۰ نفر
۲۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
در وصف نقدینگی عظیمی که وارد بورس شده

سال 92 سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد فارس در بورس تهران عرضه اولیه شد. این شرکت از آن زمان تا به حال، سنگین‌ترین شرکت بورس بوده و ارزش آن در حال حاضر 152 هزار میلیارد تومان است.

در روز عرضه اولیه، ارزش فارس کمتر از 19 هزار میلیارد تومان بود و تنها حدود 1.1 درصد از آن عرضه شد؛ چیزی حدود 197 میلیارد تومان.

آن زمان، این رقم برای نقدینگی که در بورس وجود داشت، بسیار سنگین بود و بورس به سختی آن را هضم کرد؛ به طوری صف خرید آن تنها یک روز پس از عرضه اولیه دوام آورد و پس از آن قیمت دو روز منفی شد؛ البته بماند که از روز چهارم، به مدت 12 روز مجددا صف خرید شکل گرفت.

هفت سال پس از عرضه اولیه فارس، سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در بورس عرضه اولیه شد. با ارزش 68.8 هزار میلیارد تومان. این بار در روز عرضه اولیه 5.7 هزار میلیارد تومان سهم عرضه شد، یعنی حدودا 28 برابر عرضه اولیه فارس. چهارشنبه گذشته، جدا از 5.7 هزار میلیارد تومان پولی که صرف خرید شستا شد، بیش از 8.2 هزار میلیارد تومان هم در سایر نمادها معامله انجام شد.

جدا از مقایسه ارزش معاملات دو عرضه اولیه که به فاصله 7 سال انجام شده اند، ارزش معاملات سایر نمادها هم نکات جالب توجهی دارد. به عنوان مثال روز گذشته در نماد «سمگا» بیش از صد میلیارد تومان سهام جابجا شده است. یا در نماد «وایران» بیش از 94 میلیارد تومان معامله ثبت شده است. هر دو این نمادها، از نمادهای متوسط (نه کوچک و نه بزرگ) بازار سهام هستند که ارزش معامله هر کدام از آن‌ها در یک روز عادی، به اندازه نیمی از ارزش معامله غول بازار سهام [فارس] در روز عرضه اولیه بوده است. این نشان می‌دهد نقدینگی در بورس به شکل وحشتناکی افزایش یافته است.

این روزها ارزش معاملات تنها ده نماد، از ارزش معاملات تمام نمادهای بورس و فرابورس در دو سه سال ابتدای دهه 90 بیشتر است و همین نقدینگی است که شاخص کل را هر روز بالاتر می‌برد.

43 43

کد خبر 1377555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
  0 0
  شما که فقط وصف کردید ... خوب بود دلیلش رو هم می گفتید
 • محسن DE ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
  0 0
  تحلیل جالبی بود لذا انچه در اقتصاد ورشد ان می توان گفت بهترین محل و هدایت پولهای سرگردان وارد به بورس ومنتفع شدن از سود ان است البته باید به نکته ای مهم اشاره کرد وان شفافیت و درست ازمایی سود اعلام شده است چرا این عامل باعث خواهد هم هیت مدیره و سرمایه‌گذار هر دو به اندازه معقول از سود ان بهره مند شوند که باید اینچنین باشد اگر غیر واقعی شد هر دو متضرر خواهند شد
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
  0 0
  پول بی پشتوانه چاپ کردن مساوی تورم بی ارزش شدن پول ملی فقر بیشتر مردم بی ارزش بودن پول یعنی کار بی ارزش