عملیات اینترپل ایران برای میراث باستانی سرقت شده از کشور

ایرنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، نوشت: رئیس پلیس بین الملل ناجا از کشف تعدادی اشیای عتیقه از جنس طلا و نقره متعلق به ایران باستان در یکی از کشورهای اروپایی و استرداد آنها به کشور خبر داد.

سردار هادی شیرزاد در تشریح این خبر اظهار داشت: براساس اعلام اینترپل یک کشور اروپایی، یکی از بانک‌های آن کشور قصد بازسازی بانک و بازگشایی صندوق امانات داخل بانک را دارد (به صاحبان صندوق های امانات نیز اطلاع می دهند که قصد بازگشایی صندوق ها را دارند) که در این جریان متوجه می شوند که صاحب یکی از صندوق ها تعدادی اشیاء عتیقه از جنس طلا و نقره را در صندوقش نگهداری می کند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع، با بررسی های کارشناسی توسط کارشناسان مجرب میراث فرهنگی، مشخص شد، اشیا متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی و صاحب صندوق نیز یک شهروند ایرانی است.

رئیس پلیس بین الملل ناجا افزود: پس از اطلاع اینترپل تهران از این موضوع با استعلامات صورت گرفته از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشخص شد، اشیای مورد نظر متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و در نهایت با هماهنگی مراجع قضائی تیمی از پلیس به محل سکونت متهم اعزام و نامبرده دستگیر شد.

سردار شیرزاد گفت: با هماهنگی های انجام شده، در خواست معاضدت قضائی به منظور استرداد اشیای باستانی تهیه، ترجمه و از کانال ارتباطی اینترپل و همچنین مجاری دیپلماتیک به مقامات آن کشور ارسال و موضوع استرداد اموال در حال پیگیری است.

۴۷۲۳۱
کد خبر 1381761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =