رکوردشکنی بورس تهران / جهش ۱۶ هزار و ۸۹۰ واحدی شاخص بورس

فارس نوشت: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با جهش ۱۶ هزار و ۸۹۰ واحد به رکورد جدیدی دست یافت.

بورس اوراق بهادار تهران که این روزها به خاطر هجوم سرمایه سرگردان جامعه، توجه سرمایه‌گذاران و نیز عرضه‌های اولیه شرکت‌های ارزنده روند رو به رشد و شاخص‌شکنی را در پیش گرفته، امروز هم در پایان معاملات با افزایش ۱۶ هزار و ۸۹۰ واحد به رقم بی‌سابقه ۷۲۵ هزار و ۸۸۵ واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم‌وزن ۳۸۸۷ واحد افزایش یافته و به رقم ۲۴۱ هزار و ۱۵۰ واحد رسید. گر چه این روزها عمده بورس‌های دنیا به خاطر کرونا و رکورد اقتصادی از یک طرف و کاهش قیمت نفت سقوط کرده‌اند، اما بورس اوراق بهادار تهران به دلیل هجوم نقدینگی سرگردان بازار از یک طرف و نیز عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌های ارزنده از سوی دیگر همچنین به خاطر وجود رکود در بازارهای موازی مانند سکه و طلا، مسکن و خودرو باعث شده سرمایه‌گذاران به بورس توجه کنند ، از طرفی تصمیم بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی از ۱۸ تا ۲۰ درصد به ۱۵ تا ۱۸ درصد باعث شده است که بسیاری از شپرده‌های بانکی به بورس سرازیر شود و نیز پول‌های سرگردان به ناچار به سمت بازار سرمایه بیاید که البته این اقدام را باید به فال نیک گرفت.

قیمت نفت این روزها روند رو به کاهش یافته، اما برعکس نرخ دلار روند افزایشی یافته و این باعث شده است که سهام بسیاری از شرکت‌های بورسی و فرابورسی به ویژه آنهایی که صادرات دارند، ارزنده شود و از طرفی سرمایه‌گذاران به خاطر عرضه‌های اولیه و جذاب شدن بورس به این بازار توجه کردند که این هم در رکوردشکنی بورس بی‌تأثیر نیست.

امروز معامله‌گران بورس بیش از ۷ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب یک میلیون و ۱۴۷ هزار معامله و به ارزش بیش از ۸ هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات فرابورس ایران را هم در نظر بگیریم، ارزش معاملات بورس و فرابورس ایران به بیش از ۱۱ هزار و ۷۴۵ میلیارد تومان می‌رسد و این رقم بسیار قابل توجهی است که به عنوان سرمایه در گردش در اختیار شرکت‌های بورسی و فرابورسی قرار می‌گیرد.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی در بورس تهران ۴۵۱۳ واحد افزایش یافته و به رقم ۱۹۳ هزار و ۴۰۱ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت با معیار هموزن با افزایش ۲۵۸۵ واحد به رقم ۱۶۳ هزار و ۶۵۲ واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با افزایش ۲۲ هزار و ۲۸۶ واحد به رقم ۹۱۹ هزار و ۹۹۴ واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با افزایش ۱۳ هزار و ۵۲۴ واحد به رقم ۵۱۳ هزار و ۳۶ واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود با افزایش ۲۹ هزار و ۵۷۰ واحد به رقم یک میلیون و ۵۴۲ هزار و ۹۶۴ واحد رسید.

روند یکساله شاخص بورس تهران
روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز عمده نمادهای مهم بورس در تقویت شاخص کل مؤثر بودند که از مهمترین این نمادها می‌توان به پتروشیمی خلیج‌فارس،‌فولاد مبارکه، بانک ملت، چادرملو، پتروشیمی پردیس، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و ملی‌مس اشاره کرد.

امروز نمادهای پربیننده در بورس تهران که مورد اقبال معامله‌گران بوده شامل بانک ملت، گلوکوزان، بانک تجارت‌،پالایش نفت اصفهان، ملی‌مس ایران، فولاد مبارکه و بانک صادرات بوده‌اند.

به گزارش فارس، در فرابورس ایران نیز امروز شاخص کل افزایشی بوده و با رشد ۱۳۵ واحد به رقم ۸ هزار و ۸۷۶ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۵۵۸ تریلیون تومان رسید.

ارزش بازار بورس هم به بیش از ۲۷۲۷ تریلیون تومان رسیده است. امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۲.۶ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۷۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳۵۲۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای مهم فرابورسی همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بودند که از جمله می‌توان به نماد میدکو، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی تندگویان، صبا تأمین، فولاد هرمزگان جنوب، نیروی برق دماوند، فرابورس ایران و مس سرچشمه اشاره کرد. 

نمادهای پربیننده که مورد اقبال معامله‌گران فرابورس بوده است شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، مادیران، بیمه دی و کشت و صنعت شهداب ناب خراسان بوده‌اند.

امروز همچنین در جریان معاملات با پیام ناظر بازار برخی نمادها در بورس بازگشایی شده، برخی متوقف ، برخی دچار وقفه معاملات و تعدادی نیز حراج شدند.

از جمله می‌توان به وقفه در معاملات نماد تأمین سرمایه ملت، توقف نماد کیمی‌دارو، وقفه در معاملات قرارداد اختیار فروش شرکت ملی مس اشاره کرد. 

۲۲۳۲۲۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1379510

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =