دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی آب، از افزایش 20 درصدی شمار ساکنان شهرهایی که در خانه هایشان به شیر آب دسترسی نداشته و از ابتدایی ترین امکانات بهداشتی محروم هستند، خبر داد.

به مناسبت 22 مارس روز جهانی آب (2 فروردین)، "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل متحد پیامی را منتشر کرد که متن آن به این شرح است:

«در حالیکه دنیا آینده پایدارتری را ترسیم می کند، تقابل میان آب، غذا و انرژی سخت ترین چالشی است که اکنون با آن مواجه هستیم. بدون آب رهایی از فقر امکانپذیر نیست. با این حال، اهداف توسعه هزاره سوم در رابطه با آب و بهداشت، جز اهدافی است که اکثر کشورها از پیشبرد آنها عقب مانده اند. در مدتی کمتر از یک قرن، 60 درصد جمعیت جهانی ساکن شهرها خواهند بود که از این میزان بیشترین افزایش جمعیت در محله های فقرنشین کشورهای در حال توسعه صورت می گیرد. شعار امسال روز جهانی آب "آب برای شهرها"، بر برخی از چالش های اصلی آینده شهری تاکید می کند.

سکونت در شهرها فرصت های بیشتری را برای مدیریت بهتر آب و دستیابی آسانتر به آب آشامیدنی و بهداشت فراهم می کند. اما با این وجود، مشکلات اغلب در شهرها بیشترند و ما در حال حاضر به راحتی قادر به حل این مشکلات نیستیم.

طی دهه گذشته، شمار ساکنان شهرها که در خانه هایشان به شیر آب دسترسی نداشته اند، تقریباً تا 114 میلیون نفر افزایش یافته است و شمار کسانی که از ابتدایی ترین امکانات بهداشتی محروم بوده اند، به 134 میلیون نفر رسیده است. این افزایش 20 درصدی اثر بسیار مخربی بر سلامت انسان ها و بازدهی اقتصادی بر جای گذاشته است: مردم بیمار و از انجام کار ناتوان شده اند.

مشکلات آب در کنفرانس آینده سازمان ملل با موضوع توسعه پایدار که در سال 2012 در ریودوژانیرو برگزار خواهد شد، به صورت گسترده مطرح می شوند. هیات ارشد ما در بخش های پایداری جهانی و آب یونسکو در حال بررسی راه هایی برای یکپارچه کردن امنیت آب، انرژی و غذا با هدف کاهش فقر و نابرابری، ایجاد شغل و به حداقل رساندن خطرهای تغییر اقلیم و مشکلات محیط زیستی هستند.

من به مناسبت روز جهانی آب، از دولت ها می خواهم که علت واقعی بحران های آب را تشخیص دهند، بحران های آب شهری ناشی از حکمرانی، سیاست های ضعیف و مدیریت سطح پایین است نه کمبود آب. بیایید دوباره تعهدمان به خاتمه دادن به مشکل بیش از 800 میلیون نفر که هنوز از آب آشامیدنی سالم یا بهداشت اولیه برای یک زندگی سالم و آبرومند برخوردار نیستند را تصریح کنیم.»

براساس این گزارش، با مقایسه آمار اعلام شده در پیام دبیرکل سازمان ملل متحد از وضعیت مدیریت آب در جهان با شاخص های موجود در کشور ما، درمی یابیم که خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران از لحاظ آب شهری از وضعیت مناسبی برخوردار است به طوری که بر اساس آمار سال 1388 شرکت مهندسی آبفای کشور 99 درصد از جمعیت شهری کشور به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند./14121

 

کد خبر 138572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =