باوند:ایران ‌بازگشت‌آمریکا به‌برجام را بپذیرد؛چین و روسیه مدافع ‌ما نیستند

یک حقوقدان بین الملل در گفتگو با خبرآنلاین گفت: ایران نمی تواند انتظاراتش را با نگاه به شرق برآورده کند. کشورهای چین و روسیه اعلام کرده بودند که به تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند هستند ولی خارج از این چارچوب پایبند نیستند. با بررسی دقیق تر در می یابیم که این دو کشور از این شرایط به نحو احسن استفاده می کنند و به جای ارز کالا به ایران می دهند و یا با پول ملی خود کار می کنند. در نتیجه باید بپذیریم که چین، هند و روسیه در جایگاهی نیستند که بتوانند تحریم های آمریکا علیه ایران را خنثی کنند.

ابوالفضل خدائی: هفته گذشته نیویورک تایمز در گزارشی خبر از بازگشت احتمالی آمریکا به برجام داد، با این هدف که بتواند در روند جلسه شورای امنیت برای رفع تحریم تسلیحاتی ایران در 27 مهرماه بنا بر قطعنامه 2231 نظارت و دخالت داشته باشد. در همین باره داود هرمیداس باوند کارشناس و حقوقدان مسائل بین الملل به خبرآنلاین گفت: «اخیرا خبری منتشر شده که طبق آن مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در حال تدوین یک استدلال حقوقی مبنی بر این است که واشنگتن به رغم خروج از توافق هسته ای همچنان یکی از مشارکت کنندگان برجام است.دونالد ترامپ همواره سعی داشته تا دستاوردهای باراک اوباما رئیس جمهوری اسبق را از بین ببرد. برجام یکی از آن دستاوردها بود که وی آمریکا را از آن خارج کرد. در ادامه نیز سعی کرد که با فشار بر ایران و همچنین کره شمالی دو کشور را به پذیرش توافقی جدید مجبور کند تا بتواند از آن به عنوان یک دستاورد یاد کند. حتی در مورد کره شمالی به توافقاتی دست یافت که بعدها پیونگ یانگ موشک های مختلفی را مورد آزمایش قرار داد و بهایی هم نپرداخت.»

باوند درباره نیت آمریکا در مقابل ایران و بازگشت این کشور به برجام گفت: «در خصوص ایران ایالات متحده آمریکا به دنبال رسیدن به یک نوع توافق است تا آن را در بوق و کرنا کند و به جامعه بین المللی بگوید که آنها را از یک خطر مهلک نجات داده است و در بُعد دیگر نیز بتواند در خصوص موشک ها و مسائل منطقه ای به دستاوردی برسد. بدیهی است که هیچ یک از این موارد تحقق نیافته است. ضمن اینکه آمریکا از معضل بزرگی چون کروناویروس رنج می برد که ضربه بزرگی هم به اقتصاد آنها وارد کرده است. در نتیجه آنها با طرح مسائلی چون مشارکت در برجام به دنبال این هستند که در این توافق یک نوع بازنگری و تعدیل صورت گیرد. ایران برای آمریکا از اهمیت بسزایی برخوردار است و از لحاظ سرمایه گذاری و دیگر مسائل برای ترامپ نیز مهم به شمار می رود. آنها با تعدیل توافق هسته ای به دنبال تأمین منافع آمریکا و همچنین جامعه بین الملل هستند و بازگشت آنها به این توافق می تواند اقدامی در خور توجه باشد.»

این استاد حقوق بین الملل دانشگاه با تاکید بر اینکه می توان به این تصمیم خوشبین بود و از نگاه منفی ان را بررسی نکرد، افزود: «در این بین آمریکا از ابزارهایی چون تمدید تحریم تسلیحاتی و همچنین تهدید به فعال سازی مکانیسم ماشه(ساز و کار حل اختلاف) برای کشاندن ایران به میز مذاکره بهره می برد. اکثر تسلیحات ایران نیز آمریکایی بوده و در سالهای اخیر بیشتر روسی شده است و اگر ایالات متحده واقعا اراده اش بر این باشد که به توافق هسته ای بازگردد می تواند بسیاری از مشکلات تهران و واشنگتن حل و فصل شوند و حتی شاهد فروش تسلیحات آمریکا به ایران باشیم. اما در حال حاضر آمریکا تحریم های سختی را علیه ایران اعمال کرده و کشورهای ناقض تحریم ها نیز جریمه می شوند و آمریکا در تعاملاتش با آنها تجدیدنظر می کند. در این بین حتی کشورهایی مانند روسیه و چین که به طور لفظی موضع گیری و از ایران حمایت می کنند در عمل نمی توانند کاری انجام دهند. چرا که رقم صادرات چین به آمریکا در سال رقمی حدود 300 میلیارد دلار است و پکن هیچ گاه چنین فرصتی را برای نزدیک تر شدن به ایران از دست نخواهد داد. در خصوص روسیه نیز به همین شکل است و آنها از دادن ارز خودداری می کنند و بیشتر کالا به ایران می دهند. پس بنابراین تا زمانی که ایران مشکلش را با آمریکا حل نکند تحریم ها ادامه خواهند داشت.»

دکتر داوود هرمیداس باوند با تاکید بر اینکه با راهبرد مناسب باید با آمریکا برخورد کرد و این فرصت را به تهدید تبدیل نکرد ، به موضع اروپا پرداخت و گفت: «در مورد اروپا نیز به همین شکل است. زمانی که دونالد ترامپ به طور رسمی آمریکا را از توافق هسته ای خارج کرد، تروئیکای اروپایی یعنی سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه در بیانیه ای از ایران خواستند که از برنامه موشکی خود دست بردارد و در امور کشورهای منطقه دخالت نکند. این در حالی بود که اروپا پایبندی خود به برجام را اعلام کرده بود و مواردی را از ایران درخواست کرد که جزء همان 12 شرطی بود که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا برای ایران مطرح کرده بود. بنابراین به خوبی می توان دریافت که اروپایی ها در حالی بر حمایت و پایبندی خود از برجام تأکید دارند که خط مشی و سیاستشان در راستای مطالبات آمریکا بوده است.»

این کارشناس ارشد روابط بین الملل در نهایت گفت: «بحث دیگری که با پایان تحریم تسلیحاتی ایران در 27 مهرماه مطرح می شود فروش تسلیحات روسیه به ایران است. البته باید در نظر داشت که روسیه صرفا برای تأمین منافع خود چنین پیشنهاداتی را مطرح می کند چرا که فروش تسلیحات یکی از شاخص های توسعه اقتصادی هر کشور به شمار می رود. در موضوع اوکراین و شبه جزیره کریمه نیز شاهد بودیم که روس ها برای گسترش تعاملات خود با غرب و امتیازگیری از آنان به قضیه سوریه ورود کردند چرا که دریافتند برای حل معضلات باید همکاری ها و مراودات با غرب را افزایش دهند.بی شک با افزایش تحریم ها و فشارهای آمریکا مردم ایران بیشترین ضرر را متحمل خواهند شد.آمریکا به عنوان کشوری ابرقدرت تحریم هایی علیه ایران اعمال کرده که بقیه کشورها نیز به طور مستقیم و غیر مستقیم ناچار به تبعیت از آن هستند. در این راستا ایران نمی تواند انتظاراتش را با نگاه به شرق برآورده کند. کشورهای چین و روسیه اعلام کرده بودند که به تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند هستند ولی خارج از این چارچوب پایبند نیستند. با بررسی دقیق تر در می یابیم که این دو کشور از این شرایط به نحو احسن استفاده می کنند و به جای ارز کالا به ایران می دهند و یا با پول ملی خود کار می کنند. در نتیجه باید بپذیریم که چین، هند و روسیه در جایگاهی نیستند که بتوانند تحریم های آمریکا علیه ایران را خنثی کنند.»

23 / 310311

کد خبر 1383187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  بهرحال باید بپذیریم که دولت اختیار چنین کاری را نداشته و ندارد.
  • IR ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   0 2
   دولت تو قضیه برجام هر کاری دلش می خواست کرد.
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  31 8
  ما بر اثر مشاهداتمان تحلیل می کنیم اما واقعیت ها فعلاً از دید ما پنهان هستند و نمی تانیم بی دیدن واقعیت ها و بی شنیدن مذاکراتی که پشت پرده صورت می گیرد الکی دولت را تحت فشار بگذاریم. اجازه بدهید که خودشان عمل کنند. ما هم نمی تونیم بگیم امریکا برنگرده اما برای بازگشت یک سری تعهدات داره که باید انجام بده در صورتیکه همین چند روز پیش یک شخص و یک نهاد را تحریم کرد. امریکا باید تصمیم خودش رو بگیره
 • محمد IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  51 26
  جناب باوند، شما خود در عرصه بین الملل کار کرده اید، آیا می توان به دولتی که علی الدوام خلف وعده می کند اعتبار داد؟ ولو این که چین و روسیه از منفعت طلبی خودشان با ما برخورد کنند ( که در پاره ای از نقاط هم اینگونه هست) آیا بهتر نیست روند مناسبات بین المللی ما ابتدا حوزه محور، ناحیه محور، منطقه محور و بعدا، جهان محور باشد؟ جناب باوند، نقاط اشتراک جغرافیایی، فرهنگی و گفتمانی کشورهای این منطقه بسیار بیشتر از نقاط مشترک ما کشورهایی چون امریکاست هرچند اختلاف نظر هم جزیی از این مناسبات است. به طور نمونه، اگر امر دایر شود به سوار شدن بر گاو وحشی و الاغ، از نظر شما کدامیک ارجح است؟ الاغ سواری میدهد هرچند ارام، با لگد یا ناخوشایند اما گاو وحشی به صرف اینکه به سمت شما بیاید، حیوانی نیست که بتوان روی سواری گرفتن از ان حساب کرد. لذا این تحلیل شما به نظرم مقداری دور از انتظار بود چون توقع ما از امثال شما درایت و تحلیل های دقیق تر هست. اگر امروز امریکا قصد بازگشت دارد فقط به یک دلیل است: اخذ امتیازهای بیشتر و رسیدن به اهدافی که قبلا به ان ها نرسیده که تمامی ان ها حکایت از ضرر به منافع ملی ایران دارد.
 • GB ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  43 4
  دولت ترامپ دنبال بهانه هست منتظره که ایران از برجام خارج بشه که اقدامات بعدی را انجام بده نباید در این دام بیافتیم
 • GB ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  114 9
  چین و روسیه هیچگاه دوست ما نبودند
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   90 1
   هیچ کشوری دوست یا دشمن همیشگی نیست منافع ملی شاخص است.
  • بردیا IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   2 1
   آمریکا، انگلیس، فرانسه دوست بودن؟ چرا چین و دشمن میدونید؟ بخاطر تولیدات نامرغوبی که به ایران فروخته که اکثرش دست گل تجار خودمون بوده! چرا آمریکا دوستن با این همه ضربه ای که زدن؟
  • IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
   0 0
   هیچ کشوری با کشور دیگه دوست همیشگی نیست،. اگه دیدی زیاد یه کشور طرف اون یکی رو میگیره بدون براش نفع داره،. عاشق چشم و ابروش نیست، حالا چین و روسیه و ایران یا فرانسه و آمریکا ، به وقتش منافعشون تو جنگ با هم باشه، جنگ هم میکنن
 • نيما IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  26 26
  اشتباه است، چون بهمون اندازه هم اروپا وهم امريكا منافع خودشان را در اولويت ميدانند وخاص چين يا روسيه نيست وتضميني ندارد پس ايران بايستي اقتصاد را حداقل از درون درست كند تا اعتماد ملي ايجاد و اقتصاد پاك ايجاد كند تا بتواند اول سر پا شود ونياز حداقلي خود را تثبيت كند بعد به فكر يار گيري باشد
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  38 37
  فقط اونجاش که میگفت امکان فروش تسلیحات نظامی آمریکایی به ایران هست...داروی کودکان پروانه ای رو نمیذاره وارد کنیم ازسوئد حالا به ما سلاح میده...
  • حامد IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   19 6
   صحبت های وزیر بهداشت یادتونه که میگفت نمیتونیم هزینه میلیاردی کنیم که دو یا سه سال به عمر بیماران صعب العلاج اضافه بشه؟ یادته؟ و من الله التوفیق
  • حسن IR ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
   1 1
   یا سطح تحلیلهای این مطلب خیلی بالاست و من نمی فهمم،یا کارشناس سطحی تحلیل کرده.پمپئو علنا اعلام کرد هدف از بازگشت به برجام جلوگیری از لغو تحریم تسلیحات و فعال کردن ماشه است. واقعیت اینه که ج.ا ایران و امریکا هیچ موقع نمی تونن با هم به توافقی کامل برسند چون نوع جهانبینشون کاملا مخالف و بلکه دشمن هم هست.این دشمنی زمانی تموم میشه که یکی از طرفین کاملا مضمحل بشه.
  • IR ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
   0 0
   آقای حسن عزیز،. نوع جهان‌بینی زیاد مهم نیست، رابطه ایران و آمریکا خوب نمیشه چون بهم اعتماد ندارن و یکی دیگه اینکه آمریکا میخواد از دید ارباب رعیتی با ما مذاکره کنه و فقط از ایران منافع ببره و ایران هم ضعیف تر بشه و خودش هم هیچ عملی به تعهداتش نکنه، در اصل باج میخواد، همین خاطر رهبر گفتن باید قوی شویم، ما باید این موضع ارباب رعیتی رو عوض کنیم و بدون زور و فشار و مکانیزم ماشه و از موضع قدرت‌ با آمریکا مذاکره کنیم وگرنه وضع بهتر که نمیشه بد تر هم میشه
 • هادی IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  13 42
  شما نگران خوتان باشید از ظهور امریکا تا حالا با مردم ایران مشکل داشته
 • مهدی IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  50 15
  متاسفانه ديگر دیر شده،روس و چین اجازه نخواهند داد که ایران به آمريكا نزدیک شود.ایران بسيار بسيار مهم تر از اکراین براي روسيه است.
 • رضا IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  54 21
  استراتژي كاملا غلطي است كه با يك كشور قطع ارتباط هستيم و هيچ توجيهي هم براي ادامه اين روند وجود ندارد. ارتباط داشتن با يك كشور به منزله مستعمره شدن آن نيست. قطع ارتباط با امريكا بيشترين ضربه را به ايران زده است متاسفانه هيچگاه نظام هزينه هاي غيرمستقيم و مستقيم اين استراتژي را اعلام نكرده است ولي ما مردم با گوشت و پوست خود تمامي مشكلات اين تصميم غلط را احساس مي كنيم
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  33 0
  آمریکا میخواد با استفاده از بند حقوقی برجام تحریم تسلیحات ی و ادامه بده و فقط دلیل برگشتش به برجام اینه
 • میرالی IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  27 13
  بله برگشت ترامپ به برجام فرصت خوبی هست برای ایران در چارچوب برجام باید مذاکره کنیم وگرنه با این اوضاع اقتصادی نابودی ایران حتمی هست
 • majid IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  18 3
  جالبه میگه روسیه به خاطر تعامل بیشتر با غرب وارد جنگ سوریه شد !
 • FR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  15 4
  از الان خواب فروش تسلیحات آمریکایی به ایران رو میبینن
 • حسین CA ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  9 9
  گل گفتی استا دباوند
 • شمش تبریزی IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  17 5
  نظرات ایشان غیر واقع بینانه است. شاهد فروش تسلیحات آمریکا به ایران باشیم؟؟؟؟ آقای دکتر، من هم مثل شما اهل معامله هستم. برای شروع ابتدا از آمریکا بخواهید یک فروند اف 35، یک فروند اف 18 و یک فروند اف 22 به ایران تحویل دهد. فکر نمیکنم انتقال سه فروند جنگنده که پول آن را هم پرداخت خواهیم کرد، شرط سختی باشد. با سه فروند جنگنده، ناوگان ایران نوسازی نمیشه. شما همین سه فروند را از آمریکا تحویل بگیرید تا ما بیایم سر میز مذاکره. قبول؟؟؟
 • فرهاد IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  9 5
  شعار انقلاب این بود. نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی. ما غرب را رها کردیم حالا هم نباید بریم سمت شرق. وگرنه انقلاب اسلامی زیر سوال خواهد رفت. چین کومونیست هست بدرد ما مسلمانان نمیخوره. روسیه هم فکر چاپیدن ایران هست بدتر از آمریکا هست.
 • GB ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  15 0
  نویسنده می گوید: "اگر ایالات متحده واقعا اراده اش بر این باشد که به توافق هسته ای بازگردد می تواند بسیاری از مشکلات تهران و واشنگتن حل و فصل شوند" امریکا صریحا اعلام کرده که هدفش از بازگشت به برجام صرفا افزایش فشارها بر ایران است و بنابراین روشن است که " واقعا اراده اش بر این نیست که به توافق هسته ای بازگردد"
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  8 7
  اکثر دوستان متوجه تحلیل اقای باوند نشدند ایشون منظورشون اینه که قبل از اینکه روسیه و چین از این وضع بحره ببرند ایران پیش دستی کنه و با امریکا وارد معامله و مذاکره بشه و به جای خرید سلاح از شرق به غرب پیشنهاد بده و اینطور تو شورای امنیت هم منتظر نیست بشینه روسیه و چین بهش رای بدن یا نه
  • شمس تبریزی IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   7 0
   بابا ما متوجه شدیم جناب دکتر چه میفرمایند. من برای معامله با آمریکا پیشنهاد دادم. شما هم لطف کن و بگو پیش شرط ات برای معامله چیست
  • الب IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
   0 0
   بهره اینجوری نشته میشه بی سواد
 • مصدقی IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
  0 0
  مطلب با ارزشی هست
 • IR ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 0
  تحلیل خوبی بود ، ولی مسیر امریکا از ....گاوداریهای شیرده میگذره ، ویا باید... منتظر فرصت طلایی بود .
 • رحمن IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  1 0
  تنها راه نجات ایران گوش دادن به کلام رهبری و مقاومت است این چی گفته و آن چه نوشته پنبه زدن ایران است آمریکا بخصوص الآن که اقتصادش با کرونا چند میلیون بیکار سر دستش گذاشته عصبی است و شاید دست بکار احمقانه در خلیج فارس بزند که اوضاع برای آمریکا عین خود کشی است شرایط ایران بسیار پایدارتر از آمریکا و اروپا است تقاضای ذلت آنهم از آمریکا یک خیانت است. تنها راه نجات و عزت ما در گرو مقاومت است در ضمن پمپئو گفته آمریکا قصد برگشت به برجام را ندارد فعلا بنفع ترامپ نیست از این مقوله حرف بزند چون انتخابات را خواهد باخت .لذا میماند تا پایان انتخابات.برجام بنفع ما نیست بموقع نوبت ما می‌رسد تا کلا برجام را کنار بگذاریم و از آن پی تی خارج شویم.بامید عزت ایران اسلامی و جوانان مؤمنش
 • عباس IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 0
  امریکا با بازگشت به برجام قصد ندارد اشتباهات خود را بپذیرد بلکه با این عمل می خواهد خود را متعهد به برجام نشان دهد تا بتواند در تصمیم گیری که در آن قرار است راجع به تحریم تسلیحاتی ایران قضاوت کنند شرکت کندوبا تمدید ممنوعیت خریدتسلیحات جلوی خریدهای تسلیحاتی ایران را بگیردخصوصا که با پرتاب ماهواره نور وفرستادن موشک بالیستیک به ارتفاع 425 کیلومتری جو که توانایی ایران در پرتاب موشک به فواصل دورتر از سه هزار کیلومتر را اثبات کرد بسیار نگران رشد سریع تکنولوژی نظامی ایران شده است.
 • رضا جوام IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 0
  اینارو خودمدنم میدونیم ولی اینکه چرا شخصی مث شما نمیدونه یانکیها در حد0%قابل اعتماد نیستن و اتفاقا برنامهاشونم در مقابل ما ایرانیها شکست خورده حالا کاری به موجودات صهیون وعربستانیها هم نداشته باشیم به کنار برا ما سواله ..روس کیلو چنده چین سیخی چنده .اینکه کل دنیا فک میکنن چینیها 1هفته میتونن بجنگن با 1هفته میتونن شرایط تحریم رو تحمل کنن هرچند شرم اوره ولی خب عجیب نیست ..آقای باوند بد یا خوب ما الان اینجاییم و خیالت راحت جلو میریم وپیروز میشیم ما طرفدار جنگ نیستیم ولی ترسو هم نیستیم ما رسما وبه صورت تاریخی چندین هزار ساله تا شعاع هزاران کیلومتر رو جز قلمرو خودمون میدونیم چون ما ایران هستیم اونا هم هرکی میخان باشن
 • اصغر IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 1
  روسیه پشت تمام ماجراست
 • مقیمی IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
  0 0
  توافق برجام به تائید کنگره آمریکا نرسید و ایران اینو می دانست که احتمال خارج شدن آمریکا هست ولی آن موقع این توافق بهترین گزینه ایران بود و الان هم شرایط یک توافق دیگه وجود داره ادامه وضع موجود صلاح نیست و مسئولین هم می دانند منتهی مشکل اینه که مرغ مابک پا داره . ضمناً مشکل با آمریکا قدمت چهل ساله داره و قرار نیست یک شبه هم درست بشه ولی تصور اینکه با شرایط موجود ادامه بدیم برای مردمی که همین الان برای حداقل ها هم مشکل دارند غیر قابل تحمله و مطمئناً کسانی که مخالفت می کنند در جای مردم عادی نیستند. من تا دو سال پیش جز اقشار متوسط رو به بالا بودم و یارانه هم نمی گرفتم ولی الان برای نهیه معیشت خانواده ام در مضیغه ام .
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
  0 0
  فروش اسلحه آمریکا به ایران مثل این میمونه تفنگ رو بدی دست دشمنت و بذاری رو پیشونیت، ایران خدا رو شکر تو مهندسی معکوس عالیه، یه f35 بدن دیگه حله، که البته ممکن نیست
 • سیداصغرحصاری IR ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
  0 0
  مطمئنادلشان برای ایران نسوخته