تاثیر مثبت کرونا برای محیط زیست؛ برای حفظ طبیعت باید سبک زندگی تغییر کند

رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو درباره تاثیر کرونا بر کمتر شدن فعالیت اقتصادی و اثر مثبت آن بر محیط زیست گفت: کرونا به عنوان یک مُسَکِن برای محیط زیست است که برای مدتی آسیب‌هایی که به محیط زیست وارد شده را تسکین می‌دهد.

به گزارش خبرآنلاین از شیراز، توقف اجباری در تولید گازهای گلخانه‌ای، آلاینده‌های هوا، پسماندها و فاضلاب‌های صنعتی و حتی تخریب منابع طبیعی به عنوان جنبه مثبت شیوع بیماری کرونا بر محیط زیست قلمداد می‌شود که بشر با کاستن از فعالیت‌های اقتصادی خود به نوعی فرصت مجددی به محیط زیست داده است.

گرچه درحال حاضر دست درازی جامعه بشری به محیط زیست محدود شده است که البته این موضوع با دوره طولانی که از تاثیر منفی انسان در محیط زیست، به دست آمده، ناچیز است. با این حال ممکن است این شرایط در دوران پساکرونا با افزایش فعالیت اقتصادی تغییر کند و چه بسا آلاینده‌های بیشتری تولید شود.

تاثیر فعلی کرونا بر محیط زیست، بازگشت شرایط بعد از کرونا و وضعیت محیط زیست در شرایط بعد از کرونا موضوعی است که این روزها برای محیط زیست متصور می‌شود اما آنچه در شرایط فعلی اهمیت دارد این است که محیط زیست توانسته فرصتی برای نفس کشیدن پیدا کند.

در این رابطه محمد درویش، رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو درباره تاثیر کرونا بر کمتر شدن فعالیت اقتصادی و اثر مثبت آن بر محیط زیست اظهار داشت: کرونا و پاندومی کووید ۱۹ به عنوان یک مُسَکِن برای محیط زیست است که برای مدتی آسیب‌هایی که به محیط زیست وارد شده را تسکین می‌دهد.

وی تصریح می‌کند: در این مدت که شاهد کاهش فعالیت‌های انسانی هستیم  نسبت به گذشته آلودگی هوا کاهش پیدا کرده است.

درویش با اشاره به اینکه این کاهش رفت و آمد بر کاهش تلفات رانندگی نیز اثرگذار بوده است، خاطرنشان می‌کند: همچنین در بخش حیات وحش نیز احساس امنیت بیشتری ایجاد شده است و در این مدت زاد و ولد حیات وحش افزایش پیدا کرده است.

رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو تصریح می‌کند: شرایطی که این مدت به دلیل ویروس کرونا برای محیط زیست به وجود آمده است، درمان نیست بلکه یک مُسکن مقطعی است و نباید انتظار داشت که این تاثیر  مشکل محیط زیست را برای همیشه حل کند.

مخاطرات زیست محیطی نتیجه سبک زندگی است

دوریش همچنن در رابطه با شرایط بعد از کرونا و تاثیرات آن بر محیط زیست می‌گوید: مخاطرات زیست محیطی نتیجه سبک زندگی مردم است و مردم گزینه‌ای جز این نوع سبک زندگی ندارند و مجدداً به کارخانه‌هایی که سطح آلایندگی زیادی دارد باز می‌گردند.

وی ادامه می‌دهد: همچنین بعد از کرونا مجدداً کشاورزی پرمصرف ادامه پیدا می‌کند و هواپیماهایی که استفاده می‌شود همچنان جو را می‌خراشد.
به گفته این فعال محیط زیستی  درمان  قطعی برای محیط زیست تغییر سبک زندگی برای دوره زمانی ۱۰ تا ۲۰  ساله است. 

درویش با بیان اینکه مردم با این پاندمی متوجه می‌شوند که چقدر نقش منفی در طبیعت و محیط زیست داشتند، یادآور می‌شود: شاید قبل از کرونا مردم هیچ وقت این را احساس نمی‌کردند که عدم حضور آنها چقدر به نفع طبیعت و حتی خود آنها است. 

وی با بیان اینکه آمریکا بیشترین زرادخانه‌های سلاح را دارد و میلیاردها دلار صرف سلاح‌های مخرب در دنیا می‌شود، عنوان می‌کند: کرونا نشان داد که افزایش سلاح به معنای امنیت نیست چراکه آمریکا  با داشتن بزرگترین زرادخانه جنگی در مقابل کرونا بیشترین آسیب را دید.

رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو تاکید می‌کند: پیام کرونا جهان عاری از خشونت است چراکه هیچ سلاح و قدرتی در مقابل کرونا راه حلی نداشت و کشورهای قدرتمند آسیب زیادی دیدند.

کاهش آسیب به طبیعت و محیط زیست با شیوع کرونا

درویش با بیان اینکه بخش قابل ملاحظه‌ای از این آسیب‌های زیست محیطی به واسطه نقش و دخالت‌های انسانی به طبیعت وارد شده است، تصریح می‌کند: اما امسال شاهد این هستیم که آسیب‌های کمتری متوجه طبیعت و محیط زیست شده است.

وی ادامه می‌دهد: در میان تمامی موجودات بیشترین ردپایی که اثر تخریبی آن بر طبیعت نمایان  و گاها غیر قابل جبران است رد پای انسان است.

به گفته این فعال محیط زیستی هر اتفاقی که منجر به کاهش فعالیت‌های مخرب انسانی گردد به نفع کره زمین است و کرونا یکی از این اتفاقات ناگوار اما خوشایند برای سلامت زمین است.

درویش خاطر نشان می‌کند: درواقع کرونا مجموعه محدودیت‌هایی را در پی داشت که کاهش رفت و آمدها، کاهش خریدهای غیر اساسی، توقف صنایع آلاینده، کاهش تخریب‌های جنگلی و مرتعی و غیره در نتیجه همه این عوامل کاهش آلودگی هوا و طبیعت به همراه داشت.

وی تصریح می‌کند: گرچه کرونا آسیب‌های اجتماعی و مشکلات اقتصادی را به وجود آورد اما در نگاه کلی زمین نفسی تازه کرد.

46

کد خبر 1384199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حسین IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۳
    0 0
    عالی ❤❤❤❤❤❤