۲ نفر
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
خاطرات روزهای کرونایی؛ این جمله از علامه طباطبایی را دوست دارم

در روزهای قرنطینه خود ساخته کرونایی، خاطراتم را نوشته ام که قسمت پنجاه و هفتم را می خوانید:

سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹

خدایا به گناهانم نگاه می‌کنم، می‌ترسم. کرمت را که می‌بینم طمع می‌کنم. اگر ببخشی رحمم کردی. نبخشی هم ظلم نکرده‌ای. ولی ببخش. دعای ابوحمزه.

روز روانشناس است. یک‌بار یکی سر به‌ سرم گذاشت و بد رو دست خوردم. گفت روح و روان مگر یک معنا نمی‌دهد؟ گفتم تقریبا. گفت پس  به جای روحانی می‌شه به شما گفت روانی؟ به آقای روحانی هم واقعآً مربوط نبود. این طنز را گفتم که امروز را به همه روانشناسان تبریک بگویم. ما در این جامعه و دنیای درهم ریخته بیش از جسممان به مراقبت از روانمان احتیاج داریم. واقعا باور کنیم روان‌درمانی را. هزار سال پیش رفته بودم پیش یکی از مقامات خیلی بالا. قرار بود یک درمانگر بیاید پیشش. پسرش چه تلاشی می کرد که با اسم مستعار بیاید بالا. به مولا کار درمانی بود. از همان موقع توی ذهنم ماند که هی مثل آقای خاتمی تَکرار کنم مراجعه به روانشناس و درمانگر مثل مراجعه به هر دکتر دیگری است و روان هم مثل بدن بیمار می‌شود. یواشکی چرا؟ هرچقدر تکرار  آقای خاتمی نتیجه داد تکرار منم نتیجه می‌دهد.

بیست سال از انقلاب می‌گذشت. در قانون اساسی آمده بود که شوراها باید تشکیل شود. همۀ دولت‌ها از انجام انتخابات شوراها سرباز زده بودند. دور همی را بیشتر دوست داشتند. می‌گفتند یعنی چه ۱۲۰ هزار نفر را شریک حکومت کنیم؟  آقای خاتمی شعارش جامعه مدنی بود. آنقدر  اصرار کرد که اولین انتخابات شوراها برگزار شد. روز شوراست و مشارکت مردم مبارک. ولی حیف!

امروز به این جمله از علامه طباطبایی برخورد کردم. دوست داشتم: دعای سحر حضرت امام باقر علیه‌السلام را فراموش مکن که در آن جمال و جلال و عظمت و نور و رحمت و علم و شرف است و حرفی از حور و غلمان نیست. اگر بهشت شیرین است، بهشت‌آفرین شیرین‌تر است»، همین که سحرها می‌خوانند. اللهم انی اسالک…

پریروز نوشته بودم تو این ماه رمضانی و کرونا دندان درد آمده سراغم. معمولا می‌گویند از درد زایمان هم بدتره. ما که درد زایمان نکشیدیم ولی بدتر بود! دیروز یک دکتر کار بلدی این را خوانده بود، توی اینستا مسیج داد که بروم کلینیکش. رفتم. خیلی تمیز و آنتی‌کرونایی عصب‌کشی کرد. راحت شدم. ممنونم از ایشان. اولین بار بود از این ماسماسک‌هایی که از دور روی پیشانی نور می‌اندازند برای منم انداختند. بعله. کلی مهم شدیم.

هر تیمی وقتی تو فوتبال می‌بازه، میگن بازی همینه دیگه. حالا همه دنیا قرار بود کرونا را شکست بدهند، صفر صفر همه دارند زندگی مسالمت‌آمیز را با کرونا شروع می‌کنند. اگر ییهو گل بزنه همه‌مان... استغفرلله. تا فردا.

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده . ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر 1382433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =