اجرای طرح مبارزه با آفت جوانه‌خوار بلوط در جنگل‌های شهرستان لردگان

اجرای طرح مبارزه با آفت جوانه‌خوار بلوط در جنگل‌های شهرستان لردگان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری ،  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: طرح مبارزه با آفت جوانه‌خوار بلوط در هزار هکتار از جنگل‌های بلوط شهرستان لردگان آغاز شد.   
علی محمدی مقدم افزود:برای اجرایی شدن این طرح که منطقه "پشتکوه" بخش فلارد و"سردشت" آغاز شده، شش میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.
وی، با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ هزار هکتار از جنگل‌های این شهرستان آفت جوانه‌خوار بلوط آلوده شده است، گفت:با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه و تخریب بی‌رویه جنگل‌ها، با برداشت چوب و زغال‌گیری این سطح در حال افزایش است.
محمدی مقدم تصریح کرد:سال‌گذشته این طرح در۲هزارهکتارازعرصه جنگلی این شهرستان ودردو مرحله با بیش از ۳۸ میلیارد ریال اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا شد.
حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری معادل ۸۶.۴ درصد عرصه منابع ملی شامل جنگل و مرتع است که از این میزان حدود ۳۰۷ هزار هکتار را پوشش جنگلی تشکیل می‌دهد.
آفت جوانه خوار بلوط یکی از علل تخریب گونه‌های جنگلی بخصوص بلوط است که این آفت در مرحله لاروی از جوانه‌ها و برگ‌ها تغذیه کرده و در صورت طغیان درختان را عاری از برگ می‌کند.
فعالیت این آفت از اوایل فصل بهار با آغاز فصل جوانه‌زنی شروع و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه دارد.
شهرستان‌های لردگان و خانمیرزا در ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارند.

46

کد خبر 1373837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =