غریب آبادی: ایران، در صدر بازرسی های آژانس در سطح جهانی در سال ۲۰۱۹

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران با پذیرش ۲۱ درصد کل بازرسی های آژانس در سطح جهانی در سال ۲۰۱۹ و همچنین پذیرش بیش از ۹۰ درصد از بازرسی ها در گروه ۶۲ کشوری که به آن تعلق دارد، یک بار دیگر در صدر کشورهای پذیرنده بازرسی های آژانس قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، غریب آبادی اظهار داشت: ایران در میان ۶۲ کشوری قرار دارد که پروتکل الحاقی و موافقتنامه جامع پادمان را اجراء می کنند، اما هنوز فاقد جمعبندی گسترده تر آژانس در مورد مواد و فعالیت های اظهارنشده هستند.

وی گفت: بر اساس گزارش اجرای پادمان آژانس در سال ۲۰۱۹، از ۴۶۶ بازرسی آژانس (برابر با ۱۲۰۰ نفر روز) در میان کشورهای عضو این گروه، ۴۳۲ بازرسی (برابر با ۱۱۰۳ نفر روز) از ایران انجام شده است که معادل ۹۲ درصد بازرسی ها در این گروه و ۲۰ درصد کل بازرسی ها در سطح جهانی است. نماینده دائم کشورمان افزود: همچنین، از ۴۵ دسترسی تکمیلی انجام شده در سال ۲۰۱۹ در میان گروه ۶۲ کشور، ۳۳ دسترسی از ایران انجام شده است که معادل ۷۳ درصد دسترسی ها در این گروه و ۲۴ درصد کل دسترسی ها در سطح جهانی است.

غریب آبادی با اشاره به شفافیت کامل ایران در برنامه صلح آمیز هسته ای خود و اینکه حجم وسیعی از بازرسی های آژانس در اثر برجام اجراء می شوند، گفت: با توجه به شرایط نامساعد پیرامون برجام و عدم اجرای تعهدات طرف اروپایی از یک طرف، و برنامه های آمریکا برای پیگیری اقدامات مخرب دیگر در شورای امنیت و خارج از آن بطور یکجانبه از طرف دیگر، همکاری تنها گزینه ایران محسوب نمی شود. ایران طیفی از گزینه ها شامل همکاری، برگشت به تعهدات پادمانی و بازنگری در این تعهدات را در اختیار دارد که متناسب با اقدامات طرف های مقابل، یکی از آنها را انتخاب خواهد کرد.

310 310

کد خبر 1385122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =