طرح بهبود پوشش گیاهی در شهرستان دامغان اجرا شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان گفت: طرح بهبود پوشش گیاهی در مناطق بیابانی با آبگیری سازه‌های مدیریت و کنترل هرزآب ها پس از بارندگی‌های اخیر اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان علی اکبر عباسی راد رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان در گفت و گو با خبرنگاران گفت: عملیات کنترل هرزآب یکی از طرح‌های مهم منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان است که از سال ۱۳۸۴ تا کنون، بیش از سه هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی بیابانی شهرستان تحت اجرای این عملیات قرار گرفته است.
او افزود: در اجرای این طرح، بندهای خاکی کوچک و هلالی با ظرفیت نگهداری حداقل ۵۰ مترمکعب در هر هکتار احداث می‌شود.

عباسی راد اظهار داشت: این هلالی ها، در مسیر آبراهه‌های کوچک به‌منظور جمع آوری و نفوذ هرزآب در خاک ایجاد شد و در پشت این سازه‌ها، گیاهان بیابانی همچون درمنه، تاغ، اشنان و دیگر گیاهان سازگار کشت می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان با بیان اینکه آب‌های سطحی ناشی از بارش‌ها به سادگی از دسترس خارج می‌شود، افزود: با ایجاد این سازه‌های کوچک و اجرای طرح‌های کنترل هرزآب، آب‌های سطحی را مدیریت و در راستای تغذیه سفره‌های زیرزمینی به کار می‌گیریم.

او یادآور شد: کشت گونه‌های مختلف گیاهی در پشت این سدهای خاکی منجر به بهبود پوشش گیاهی و جلوگیری از بیابان‌زایی در منطقه می‌شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان بیان کرد: اجرای این طرح‌ها، علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب و فرسایش خاک، موجب تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود و شرایط را برای بهبود تولید علوفه و پوشش گیاهی در مراتع فراهم می‌کند.

شهرستان دامغان دارای یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۹۲ هکتار اراضی ملی است که تاکنون برای ۹۸ درصد از آن سند مالکیت به نام دولت صادر شده است.
۶۷۱ هزار هکتار از مساحت این شهرستان را عرصه‌های کویری و بیابانی تشکیل می‌دهد که حدود نیمی از وسعت دامغان محسوب می‌شود.

48

کد خبر 1378335

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =