میزان داروی مصرفی در کودکان بسیار حساس است، ‌این در حالی است که ما داروهای مایع را با قاشق‌های آشپزخانه به کودکان می‌خورانیم که اندازه و گنجایش استانداردی ندارند و ممکن است کودک را با مشکل مواجه کند

بهنوش خرم‌روز: قاشق چای‌خوری، ‌قاشق غذاخوری، قاشق سوپ‌خوری،‌ قاشق بستنی‌خوری و ....... انواع و اقسام قاشق‌های مختلف در آشپزخانه‌های امروزی پیدا می‌شود که اندازه و شکل‌های متفاوتی دارند. اغلب ما برای استفاده از دارو، از مقیاس قاشق‌ها استفاده می‌کنیم، ‌همین قاشق‌های آشپزخانه. اما مطالعات جدید نشان می‌دهند که این کار می‌تواند به خصوص برای کودکان بسیار خطرناک باشد.

بر اساس گزارش سایت پزشکی وب‌مد، گروهی از محققین 71 قاشق غذاخوری و 49 قاشق غذاخوری را به طور تصادفی از خانه‌های مختلف جمع‌آوری کردند و ظرفیت این قاشق‌ها را با هم مقایسه کردند. نتیجه مقایسه آن‌ها نشان می‌دهد که قاشق‌های چای‌خوری ظرفیتی بین 26/2 گرم و 08/7 گرم دارند که میانگینش می‌شود 25/4 گرم. همچنین ظرفیت قاشق‌های غذاخوری بین 52/6 و 75/12 گرم با میانگین حدود 92/9 گرم متغیر است.

وقتی پای دارو دادن به کودکان در میان باشد، میزان دوز دارو خیلی مهم‌تر می‌شود. بر اساس نتایج  این مطالعه حتی اگر والدین به برچسب دارو دقت کنند و از قاشق توصیه شده استفاده کنند،‌ که متاسفانه در بسیاری موارد ممکن است حتی این اتفاق هم نیافتد، باز تفاوت اندازه و گنجایش قاشق‌هایی که همگی به یک اسم، مثلا قاشق چای‌خوری خوانده می‌شوند، به حدی است که می‌تواند برای کودک خطرساز شود، چه بیشتر از حد مصرف شود و چه کم‌تر از حد.

پیشنهاد جایگزین این محققین، استفاده از سرنگ‌های مخصوص درجه‌دار برای داروهای مایع خوراکی است. بدین ترتیب هم میزان دقیقی از دارو برداشته می‌شود و هم احتمال ریختن دارو بر اثر شیطنت کودک کم‌تر می‌شود.

کد خبر 76559

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
    0 0
    بالاخص از تلاش شما آنلاینی ها برای ارایه اطلاعات عمومی متشکریم.