اگر وزن اضافه کردن در دوران بارداری طبیعی بیش از حد باشد، باعث اضافه وزن نوزاد، چاقی در طول زندگی و بالا رفتن خطر آسم و سرطان در آن‌ها می‌شود. اضافه وزن دوران بارداری روی طول عمر فرزند تاثیرگذار است

بهنوش خرم‌روز: معمولا خانم‌ها در دوران بارداری مقداری وزن اضافه می‌کنند که خب، طبیعی است. اما آیا میزان افزایش وزن در دوران بارداری بر جنین تاثیری هم دارد؟

در حقیقت کودکان مادرانی که دوران بارداری را با چاقی سپری کرده‌اند،‌ اغلب چاق‌تر می‌شوند. پیش از این محققین نمی‌دانستند که آیا مادر چاق ژن خاصی را به جنین منتقل می‌کند یا این که چاقی کودک دلیل اکتسابی دارد. اما به تازگی جواب این سوال را پیدا کرده‌اند.

بر اساس گزارش تلگراف، محققین آمریکایی با مطالعه بیش از پانصد هزار مادر که همگی دو فرزند داشتند (برای امکان مقایسه) به این نتیجه رسیدند که به ازای هر یک کیلوگرمی که مادر در دوران بارداری اضافه می‌کند، به وزن جنین 7 گرم افزوده می‌شود. بر این اساس، ‌مادرانی که در دوران بارداری بیش از 24 کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند،‌ نوزادانی ‌به دنیا خواهند آورد که در مقایسه با نوزادان مادرانی که 8 تا 10 کیلو وزن اضافه می‌کنند به طور متوسط 150 گرم سنگین‌تر هستند. به عنوان نمونه، احتمال این که نوزاد با وزن بالای 4 کیلوگرم به دنیا بیاید،‌ در مادرانی که بیش از 24 کیلوگرم اضافه وزن در دوران بارداری داشتند، دو برابر بیشتر می‌شود.

نکته مهم این‌جاست که نوزادان چاق با احتمال بسیار بالا، در طول زندگی آینده خود افراد چاقی خواهند بود و این امر روی سلامت و طول عمر آن‌ها تاثیر می‌گذارد. همچنین احتمال بیماری‌هایی مانند آسم،‌ سرطان و اتوپی در این کودکان افزایش می‌یابد.

پس یک مادر باید در دوران بارداری چه‌قدر وزن اضافه کند؟ به گفته این محققین، زنی که قبل از بارداری وزن طبیعی داشته، باید در طول دوران بارداری بین 11 تا 16 کیلوگرم وزن اضافه کند. به همین نسبت،‌ مادرانی که قبل از بارداری وزن کم‌تر از طبیعی داشته‌اند و مادرانی که قبل از بارداری اضافه وزن داشته‌اند،‌ به ترتیب باید بیشتر و کم‌تر از این حد وزن اضافه کنند تا خطری متوجه کودک نباشد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 81686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =