معاملات بزرگترین سبد نفتی جهان متوقف شد

در ادامه روند بحرانی بازار نفت جهان، صندوق نفتی ایالات متحده که ارزشی بالغ بر ۳.۷ میلیارد دلار دارد تمام معاملات نفتی سبد نفتی ایالات متحده آمریکا را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین  با سقوط قیمت نفت خام ، بزرگترین سبد نفتی جهان معاملات جدید خود را متوقف کرد.

تمامی معاملات سبد نفتی ایالات متحده آمریکا که روز دوشنبه و همزمان با سقوط تاریخی قیمت نفت منعقد شده بود، متوقف شد. این صندوق سرمایه‌گذاری بورسی که مسئول فروش و تحویل نفت وست تگزاس اینترمدیت است، ساعتی پیش تمام معاملات خود را در ادامه بحران نفتی متوقف کرد.

صندوق نفتی ایالات متحده روز سه شنبه در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرد که توانایی خریداران مجاز سبد نقتی ایالات متحده را برای خرید جدید کاملا متوقف می کند. این تصمیم پس از سقوط ۳۰۰ درصدی بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت اتخاذ شد که در روز گذشته توسط این صندوق ارائه شد و این صندوق موظف است نفتی که روز گذشته فروخته است را در ماه مه به مشتریان خود تحویل دهد.

سبد نفتی ایالات متحده، یکی از محبوب ترین سبدهای نفتی برای سرمایه گذاران خرد است و این یکی از دلایل کاهش تاریخی معاملات آتی ماه مه نفت وست تگزاس اینترمدیت در روز دوشنبه بود. چرا؟ چون قرارداد خرید آتی نفت ماه مه در روز سه‌شنبه منقضی می‌شد.

منابع بلومبرگ اعلام کردند که از هفته گذشته، صندوق نفتی ایالات متحده ۲۵ درصد از سهام ممتاز معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت در ماه مه ۲۰۲۰ را در اختیار داشت. اما این قرارداد روز سه شنبه به پایان می رسید و خریداران این قراردادها یا باید این قراردادها را در همان روز دوشنبه بفروشند یا در پایان ماه مه به صورت فیزیکی نفت خریداری شده را تحویل بگیرند. البته با توجه به وضعیت بازار نفت مشتریان سبد نفتی ایالات متحده مانند خود این صندوق به خرید و فروش کاغذی نفت می‌پردازند و چندان مشتاق تحویل فیزیکی هیچ مقداری از نفت خام خریداری شده نیستند، حتی اگر بتوانند جایی برای ذخیره و انبار این نفت بیابند.

قبل از اعلامیه صندوق نفتی ایالات متحده، معاملات این صندوق متوقف شده بود، آن هم در حالی که رکورد ۲۰ درصد پیش فروش سبد نفتی خود برای امروز را ثبت کرده بود.

بحران ادامه خواهد داشت

پیر اندوراند ، فعال مشهور بازار انرژی روز سه شنبه به معامله گران هشدار داد که انتظار خسارات گسترده ای را در سبدهای نفتی داشته باشد.

او می گوید : من فکر می کنم ممکن است چاره ای جز بستن معامله سبدهای نفتی وجود نداشته باشد.البته این مساله هم نمی تواند مانع سقوط قیمت نفت و زیان های آتی باشد. این یک شوک واقعی است و باید بسیار مراقب بود. ما در روزها و هفته های آینده قرار است درباره خسارت‌های دیوانه وار در بازار صحبت کنیم.

او همچنین می‌گوید که نمی داند اگر قبل از معاملات ماه ژوئن قیمت ها از ناحیه منفی خارج نشوند قرار است چه اتفاقی برای سبد نفتی ایالات متحده و سایر سبدهای نفت که عمدتا نفت خام وست تگزاس اینترمدیت را تا ماه ژوئن را نگه می دارند بیافتد.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت در نخستین ساعت معاملات به ۱.۴ دلار در هر بشکه رسیده است در حالی که روز گذشته در دامنه منفی قیمت ها حرکت می‌کرد. ارزش معاملات نفتی آتی وست تگزاس اینترمدیت که برای ماه ژوئن هستند هم با ۳۰.۶ درصد کاهش به ۱۴.۶۷ دلار در هر بشکه رسید.

۲۲۳۲۲۹

کد خبر 1377582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =