تحقیقات نشان می‌دهد برخی از انواع بیماری‌ها مانند آلرژی ممکن است در دوره بارداری و رشد جنین در رحم مادر به وجود بیایند.

آخرین مطالعات نشان می‌دهد مادرانی که اوایل دوره بارداری آن‌ها در اواخر زمستان یا اوایل بهار است با احتمال بیش‌تری صاحب فرزندی همراه با بیماری‌ آلرژی می‌شوند.

اگر مادران در فاصله بین ما‌ه‌های ‌اردیبهشت تا خرداد در دوره 11 هفتگی بارداری خود باشند، فرزندان آنها پس از تولد با احتمال 2 برابر بیشتر در معرض آلرژی و حساسیت به غذاهای ساده‌ مانند شیر یا تخم‌مرغ قرار می‌گیرند.

محققان معتقدند قرار گرفتن مادران باردار در معرض گرده‌افشانی شدید درختان، آن هم در اوایل دوره بارداری یکی از عوامل اصلی ایجاد حساسیت در کودکان متولد پاییز به شمار آید.

بدن کودکان در دوره 11 هفتگی بارداری، شروع به تولید و گسترش پادتن‌ها و آنتی‌بادی‌ها می‌کند. اما گرده‌افشانی گیاهان در این دوره می‌تواند این روند را در بدن جنین با اختلال روبرو کند که اثرات آن بعد از تولد به شکل حساسیت یا بیماری آسم بر کودکان ظاهر می‌شود.

یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلاتی که مادران باردار در اواخر زمستان یا اوایل بهار با آن روبه رو می‌شوند، کمبود میزان ویتامین D در بدن مادر است که به واسطه قرار نگرفتن به اندازه کافی در معرض نور خورشید به وجود می‌آید.

به همین دلیل است که کودکانی که در ماه‌های آبان یا آذر به دنیا می‌آیند، به طور معمول بیشتر از دیگر کودکان در معرض حساسیت‌ها هستند. میزان بروز حساسیت‌های فصلی در کودکان متولد آبان و آذر بین 6 تا 8 درصد بیش‌تر از دیگر کودکان است. در طول 30 سال گذشته میزان این حساسیت‌ها تقریبا 2 برابر شده است.

13244

کد خبر 137698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =