شیوع آفتِ برگ خوار بلوط در بیش از پنجاه هزار هکتار از جنگل های لرستان

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان از شیوع آفتِ برگ خوار بلوط در بیش از پنجاه هزار هکتار از جنگل های لرستان خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با اعلام این خبر گفت: متاسفانه هر چند سال یکبار،این آفت طغیان می کند و از جمله آفاتی است که در عرصه های جنگلی فعال بوده و به درختان جنگلی خسارت های شدیدی وارد می کند.

شیرزاد نجفی با اشاره به اینکه میزبان اصلی این آفت درختان بلوط می باشد اظهار کرد: این آفت جوانه خوار بلوط از اواخر اسفند تا نیمه دوم اردیبهشت به فعالیت خود ادامه می دهد و موجب از بین رفتن برگ ها، جوانه ها و خشک شدن درختان بلوط می شود.

وی با بیان اینکه آفت جوانه خوار بلوط از درختان جنگلی دیگری همچون زالزالک، بنه و گلابی وحشی نیز تغذیه می کند خاطرنشان کرد: با توجه به پراکندگی جنگلهای بلوط ، این آفت نیز در سطح جنگلهای استان پراکنده شده است.

شیرزاد نجفی در ادامه تصریح کرد: مناطق سپیددشت ، چم‌چیت ،بیشه، شول آباد و دادآباد،بیشترین نقاط آلوده ایی هستند که دچار شیوع این آفت شده اند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان عامل اصلی شیوع این آفت را تغییر اقلیم، گرم شدن هوا ، ریزگردها و کمبود بارش ها دانست و افزود: تنها راه و بهترین روش مبارزه با این آفت،استفاده از سموم حشره کش بیولوژیکBT.H است که هیچگونه اثر منفی بر روی انسان و محیط زیست ندارد.

نجفی شیوع آفت برگ خوار بلوط در بیش از پنجاه هزار هکتار از جنگلهای لرستان را یک چالش خطرناک دانست و یادآور شد: طبق محاسبات انجام شده ، برای مبارزه بیولوژیکی ، یک‌ میلیارد تومان اعتبار نیاز می باشد.

وی با اشاره به اینکه کمبود اعتبارات و شیب بالای اراضی جنگلی، امکان مبارزه بیولوژیکی و سم پاشی را غیرممکن کرده است بیان کرد : سم پاشی بایستی با هواپیماهای سم پاش صورت گیرد که آنهم به دلایل توپوگرافی منطقه کاری دشوار و هزینه بر است.

گفتنی است: استان لرستان دارای یک میلیون و دویست و هفده هزار هکتار جنگل است که در کشور، رتبه دوم را از نظر سرانه جنگل به خود اختصاص داده است.

46

کد خبر 767745

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =