محافظت دولت از جان مردم در برابر کرونا و تبعات ناشی از آن بر اقتصاد به روایت ربیعی

سخنگوی دولت گفت: دولت مدام در حال رصد وضعیت است، با توجه به شرایط پویای بیماری به اقداماتی که در سطح جهان صورت می‌گیرد اشراف داریم. باید در نظر داشته باشیم که اطلاعات جهانی هم در این بیماری ضعیف است.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی در نشست خبری خود با خبرنگاران، با تاکید بر اینکه هرگونه سیاست در بازگشایی‌ها مبتنی بر دیدگاه کارشناسی است، گفت:کارشناسان ما در حوزه سلامت، بهداشت محیط کار امروز با همکاری اتاق های ذی ربط و تشکل های صنفی انبوهی از پروتکل‌ها را فراهم کردند. از این هفته مرحله دیگری از فاصله گذاری هوشمند را اجرا کردیم.

وی ادامه داد: از این پس کار در صنوف و ادارات مبتنی بر پروتکل ها خواهد بود که البته نیازمند آموزش و نظارت هم هست. حفظ سلامت و جان مردم توامان در برابر کرونا و عوارض و تبعات ناشی از آن است، ما از جان مردم دربرابر کرونا و تبعات ناشی از آن بر اقتصاد باید محافظت کنیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایسنا و تسنیم و فارس و مهر بخوانید؛ 

* دولت مدام در حال رصد وضعیت است، با توجه به شرایط پویای بیماری به اقداماتی که در سطح جهان صورت می‌گیرد اشراف داریم. باید در نظر داشته باشیم که اطلاعات جهانی هم در این بیماری ضعیف است.

* هدف از اعمال این محدودیت ها ریشه کن کردن بیماری است. دستیابی به چنین هدفی ممکن نیست، مگر با متوازن کردن وضعیت بهداشتی کشور و حفظ این توازن در آینده است و فاصله گذاری اجتماعی هم همین هدف را دنبال می‌کند.

* ما از روزهای اول شیوع کرونا در دانشگاه ها و موسسات مطالعاتی بهداشتی کارهای گسترده‌ای برای استفاده از فناوری اطلاعات را دنبال کردیم و این مطالعات در روزهای آتی با تصمیم گیری ها و با اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند به بهره می‌رسد.

* در حال حاضر دولت پس از بررسی پنج سناریویی که پیش رو دارد و با عنایت به تجربه جهانی انتخابی صورت می دهد و آن را به جامعه عرضه می‌کند که آموزش‌های لازم در این زمینه ارائه خواهد شد. اپلیکیشن ماسک برای حرکت ایمن در جامعه به مردم کمک می کند و توصیه می‌کنیم کسانی که موبایل هوشمند دارند از این اپلیکیشن استفاده کنند تا در امر فاصله گذاری اجتماعی تاثیر گذار باشد.

* ما نیازمند این هستیم که در کنار راه‌اندازی معیشت مردم ، نوعی از زندگی اجتماعی را سامان دهیم که کمترین میزان از شیوع را تجربه کنیم، باید در محیط کار و ادارات و استفاده از حمل و نقل عمومی به سمت نوعی حرکت سلامت محور حرکت کنیم تا از پیک های احتمالی بیماری عبور کنیم.

* رهبری اخیراً بیان کردند که کشور نیازمند پویش اجتماعی در کمک به اقشار آسیب‌پذیر است. دولت از این مواضع حمایت می‌کند و درخواست می‌کنیم که امروز در جامعه‌ای که نیازمند به اعتماد به هم و استفاده از سرمایه اجتماعی هستیم، به سمتی رویم که علاوه بر غلبه بر کرونا بر تحریم هم غلبه کنیم.

* جلسه‌ای با مدیریت معاون اول رئیس جمهور و با حضور مدیران نهادهایی مثل ستاد اجرایی فرمان امام، نیروهای مسلح و سایر دستگاه‌های اجرایی درگیر در مبارزه با کرونا برگزار می‌شود.

*{ در پاسخ به سوالی درباره اقدام آمریکا برای جلوگیری از پرداخت وام به ایران از سوی صندوق بین‌المللی پول}: آمریکا حق ندارد اقدامات صندوق بین‌المللی پول را وتو کند، سایر اعضای صندوق هم از اقدام ضد انسانی آمریکا جلوگیری خواهند، ما همیشه حق عضویت خود را به صندوق پرداخت کرده ایم و در همه این سال‌ها هیچ درخواستی هم از صندوق نداشتیم، اما حالا با توجه به وضعیت کرونا این درخواست انجام شده است که اقدام صندوق هم قطعاً در این زمینه انسانی خواهد بود.

*{ در پاسخ به پرسشی درباره علت دریافت ۱۲ درصد سود از وام یک میلیونی به یارانه بگیران}: یک اقدام در یک کشور صورت می‌گیرد که بعد در اینجا بسیار تکرار و پخش می‌شود مثلاً می‌گویند فلان کشور آنقدر کمک کرده و آنقدر وفور برای مردم ایجاد کرده است در حالی که من با دوستی که در آن کشور زندگی می‌کرد صحبت کردم و گفت چنین خبری نیست.

* ما در اقتصاد تحریم زده قرار گرفتیم و با کاهش رشد اقتصادی بعد از کرونا هم مواجه خواهیم بود همان‌طور که حتی کشورهای قدرتمند اقتصادی هم در این زمینه رشد منفی یا کاهش رشد را تجربه کردند و ما هم اگر بعد از کرونا وارد عمل نشویم ممکن است با بیکاری ۴ میلیون نفری مواجه شویم.

* ما ابتدا در نظر گرفتیم که به ۴ میلیون خانوار با درآمد پایین یک میلیون تا دو میلیون به صورت قرض الحسنه پرداخت کنیم که این اتفاق خواهد افتاد و در کنارش  به همه یارانه بگیران که آن ۴ میلیون خانواده هم شاملش می‌شوند، گفتیم که وام یک میلیونی با نرخ ۱۲ درصد پرداخت می‌کنیم.

 * در هر حال دولت به دلیل تحریم، کاهش قیمت نفت و هزینه مبارزه با کرونا این میزان از وام را با کمک بانک مرکزی که نرخ سود را از ۱۸ به ۱۲درصد کاهش داد که این پول هم برای دولت نبوده است بلکه در اختیار بانک مرکزی بوده است.

* ای کاش پول زیاد داشتیم، تحریم نبودیم و می توانستیم نفت بیشتر بفروشیم که با حمایت بیشتر در کنار مردم قرار می‌گرفتیم و این وضعیت را طی می کردیم. 

*از اردیبهشت تسهیلات مربوط به  کمک به خانواده ها برای مبارزه با کرونا پرداخت خواهد شد.

*{در مورد تخلف دولت در سال 1397 که قریب بر ۵ میلیارد دلار در گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات آمده}: آقای همتی [رئیس کل بانک مرکزی] پیگیر حتی یک ریال ارزهای اختصاص داده شده هستند و در همین راستا حتی تعدادی پرونده قضایی نیز تشکیل شده است.

*{در رابطه با جزئیات خبر آزاد سازی ۱.۶میلیارد دلاری پول ایران در منطقه از سوی رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی و اینکه این پول چه زمانی در اختیار ایران قرار خواهد گرفت؟}: آمریکایی ها از طریق دادگاه های خود بر اساس ادعاهای واهی مبتنی بر کشته شدگان ۱۱سپتامبر از سال ۹۴منابع بانک مرکزی که نزد بانک «لوگزامبورگ» بود را توقیف کردند و تلاش داشتند با حکم دیگری این پول را به آمریکا منتقل کنند و این پول را متصرف شوند.

* با تلاش جدی و فعالیت حقوقی قوی بانک مرکزی در ۱۱و ۱۵ فروردین ماه، هر دو حکم نقض شد و حقوقدانان ما در کنار بانک مرکزی تلاش بسیار زیادی در این زمینه کردند.‌

* به عقیده من همین ادعای آمریکا شاخصی برای قضاوت است، همه ما می دانیم، ماجرای ۱۱سپتامبر از سوی چه گروهی بود. امروز برای کسی پوشیده نیست این حادثه ناشی از حملاتی بود که ما هم نپسندیدیم و در همان دوران بیانیه دادیم و آن را محکوم کردیم. این حادثه ناشی از جریانات افراطی ای بود که خود آمریکا زمینه ساز تقویت آنها بود.

* جریان ها چون انسان ها در آن دخیل هستند و قابل کنترل نهایی نیستند، عنوان هم شد که آن حمله از سوی القاعده بوده است. اینکه به آن بهانه بخواهد پول ما را مصادره کند نشان دهنده سیاست و خوی استکباری دولت ایالت متحده آمریکا است.


* همه تلاش خود را به کار می گیریم منابع خود را منتقل و یا آن را تبدیل دارو یا کالای مورد نیاز مردم در شرایط فعلی کنیم. در همین ارتباط هم آزاد شدن برخی از منابع ما و امکان عمل کردن روی برخی از منابع ما که تاکنون آمریکا اجازه عملیات روی آن نمی داد در حال فراهم شدن است و  امیدوار هستیم بتوانیم در این رابطه از منابع خود برای دارو، زندگی مردم به خصوص غذا و خوراک و نهاده‌های مورد نیاز کشاورزی استفاده کنیم.

*{ در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با فضاسازی برخی رسانه های خارجی از جزئیات برگزاری جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی}: به دلیل اینکه منبع این خبر یک رسانه «پترو دلاری» است و من واقعا آن را رسانه نمی دانم، بلکه یک موسسه خبری عملیات روانی است که باپول مشخص یک کشور ایجاد شده و با پول و سیاست های سازمان های اطلاعاتی اداره می شود، تکرار مطالبشان هم اساسا وجاهتی ندارد

* قطعا رئیس جمهور چنین بیانی نداشت و این بیان و این نوع رفتارها که بخواهند میان تصمیمات دولت تعارض ایجاد کنند متاسفانه مدت ها است که توسط همین دست رسانه ها در حال تبلیغ است و حفظ جان انسان‌ها برای ما مهم است.

* اگر ما برای گشایش فعالیت های اقتصادی تصمیماتی می گیریم، برای حفظ جان انسان ها است، بنابراین چنین اظهاری به شدت تکذیب می شود و انتظاری بیش از این هم از این دست رسانه ها نمی رود.

*{ در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد با تخلف مدیران شماری سازمان‌های دولتی از بخشنامه حضور برخی کارکنان در شرایط کرونا، و ورود سازمان بازرسی کل کشور به این موضوع، و اینکه چرا برخی مدیران از بخشنامه های لازم الاجرا اطاعت نمی کنند و با مدیران متخلف چه برخوردی می شود و چه ضرورتی برای اجرایی شدن این بخشنامه ها وجود دارد}: قطعا تمامی دستورالعمل ها و بخشنامه ها ابتدا برای خود دولت لازم الاجرا است و دولت مُصر است این دستورالعمل ها را در حوزه های خود ابتدا با سازمان های نظارتی ای که دارد دنبال کند.

* حتی در مورد تعویق وام ها  در چند بانک، دیدید که بانک مرکزی به سرعت عمل کرد و حتی برای برگرداندن آنها اقدام کرد.

* قبلا با دکتر زالی صحبت کرده بودم که او گفت این مربوط به زمان حضور یک سوم کارکنان است از این رو موضوع مربوط به سازمان ها و ادارات دولتی نبوده است، در اصل، برخی شرکت ها تخلفاتی داشته اند نه وزارتخانه ها به همین جهت اینگونه نبود که وزارت بهداشت یا فرماندهی عملیات مقابله با کرونا در تهران به سازمان بازرسی گزارش داده و سازمان بازرسی پیشنهادات پیشگیرانه عرضه کرده است.

*{ با اشاره به اینکه طبق پروتکل های بهداشتی شرط موفقیت ما برای عبور از این بحران و موفقیت طرح فاصله گذاری فیزیکی هوشمند، دو امر است}: نخست بازرسی و نظارت جدی و برخورد با متخلفان و دوم هم اعتماد بالا و همکاری همگانی است. یعنی در حقیقت ما از دو بازوی نظارت، بازرسی و کنترل و دوم، همکاری مردم و نظارت اجتماعی و به کارگیری از مردم استفاده خواهیم کرد تا کار را جلو ببریم.

۱۷۲۱۵

کد خبر 1376287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =