بیایید به جو بایدن در رئیس جمهور شدنش کمک کنیم!

با کناره گیری سندرز از رقابت های انتخاباتی درون حزبی، بایدن تنها کسی است که قرار است در مقابل ترامپ در انتخابات 2020 بایستد.

مهسا مژدهی: با کناره گیری سندرز از رقابت های انتخاباتی میان دموکرات ها، حالا بایدن تنها کسی است که این حزب قرار است بر روی او سرمایه گذاری کند تا در انتخابات ریاست جمهوری که امسال در آمریکا برگزار می شود شرکت کند. با این حال راه برای بایدن چندان هموار نیست. با وجود اینکه آمارها از کاهش محبوبیت ترامپ به دلیل عملکردش در زمان همه گیری کرونا حکایت می کند، اما او هنوز شانس خوبی برای برنده شدن دارد. مگر اینکه دموکرات ها همه توان خود را برای تغییر این معادله به کار برند.

سندرز از کناره گیری تا حمایت از بایدن

روز بیستم فروردین ماه برنی سندرز، سناتور چپ گرای آمریکایی، کارزارش را برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متوقف کرد. انصراف سندرز داوطلب سوسیال دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا در حالی انجام شد که با جو بایدن معاون اول باراک اوباما در تعداد قابل توجهی از ایالت‌ها عقب افتاد و آرای نمایندگان متعهد کمتری را برای کنوانسیون ملی دموکرات‌ها به دست آورد.به گزارش روزنامه «واشنگتن پست»، «فیض شاکر» مدیر کارزار انتخاباتی سندرز و «پرامیلا جایاپال» یکی از سناتورهای اصلی حامی سندرز از جمله کسانی بودند که او را برای اخذ این تصمیم تحت فشار قرار داده‌اند.

 رئیس جمهور آمریکا بلافاصله پس از اعلام کناره گیری «برنی سندرز» از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا واکنش نشان داد. رئیس جمهور آمریکا دقایقی بعد از اعلام این خبر  در توییتی نوشت: برنی سندرز هم رفت. از "الیزابت وارن" تشکر می کنم. اگر  او نبود، برنی تقریباً در سه‌شنبه بزرگ نتیجه تمام ایالت‌ها را از آن خودش می‌کرد. دقیقا همانطور شد که دموکراتها و کمیته ملی دموکراتها می‌خواستند، عین افتضاح هیلاری حقه‌باز. بهتر است طرفداران برنی به حزب جمهوریخواه بپیوندند. کمی بعد از کناره گیری سندرز کارشناسان و مشاوران کمپین‌های انتخاباتی دموکراتها از تماس بین کمپین بایدن با مشاوران سندرز در حوزه سیاست خارجی برای دست‌یابی این حزب به برنامه‌ای یک‌پارچه خبردادند.

روز بیست و هفتم فروردین، سناتور برنی سندرز در مصاحبه ای کفت، «غیرمسئولانه» خواهد بود اگر طرفدارانش از جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایت نکنند چرا که می‌تواند منجر به انتخاب مجدد دونالد ترامپ شود. برنی سندرز سناتور دموکرات و ترقی خواه آمریکا در گفتگو با «آسوشیتدپرس» اظهار داشت: «آیا می‌توانیم در انتخاب جو بایدن فعال باشیم؟ یا اینکه ما انتخاب کنیم کنار بشینیم و اجازه دهیم خطرناکترین رئیس جمهور تاریخ مدرن آمریکا دوباره انتخاب شود؟»

چند روز بعد از آنکه برنی سندرز کمپینش برای انتخابات مقدماتی حزب دموکرات آمریکا را معلق ساخت، جو بایدن پیروز انتخابات مقدماتی این حزب در ایالت آلاسکا شده و در این دور از انتخابات توانست برنی سندرز را که با این وجود خواستار حضور نامش در رقابت شده بود، شکست دهد. چند روز بعد از کناره گیری سندرز سناتور الیزابت وارن از جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات 2020 آمریکا اعلام حمایت کرد. وارن در توئیتی نوشته بود: حالا همه چیز به ما بستگی دارد تا به جو بایدن برای رئیس جمهور شدنش کمک کنیم. بیایید انجامش دهیم.

نقش اوباما در محبوبیت بایدن

نشریه آمریکایی پولتیکو با اشاره به نقش موثر باراک اوباما در نتیجه انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، این نقش را در آینده پررنگ‌تر پیش‌بینی کرد. رئیس‌جمهور سابق آمریکا به زودی از بی‌طرفی خود-تحمیلی‌اش رها خواهد شد و به نفع بایدن به صحنه می‌آید. نشریه آمریکایی پولتیکو در گزارشی به بررسی نقش «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌روی این کشور پرداخت و نوشت: با خروج «برنی سندرز» از رقابتهای انتخاباتی و کسب جایگاه نامزد بی‌رقیب حزب دموکرات از سوی «جو بایدن»، مردی که بی‌سروصدا سایرین را پشت سر گذاشت، باراک اوباما به زودی به صحنۀ مبارزات سیاسی بازمی‌گردد. پولتیکو افزود اوباما می‌خواست به سندرز زمان بدهد، برای همین روز چهارشنبه که وی از رقابتها کنار رفت، از اظهارنظر یا توئیت خودداری کرد. اوباما همیشه متذکر شده که نقش او در انتخابات مقدماتی ایجاد اتحاد است، زمانی که به آن نیاز باشد. وی در بحبوحه همه‌گیری کرونا که این رقابتها را هم تحت تاثیر قرار داد و باعث شد برندۀ قاطعی نداشته باشد و همچنین سرانجام غالب شدن بایدن را محرز کرد،  با دو کمپین انتخاباتی حزب دموکرات در ارتباط بوده است.

اوباما روز بیست و ششم فروردین  در پیامی انتخاب جو بایدن برای نامزدی دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را تایید کرد.  اوباما در پیام ویدویی با حمایت از بایدن اعلام کرد که چرا آمریکا در حال حاضر با توجه به بحران شیوع بیماری کووید ۱۹ نیازمند ریاست جمهوری فردی مانند معاون اول سابق وی است.   اوباما در ویدئو ۱۱ دقیقه‌ای خود گفت: اگر یک چیز وجود داشته باشد که ما قرار باشد در این لحظه‌های مهم بحران بزرگ آنرا درک کنیم آن است که نمی‌توان روح جستجو به دنبال یک فرد را تنها به افراد خانه‌ها و محل کار محدود کرد.  

پایگاه انگلیسی اسپکتیتور در تحلیلی به قلم دن دی پریس، به رقابت دو رقیب یعنی ترامپ و بایدن در انتخابات 2020 اشاره کرده و از تاثیرگذاری اوباما برای پیروزی بایدن نوشته است. در این تحلیل آمده است: اوباما یک مبارز با استعداد است. اما او لزوما به دنبال توجه رسانه ها نیست. او قبلا به مشاورانش گفته بود که یک سیاستمدار دموکرات باید الهام بخش و حامل پیامی باشد تا حزب را وارد عصر جدید کند.اوباما به دنبال آن نیست تا هر وقت که حزب دموکرات در مشکل است به عنوان قهرمان وارد عمل شود. او با بیل کلینتون متفاوت است و نمی خواهد پس از ترک کاخ سفید در کانون توجه ها باشد...

باید صادق باشیم حمایت اوباما از بایدن یک امر شخصی نیز محسوب می شود. ترامپ در این چند سال در هر امر قابل تصوری از سیاست های اوباما انتقاد کرده است. او را به جاسوسی از کمپین خود متهم کرده، اوباماکر را از بین برده و از توافق هسته ای ایران نیز خارج شده است و به طور کلی دستاوردهای دیپلماتیک اوباما را از بین برده است و خشمی دو طرفه را بین این دو ایجاد کرده است. برای اوباما مشارکت در سقوط سیاسی ترامپ و فراهم کردن پیروزی معاون سابقش بزرگترین تنبیه و تیر خلاص در یک دهه رقابت انگیز است.

312 310

کد خبر 1377758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =