اینجا ته جدول؛از بوشهر تا تهران جنگ برای بقا

رقابت برای بقا در لیگ برتر به صورتی کاملا فشرده در جریان است.

عرفان حاج‌بابایی: رقابت در انتهای جدول لیگ برتر اگر داغ تر از بالای آن نباشد،قطعا سردتر هم نیست. رقابتی که به جنگ برای بقا موسوم است و کوچکترین لغزش در آن می تواند به قیمت سقوط به یک لیگ پایین تر منجر شود. اتفاقی که قطعا هیچ یک از تیم های پایین جدولی دوست ندارند به آن دچار شوند بنابراین تمام تلاش خود را می کنند تا همه ضعف های خود و نتیجه نگرفتن ها از ابتدای لیگ را با کسب امتیازات مهم هفته های پایانی جبران کنند و در نهایت بقای خود در لیگ برتر را تضمین کنند.

در ادامه مروری خواهیم داشت بر وضعیت انتهای جدول لیگ نوزدهم و تیم هایی که با از سر گیری احتمالی رقابت ها پس از فروکش کردن موج کرونا در خردادماه،برای ماندن در لیگ باید با یکدیگر به رقابت بپردازند.

از بوشهر تا تهران؛جنگ برای بقا

نگاهی به رتبه های پایین در جدول لیگ به ما می گوید که در حال حاضر 5 تیم به طور جدی خطر سقوط را حس می کنند. پارس جنوبی با 20 امتیاز دوازدهم است،گل گهر سیرجان با 19 امتیاز سیزدهم است و سایپا هم با همین مقدار امتیاز در رده بعدی ایستاده و تیم های شاهین بوشهر و پیکان هم به ترتیب با 16 و 15 امتیاز تیم هایی هستند که به قعر جدول چسبیده اند و به حکم جدول فعلی سقوط کننده ها به لیگ پایین تر خواهند بود.

با این حال این جدول به هیچ وجه نمی تواند تعیین کننده باشد به این علت که اولا تیم هایی نظیر شاهین بوشهر و گل گهر سیرجان با تغییر سرمربی خود در نیم فصل دوم و جذب بازیکنانی جدید،روند نتیجه گیری مثبتی را آغاز کرده اند و اگر بتوانند با از سر گیری مسابقات به نتایج نسبتا خوب خود ادامه دهند،این شانس را دارند تا با کسب امتیازات لازم از 9 بازی باقی مانده حکم بقای خود در لیگ برتر را امضا کنند. از طرفی دیگر مسابقات رو در رویی که تیم های پایین جدولی باهم خواهند داشت هم می تواند نقش تعیین کننده ای در معرفی سقوط کننده ها و باقی مانده ها داشته باشد. به عنوان مثال تیم پیکان که در حال حاضر در جدول شانزدهم است،باید با تیم های گل گهر،سایپا و پارس جنوبی جم رو به رو شود و کسب امتیازات لازم از این جدال ها می تواند کمک کند تا شاگردان عبدالله ویسی در لیگ برتر بمانند.

تیم های شاهین بوشهر و پیکان هم به ترتیب با 16 و 15 امتیاز تیم هایی هستند که به قعر جدول چسبیده اند و به حکم جدول فعلی سقوط کننده ها به لیگ پایین تر خواهند بود.

بررسی جدول فصل گذشته لیگ و مقدار امتیازاتی که تیم های سقوط کننده کسب کرده اند نشان می دهد که ماندن در لیگ برتر به طور معمول به حداقل 25 امتیاز نیاز دارد بنابراین تیم هایی نظیر شاهین و پیکان اگر به فکر فرار از قعر جدول هستند،باید برای بقا در لیگ حداقل 3 الی 4 مسابقه آتی خود را با برد پشت سر بگذارند و چشم انتظار لغزش سایر کاندیداهای سقوط باشند.

تنور لیگ یک؛داغ مثل همیشه

لیگ یک فوتبال ایران در حالی روزهای توقف خود را سپری کند که با گذشت 26 هفته،تنها 8 مسابقه تا انتهای فصل خود فاصله دارد. مسابقه هایی که البته بسیار داغ جذاب خواهند بود چرا که قرار است تکلیف دو تیم صعود کننده به لیگ برتر از دل این پیکارها مشخص شود.

در حال حاضر تیم فوتبال مس رفسنجان با 53 امتیاز در رده اول لیگ یک قرار دارد و با توجه به اختلافی 7 امتیازی که با تیم دوم جدول ایجاد کرده،عملا از بخت اصلی برای صعود به لیگ برتر برخوردار است و بعید است نماینده رفسنجان در لیگ بیستم حضور نداشته باشد. با این حال استان کرمان این شانس را دارد که در لیگ آینده صاحب دو نماینده باشد چرا که در حال حاضر، تیمی که در رده دوم جدول ایستاده تیم مس کرمان است.اما کار کرمانی ها برای صعود به لیگ برتر اصلا آسان نیست.نارنجی پوشان شهر کرمان در حال حاضر 46 امتیازی هستند اما تیم های خوشه طلایی ساوه و آلومینیوم اراک هرکدام با 45 امتیاز در رده های سوم و چهارم ایستاده اند و تیم نود ارومیه هم با 44 امتیاز در جدول پنجم است. همچنین بادران تهران هم با 41 امتیاز ششم است و علی رغم فاصله ای 5 امتیازی تا منطقه صعود،هنوز شانس خود را برای لیگ برتری شدن از دست نداده است.

بیشتر بخوانید: جدال کسب سهمیه آسیایی در بالای جدول لیگ

این جدول فشرده نشان می دهد که 6 تیم برای لیگ برتری شدن با هم مشغول رقابت هستند و از دل این رقابت،دو تیم در نهایت موفق می شوند که طعم حضور در بالاترین سطح فوتبال باشگاهی ایران را بچشند و جایگزین دو تیم انتهایی جدول لیگ برتر شوند.

254 251

کد خبر 1383872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =