۰ نفر
۲۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۹
ماجرای یک سخنرانی متفاوت رهبر انقلاب

صفحه تاریخ ایران و جهان مطلبی را با عنوان تالیف و تکمیل کتاب نهج البلاغه منتشر کرد.

به گزارش خبرآنلاین مطلبی را در مورد سخنرانی رهبر معظم انقلاب در کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه در سال ۶۳ را می‌خوانید که ایشان در آن جلسه پیشنهاد تالیف و تکمیل کتاب نهج البلاغه را دادند و حجت‌الاسلام و المسلمین سیدصادق موسوی شیرازی با این پیشنهاد تصمیم به تکمیل این کتاب گرفتند و ثمره این کارها کتابی با عنوان "تمام نهج البلاغه" تالیف شد.

سخنرانی رهبر معظم انقلاب و جرقه نگارش کتابی ماندگار

بنا به روایت باشگاه خبرنگاران آیت‌الله خامنه‌ای در کنگره بین‌المللی نهج‌البلاغه، پیشنهادی را برای گردآوری و تکمیل سخنان امام علی (ع) مطرح کردند:

"سیدرضی رضوان الله علیه این کتاب را بنده تصور می کنم از دیدگاه فصاحت و بلاغت و زیبائی‌های هنری بیشتر مورد توجه قرار داده، امروز برای مردم ما مسأله‌ی بلاغت این کلمات در درجه‌ی اول نیست، ما به محتواها امروز کار داریم. گاهی انسان دو بخش از یک خطبه را می‌بیند که فوق العاده مهم هم هست، اما فاصله‌ی این‌ها افتاده، این را صاحب همتانی باید بنشینند پیگیری کنند، تحقیق کنند، این‌ها را پیدا کنند این بخش‌ها را به همدیگر متصل کنند. از این قبیل من خیال می‌کنم خیلی کار روی نهج البلاغه می‌توان انجام داد که باید انجام بگیرد. ۱۳۶۳/۰۱/۲۶

"این پیشنهاد، جرقه‌ی نخستین اقدام برای تحقق این ایده را در ذهن یکی از حاضران در کنگره روشن کرد. حجت‌الاسلام و المسلمین سیدصادق موسوی شیرازی، حکایت می‌کند که «در سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در آن وقت متصدی ریاست جمهوری بودند، این موضوع مطرح شد که چه خوب است که افرادی آستین همت بالا بزنند و این محذوفات و بریده‌های نهج‌البلاغه را پیدا کنند و در جای خودش قرار بدهند. بنده به عنوان یک شنونده در آن مجلس بودم و این طرح را پسندیدم. چند سال بعد با مسئولان بنیاد نهج البلاغه تماس گرفتم و پرسیدم که آیا چنین کاری انجام گرفته یا نه و آن‌ها گفتند که متأسفانه هنوز در این راستا کاری انجام نگرفته است.» مجله پژوهشگران، ش۱۲ و۱۳

"ثمره این کوششها، پس از گذشت چندسال به انتشار کتابی تحت عنوان «تمام نهج‌البلاغه» انجامید. این کتاب، سخنان امیرالمومنین را که به نحو خلاصه‌شده در نهج‌البلاغه آمده، به شکل کامل از منابع حدیثی و تاریخی استخراج و تدوین کرده است.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1377056

برچسب‌ها