اجرای برنامه سازگاری آب و خاک در قزوین

رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه ظرفیت بهره وری آب در قزوین بالاست، از برنامه ریزی سازگاری آب در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ فاطمه خمسه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در دیدار با لطف اله سیاهکالی، نماینده قزوین با بیان اینکه  بخش کشاورزی گستردگی بسیاری دارد، افزود: جهادکشاورزی بیشتر  امور تولیدی و خدماتی  را به بخش خصوصی واگذار کرده  و خود نقش  هدایتگری را بر عهده دارد.
او ادامه داد: درحال حاضر استان، پتانسیل و آمادگی  بسیاری  برای اجرای سامانه نوین آبیاری دارد؛ به طوری‌که پتانسیل آبیاری نوین در استان ۲۵۰۰هکتار است و در دوسال گذشته ۲۰هزار هکتار اجرا شده است.
خمسه با اعلام اینکه سال گذشته  ۱۱۴کیلومتر لوله گذاری در مزارع کشاورزی استان انجام شده است، بیان کرد:
جهاد کشاورزی استان به دنبال ایجاد تحول در بخش خاک در سال جهش تولید است.
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اینکه ضریب بهره وری آب در بخش کشاورزی استان نسبت به کشور بسیار بالاست، گفت: الگوی کشت محصولات کشاورزی تهیه و اصلاح شده است؛ بنابراین سطح زیر کشت بر  اساس آب انجام می شود.
او، داشتن خاک مستعد، کشاورزان خوب و ضریب تبدیل وبهره وری آب در بخش کشاورزی را از مهمترین ویژگی بخش کشاورزی  استان برشمرد و گفت: برنامه متناسب با سازگاری آب  در استان را تنظیم کرده ایم.

این مقام مسئول اظهار کرد: درتخصیص آب از رودخانه شاهرود برای توسعه باغ در اراضی شیبدار  با رایزانی  و پیگیری مستمر حدود ۲۱میلیون و  ۸۰۰ هزار مترمکعب  برای بیش از 4600 هکتار پروانه صادر شده است.

۴۶

کد خبر 1377547

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =