تخصیص ۲۱میلیون مترمکعب آب به اراضی شیبدار قزوین

خمسه گفت: با هدف افزایش تولید محصول و تثبیت اشتغال در منطقه از مجموع ۲۵میلیون مترمکعب آب تخصیصی به اراضی شیبدار استان، ۲۱میلیون ۸۲۰ هزار مترمکعب مورد تایید وزارت نیرو قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ فاطمه خمسه رییس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین در جلسه بررسی طرح تامین و انتقال آب برای توسعه باغات در اراضی شیب دار استان  با حضور معاونین و مشاور طرح گفت : سهم حقابه از آب شاهرود برای اراضی شیب دار استان  سالانه ۲۱میلیون متر مکعب تعیین شده است که  برای ۱۱میلیون و ۲۰هزار  متر مکعب آن قبلا توسط استان گیلان  مجوز صادر شده و برای ۱۰میلیون  و ۸۰۰هزار مترمکعب دیگر نیز مجوز جدید  توسط  استان قزوین  صادر شده است.
 وی افزود: تاکنون  مجوزه ای صادره جدید  در استان قزوین در سطح ۲۲۶۶ هکتار با حجم تخصیص آب ۱۰میلیون و ۸۰۰ هزار  متر مکعب  و استان گیلان نیز قبلا  برای۲۳۷۷  برای  هکتار با حجم  ۱۱میلیون و ۲۰هزار متر مکعب مجوز صادر کرده است.
 خمسه تصریح کرد: این مجوز ها در سه بخش  برای باغات سه تا ۱۰ساله، باغات سنتی دارای تنش آبی و همچنین طرح  توسعه باغ زیتون قبل سال۹۴ صادر شده است.
وی با بیان اینکه تخصیص حقابه یاد شده بخش زیادی از مشکل آبرسانی به باغ های زیتون طارم سفلی را حل می کند، افزود: این میزان حقابه با پیگیری های مسوولان استانی، وزرات جهاد کشاورزی و رایزنی با وزارت نیرو تعیین شده به اراضی شیب دار استان تخصیص داده شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در راستای توسعه باغات شیبدار طرح انتقال آب به این اراضی که از مصوبات  مهم استان و دولت است اجرایی شود.
وی افزود: در تکمیل این طرح مکان و مناطق برداشت آب باید مشخص و با  شرکتآب منطقه ای هماهنگی لازم صورت گیرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: باید تلاش کرد بهره برداران  این طرح با کمترین هزینه، از مزایای طرح انتقال آب در اراضی شیب دار بهره مند شوند.
 خمسه گفت: در اجرای این طرح علاوه بر توجه به اقتصاد  کشاورزی منطقه  مسائل اجتماعی منطقه  نیز مد نظر  قرار گیرد.

۴۶

کد خبر 1373479

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =