که نسبت به سال ۱۳۹۷ بیش از صد درصد افزایش داشته است.

نوروزی با بیان اینکه جلسات هیات پذیرش  متناسب با شرایط بازار از دو هفته یکبار به هفته‌ای یکبار افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: با توجه به چنین اتفاقی درخواست پذیرش سه شرکت نیز در صنایع فرآورده‌های نفتی، غذایی و ساختمانی به دلیل ابهامات موجود و عدم احراز شرایط، مورد موافقت هیئت پذیرش برای ورود به بورس قرار نگرفت که پس از اصلاح ساختار و ارائه گزارشات درخواست شده، دوباره در جلسه هیئت پذیرش مطرح خواهند شد.

معاون ناشران و اعضا شرکت بورس تهران به بررسی مقایسه‌ای عرضه سهام شرکت‌ها در سه سال اخیر  پرداخت و اظهار داشت: بررسی مقایسه‌ای عرضه سهام شرکت‌ها در سه سال اخیر حاکی از عرضه هفت شرکت در سال  ۱۳۹۶ با سرمایه اسمی بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال، هشت شرکت در سال ۱۳۹۷ با سرمایه اسمی بیش از ۲۱ هزار میلیارد ریال و عرضه تعداد ۹ شرکت در سال ۱۳۹۸ با سرمایه اسمی بیش از چهار هزار میلیارد ریال بوده است.

نوروزی تصریح کرد: در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۸،   تعداد چهار شرکت فولاد سپید فراب کویر، پدیده شیمی قرن، سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر و تأمین سرمایه ملت در فهرست نرخ‌های بورس درج شد.

وی اظهار داشت: همچنین تعداد ۹ شرکت شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری صدر تأمین، پلی پروپیلن جم، سیمرغ، پتروشیمی نوری (برزویه)، غلتک سازان سپاهان، فولاد سپید فراب کویر، پدیده شیمی قرن، سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر و تأمین سرمایه ملت با مجموع سرمایه ۳۹ هزار و ۸۲۵ میلیارد ریال و ارزش بازار ۲۸۴ هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال توانستند شرایط عرضه را کسب کرده و در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شوند.

 نوروزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در شرایطی که بازار سهام با استقبال مواجه می‌شود اقدامی نسبت به افزایش تعداد پذیرش و عرضه سهام صورت نمی‌گیرد، گفت: در این خصوص می‌بایست به فرآیند پذیرش سهام و همچنین شرایط پذیرش، درج و عرضه سهام توجه شود.

معاون ناشران و اعضا شرکت بورس تهران بر دارا بودن شرایط اولیه پذیرش توسط شرکت‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: براساس مصوب هیئت مدیره سازمان بورس، شرکت‌ها باید شرایط اولیه پذیرش مطابق دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار را داشته باشند، در غیر این صورت امکان طرح در جلسه هیئت پذیرش را نخواهند داشت.

وی به مرحله دیگر فرایند پذیرش اشاره کرد و افزود: پس از موافقت هیئت پذیرش با تقاضای پذیرش سهام شرکت، مواردی به عنوان بندهای شرط پذیرش مطرح می‌شود که درج نام شرکت در فهرست نرخ‌های بورس، منوط به احراز شرایط ذکر شده و ارائه مدارک و مستندات مربوطه خواهدبود، بخشی از زمان‌بری فرآیند پذیرش نیز در این مرحله اتفاق می‌افتد. لازم به ذکر است چنانچه ابهامات موجود در عملیات و گزارشات مالی شرکت متقاضی، ناچیز بوده و مانع پذیرش نباشد، پذیرش مشروط انجام می‌شود.

نوروزی عرضه اولیه شرکت‌ها در بورس تهران را منوط به تکمیل مدارک و مستندات دانست و گفت:  پذیرش و یا درج یک شرکت به معنای آمادگی عرضه نیست و شرکت باید تمام مراحل خود را به طور کامل پشت سر بگذارد.

معاون ناشران و اعضا شرکت بورس تهران گفت: عرضه اولیه شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران منوط به تکمیل مدارک و مستندات، احراز شرایط هیئت پذیرش، افشا اطلاعات کافی در سامانه کدال، ارائه گزارش ارزش گذاری، انعقاد قراداد بازارگردانی و به طور کلی رعایت مفاد دستورالعمل پذیرش است که در صورت نقص در هر کدام از موارد ذکر شده، عرضه سهام میسر نخواهد شد.

۲۲۳۲۲۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1372691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =