آقای علی‌عسکری! عادت دارید مسئولیت را به دوش دیگران بیندازید/الان منتظرید چندجاسوس دستگیر شوند؟

خراسان نوشت:پایان جنجالی سریال «پایتخت»، آن چنان که انتظارمی‌رفت، با واکنش رئیس سازمان صداوسیما مواجه شد اما نه واکنشی در خور مدیر یک سازمان بزرگ رسانه‌ای.

علی‌عسکری در این بحران، یک بار دیگر تلاش کرد تا مسئولیت را از دوش خود بردارد و به دوش مدیران میانی سازمان و حتی هنرمندان بیندازد؛ اقدامی که پیشتر هم سابقه داشت و به خاطر چند ثانیه پخش زنده مداحی جنجالی، حکم به برکناری مدیر شبکه پنج سیما داد.

رئیس سازمان صداوسیما در دستور خود خطاب به معاون سیما، طوری واژه‌ها را در کنار هم چیده‌اند که گویی در میانه یک «جنگ سرد» قرار دارند و تلاش افسران شان باید به عملیات دستگیری شماری از جاسوس‌های بیگانه بینجامد.دراین که در این فاجعه سازندگان «پایتخت»، حتماً عمدی وجود داشته، تردیدی نیست و این که کدام عوامل و با چه انگیزه‌ای دست به این اقدام زده‌اند، موضوعی است که حتماً ضرورت دارد بررسی شود، اما آن چه در ادبیات به‌کارگرفته‌شده در دستور آقای علی‌عسکری آشکار است، نوعی فرافکنی و ندیدن نقش خطاهای مدیران سازمان است و به نظر می‌رسد که با فرار رو به جلو تلاش می‌کنند تا مسئولیت اتفاقات درون سازمان خود را به گردن دشمن بیندازند و خود را از میدان تبرئه کنند.

این در حالی است که انتظار از رئیس سازمان صداوسیما، اظهارنظری مسئولیت‌پذیرانه و پاسخ گویانه است.نتیجه این ادبیات آن است که عده‌ای در فضای مجازی، به دنبال سوابق نویسنده سریال که مدتی در کشور ایتالیا زندگی کرده، می‌گردند تا او را به عنوان مقصر احتمالی و «ستون پنجم فرهنگی دشمن» معرفی کنند که این مسئله در جای خود قابل بررسی است. بدیهی است که در چنین فضایی، خطاهای مدیران سازمان نادیده گرفته می‌شود.اما سؤال اصلی این است که چرا چنین سکانسی با این درجه از اشکال، از سازوکار بازبینی و پخش سازمان عبور می‌کند و اجازه پخش می‌یابد، در حالی که گاهی با کوچک‌ترین ابهامات، صحنه‌ها یا حتی جزئیات یک صحنه، سانسور و اصلاح می‌شود.

  پاسخ برمی‌گردد به همان رویکرد اقتصادمحوری که در دوره جدید در پیش گرفته شده است؛ یعنی ورود بخش بازرگانی به برنامه‌سازی و طبیعتاً دخالت در حوزه محتوایی سیما.ریشه خطا از نگاهی است که سازمان صداوسیما را بیش از یک سازمان رسانه‌ای، یک بنگاه اقتصادی می‌بیند. این نگاه به شدت اقتصادی، برای تولید و پخش مجموعه «پایتخت 6» روند عادی تولید سریال‌ها را برهم زده است؛ پرواضح است که اصل روند ممیزی و نظارت محتوایی در سریال‌ها فاقد اشکال نیست، اما به هر حال روال تجربه‌شده‌ای است که سال‌ها اجرا شده و از بسیاری خطاها پیشگیری کرده است. حال وقتی به طمع درآمد 300 میلیارد تومانی، بازبینی سریال از ناظران باتجربه شبکه گرفته شده و به شماری از مدیران ارشد واگذار شود، چنین خطاهایی طبیعی خواهد بود. طبیعی است چهار مدیر ارشد الزاماً متخصص در بازبینی و پیدا کردن این قبیل انحرافات نیستند و اصلاً بعید نیست که هیچ‌کدام از آن‌ها نه فیلمفارسی‌های قبل از انقلاب را دیده باشند و نه بدانند حساسیت‌ها چیست. سازمان صداوسیما تحت مدیریت کنونی، به حدی مسائل مالی را ارزش می‌نهد که گاه همه شئون فرهنگی-رسانه‌ای را در ذیل آن تعریف می‌کند.این جاست که نباید مسئولیت آقای علی‌عسکری به عنوان رئیس سازمان را در خطای به‌وجودآمده، کمتر از مدیران ارشد سیما دانست. با نگاهی که یکسره معطوف به مسائل مالی باشد، چنین خطاهایی اجتناب‌ناپذیر است و نمی‌توان آن را صرفاً شیطنت چند برنامه‌ساز دانست و نقش این رویکرد را نادیده گرفت. همین نگاه است که اینفلوئنسرهای فضای مجازی را به عنوان بازیگر، مجری و... به رسانه ملی قالب می‌کند و شأنی بسیار بیشتر از آن چه باید، به آنان می‌بخشد.

بدیهی است که جذب آگهی برای سازمان صداوسیما، واجد اهمیتی بسیار است، اما در این میان نباید محتوا، قربانی آگهی شود.این یادداشت به هیچ وجه در پی آن نیست که سازندگان سریال «پایتخت 6» به ویژه محسن تنابنده را به عنوان طراح داستان، تبرئه کند.

فصل ششم مجموعه «پایتخت»، از سویی با خلأ قصه و ماجرا مواجه بود و از سوی دیگر در موارد زیادی برای مخاطبان بدآموزی داشت؛ چیزی که در فصول گذشته این سریال باسابقه، شاهد آن نبودیم. به علاوه همچنان این شائبه مطرح است که محسن تنابنده طراح سریال «پایتخت» که پیشتر اعلام کرده بود دیگر با صداوسیما همکاری نخواهد کرد، آگاهانه اشارات تلویحی قسمت آخر سریال را به سینمای پیش از انقلاب، در قصه گنجانده است تا با حاشیه‌سازی، فشار افکار عمومی برای ادامه سریال «پایتخت» را به دوش سازمان صداوسیما بیندازد و در عین حال، با نمایش ژست اپوزیسیون، همکاری با رسانه ملی را نفی کند.در نهایت آن چه مهم‌تر است و باید بار دیگر به آن اشاره کرد، لزوم مسئولیت‌پذیری رئیس رسانه ملی و پاسخ گویی اوست؛ اقدامی که خلأ آن به صورت جدی در بسیاری از تصمیمات مدیران سازمان صداوسیما به وضوح پیداست.

17302

کد خبر 1373737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  69 0
  بابا بچسبین بیست میلیارد تومن درآمد تبلیغات هر شب سریال پایتخت شش رو بقیه اش ننه من غریبم بازی و فیلمشونه ! واسه سرگرم کردن منو شما این بازی ها رو راه میندازن؛ کجای کاری؟!!
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  32 0
  فاجعه؟ بسه بابا خجالت بکشید . فاجعه وضع رسیدگی به اوضاع فعلی مملکت و مقابله با ویروس کروناست. دوباره پروژه حواس مردم رو پرت کن شروع شد؟
 • ایرانی IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  20 0
  می گویند چرا مهدی مظلومی به شبکه جم پیوست! استاد خود ویران گری هستیم.
  • شمس تبریزی IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
   37 0
   پیش از رفتن به شبکه جم و من و تو ... باید فرهنگش را داشته باشی. اگر کسی فرهنگش مطابق با آن شبکه هاست، نمیشه کاریش کرد و نگه اش داشت. بهتره بستر را برای رفتن اش فراهم کرد تا در اینجا کمتر مزاحمت درست کنه
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  47 0
  اقای علی عسگری ای لباس برای شما خیلی گشاده
 • هالو IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  8 0
  نویسنده محترم ، اول مطلب تلویحاً عسگری رو به توهم توطئه متهم می کنی دو خط پایین تر خودت هم دچارتوهم می شوی و اظهار می کنی( ....در اینکه عمدی وجود داشته شکی نیست ) ماشاالله از ریز تا درشت این کشور متوهمید ، خدا قبل از کرونا شما متوهم ها رو شفا بده .
 • رضا IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  2 0
  در مورد سریال پایتخت تنها میتوان بگویم کار هنرپیشه ها عالی اما متاسف از این که کارنامه این سریال به این جا ختم شد .بهتر است این سریال به بایگانی برای همیشه سپرده شود.
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  9 0
  چرااینقدر بزرگ نمایی میکنیدآنچه که درپایتخت بود واقعیت جامعه امروز ما درنگاه طنز بود غیرازاینه بابا بذاریدمردم یه کم شاد باشید چشمتون این هم نمیبینه؟
 • DE ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  10 0
  خوبه نگفته عادل جاسوس بوده!
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  4 0
  خدا ذهن بیمار ... بعضی ها رو درمان کنه عده ای که هر طور باهاشون رفتار بشه باز هم اعتراض دارند !!! جماعتی که همزمان نظارت و بازخوانی آثار و برنامه های تلوزتلویزیونی رو ،تیغ سانسور و دخالت در هنر معرفی می کنند و کوچکترین خروج از دایره و قواعد دگم صدا و سیما و حتی اشاره و کنایه رو با فریاد وامصیبتا و وا اخلاقا و وا ابتذالا در بوق و کرنا می کنند و شخص رئیس صدا و سیما رو مسئول مستقیم و باعث همه ی انحرافات بشریت از هبوط آدم تا این دم می دانند و در عین حال برخورد با عامل مستقیم و انجام دهنده اش را خلاف عدالت و پنهان کردن ریشه ها و علل می دانند.... خدا همه مریض ها را شفا عنایت فرماید