آ. سه.آن و آمریکا برای مقابله با کرونا همکاری می‌کنند

ایرنا نوشت: منابع خبری گزارش دادند: اتحادیه جنوب شرق آسیا" آسه آن" و آمریکا برای مقابله با ویروس کووید-۱۹ با یکدیگر همکاری می کنند.

به گزارش  روز سه شنبه رسانه های آسیایی، در کنفرانسی ویدئویی که اعضای دهگانه اتحادیه جنوب شرق آسیا (آسه آن) و ایالات متحده برای مقابله با ویروس کرونا برگزار کردند، شرکت کنندگان متعهد شدند تا در زمینه تبادل تجهیزات حیاتی پزشکی، محصولات مهم کشاورزی و سایر کالاها و خدمات ضروری برای ریشه کن کردن این بیماری با یکدیگر همکاری کنند.

نمایندگان کارگروه شورای هماهنگی آسه آن و آمریکا در این نشست که هفته گذشته برگزار شد تصمیم گرفتند به منظور جلوگیری از همه گیری بیشتر Covid-۱۹ در زمینه وضعیت اضطراری بهداشت عمومی کشورهای هدف با یکدیگر توافق کنند.

اعضای این نشست توافق کردند: اقدامات اضطراری برای مقابله با ویروس کرونا، در سطح ملی و فراملی باید هدفمند، متناسب، شفاف و موقتی باشد و موانع غیرضرور برای تجارت یا اختلال در زنجیره های تأمین جهانی رفع شود.

کشورهای آسه آن در این نشست پیشنهادهای را برای همکاری بیشتر با آمریکا در زمینه های بهداشت و سلامت، از جمله تولید تجهیزات پزشکی، کیت های آزمایشگاهی، دستگاه های تهویه مطبوع و تجهیزات مورد نیاز بهداشتی و همچنین تحقیق و توسعه در زمینه تولید واکسن کرونا ارائه کردند.

کشورهای آسه آن همچنین از آمریکا به دلیل کمک در مبارزه با گسترش این ویروس و ارائه بودجه سازمان های بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی و صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) ابراز خرسندی کردند.

براساس آمار ارائه شده توسط وزارت امورخارجه آمریکا از زمان شیوع این بیماری ۱۸.۳ میلیون دلار (۲۶.۲ میلیون دلارسنگاپور) برای کمک های بهداشتی و بشردوستانه در اختیار کشورهای آسه آن قرار داد.

آمریکا همچنین متعهد به ارائه خدمات بین المللی بهداشت عمومی در منطقه آسه آن  شده و اعلام کرد که تاکنون ۳.۵ میلیارد دلاربرای حمایت از برنامه های بهداشتی در کشورهای جنوب شرق آسیا هزینه کرده و تعداد ۲ هزار و  ۴۰۰  نفر از متخصصان پزشکی و بهداشتی آسه آن را در دو دهه گذشته آموزش داده است.

نماینده آمریکا در این کنفرانس همچنین از کشورهای آسه آن برای تسهیل در حمل و نقل شهروندان آمریکایی که به دنبال بازگشت به آمریکا از این کشورها در دوران بحران کرونا ویروس بوده اند، ابراز خرسندی کرد.

وی افزود: آمریکا در صدد است با هدف تقویت ساختارهای کنترل بیماری در سراسر جنوب شرق آسیا  به کشورهای منطقه کمک کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و رهبران آسه آن قرار بود در روز ۱۴ مارس ۲۰۲۰ در لاس وگاس، نشست مشترک برگزار کنند که این دیدار به دلیل شیوع کرونا به طور نامحدود به تعویق افتاد.

312 310

کد خبر 1373790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =