درخواست برای تعطیلی ۳ ماهه کشور برای قطع زنجیره کرونا /باید هم نظامی برخورد کرد هم معاش مردم را تامین کنیم /دولت عالی عملکرده است اما...

ایلنا نوشت: رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اگر کشور تعطیل نشود بیماری کرونا به صورت مزمن در خواهد آمد، تاکید کرد: ضمن تامین معاش مردم با تعطیلی سه ماه کشور می‌توان از شر این ویروس خلاص شد.

عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم، در پاسخ به اینکه مشخص نیست بحران کرونا چه زمانی از کشور رخت می‌بندد آیا برای گذر از شرایط نیاز است با استفاده از بودجه‌ای که از صندوق توسعه در اختیار دولت قرار گرفته ، به جز بخش‌های ضروری سایر بخش‌های دیگر در کشور تعطیل شوند؟، گفت: پیشنهاد تعطیلی را در مجلس ارائه دادم، مجبور به این کار هستیم و اگر این کار را نکنیم بیماری کرونا در کشور مزمن خواهد شد و عوارض اجتماعی، روانی، سلامت و اقتصادی آن خیلی بیشتر از زمانی خواهد بود که مثل چینی‌ها در ووهان عمل کرده و کشور را تعطیل کنیم.

وی ادامه داد: چین، در ۳ ماه شهر ووهان را با ۱۱ میلیون جمعیت قرنطینه و آذوقه و معیشت آنها را نیز تامین کرد و دقت هم داشتند که کسی بیرون نیاید و در حال حاضر هم مردم به زندگی عادی خودشان برگشته‌اند؛ ما هم یا باید ۲ تا ۳ ماه همین کار را انجام دهیم و هزینه‌های مردم را هم تامین کنیم و یا مثل اکنون کج‌دار و مریز پیش برویم و روزی ۲هزار نفر به مبتلایان کرونایی‌ کشور اضافه شود.

نماینده مردم شیروان با بیان اینکه از دولتمردان که به نسبت کشورهایی مثل اسپانیا، آمریکا، ایتالیا و حتی انگلستان عالی عمل کرده‌اند تشکر می‌کنیم، تاکید کرد: اما با این روش که پیش می‌بریم، بیماری به شکل مزمن در خواهد آمد و مردم مدام استرس ابتلا به آن را خواهند داشت؛ همه از وسایل نقلیه فرار خواهند کرد و کارها به جای اینکه با جدیت و در سه شیفت انجام شوند، حتی با یک سوم هم پیش نخواهد رفت و در نهایت همه، از کارفرما و کارگر گرفته تا بخش‌های خدماتی و غیره ضرر می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه یک بار برای همیشه هزینه کرده و با تعطیلی کشور این موضوع را تمام کنیم، گفت: ایتالیا با اینکه وضعتی وخیم‌تری نسبت به اسپانیا داشت اما کشورش را قرنطینه کرد و اکنون وضعیت بهتری از اسپانیا دارد؛ اگر چه هنوز عملکر ایتالیا از ما هنوز بهتر نیست، اما اگر به صورت نظامی برخورد نکنیم و در عین حال معیشت مردم را نیز تامین نکنیم، زنجیره قطع نخواهد شد.

عزیری گفت: با اینکه رعایت‌هایی انجام شده و کادر درمان زحمت می‌کشند، بعلاوه اینکه تعداد تخت‌هایمان بیشتر از بیمارانمان است، اما زنجیره قطع نشده است و هیچ روزی نیست که آمار ابتلای بیماران کمتر از ۱۰۰۰ نفر گزارش شود؛ با اینکه تعداد فوت شدگان و بهبود یافتگان کمتر از مبتلایان است اما هر روز تعدادی بین ۱۵۰۰ تا ۲ هزار نفر به تعداد مبتلایان اضافه می‌شود.

عضو فراکسیون مستقلین مجلس درباره وضعیت کشور در پسا کرونا، اظهار داشت: در پسا کرونا همه آسیب می‌بینند؛ همه کارگران و کارمندان در بخش خصوصی و دولتی آسیب خواهند دید؛ با تعطیلی سه ماه صنایع و همه بخش‌ها برای همیشه خیالمان راحت است اما در حال حاضر ۳-۴ ماه است که شرکت‌ها و ارگان‌های مختلف نیمه تعطیل هستند و باید تا پایان سال این وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: در چنین وضعیتی هم کارفرما تا مدتی وضعیت را متحمل می‌شود اما در نهایت کارگر را اخراج می‌کند؛ تولید نداریم و از طرفی نیز تامین اجتماعی برای اینکه باید بیمه بیکاری پرداخت کند ورشکست خواهد شد؛ در واقع در پساکرونا عوارض بسیار زیادی برای بیمه‌ها، صنایع و کارگران به وجود خواهد آمد.

2727

کد خبر 1376165

برچسب‌ها