۰ نفر
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
در گفتگوی تلفنی جانسون و پوتین چه گذشت؟

ایرنا نوشت: نخست وزیر انگلیس و رییس جمهوری روسیه عصر جمعه در تماس تلفنی درباره شیوع ویروس کرونا (کووید-۱۹) و راهکارهای همکاری دو کشور برای مقابله با آن گفت وگو کردند.

به گزارش دفتر نخست وزیری انگلیس، جانسون از پوتین برای شرکت در نشست آنلاین جهانی واکسن کرونا که به منظور تقویت نظام سلامت بین‌الملل و مقابله با ویروس کرونا در کشورهای محروم، ماه آینده به میزبانی لندن برگزار خواهد شد، دعوت به‌عمل آورد. 

در این گفت وگو دو طرف همچنین درباره روابط دوجانبه تبادل نظر و طرف انگلیسی بر لزوم تداوم گفت‌وگوها میان دو کشور تاکید کرد. جانسون با این حال موانعی را که سد راه توسعه روابط دو جانبه شده است مورد اشاره قرار داد.


انگلیس و روسیه در طول تاریخ همواره روابط پر تلاطمی را تجربه کرده‌اند. 

روابط دو کشور به ویژه از دو سال پیش، در پی مسمومیت جاسوس پیشین روس در خاک انگلیس، تیره‌تر شد.

دولت انگلیس، مسکو را به مسمومیت «سرگئی اسکریپال» با ماده شیمایی «نوویچوک» متهم و به موجب آن تعدادی از دیپلمات‌های این کشور را اخراج کرد. روسیه نیز که هرگونه دخالت در این حادثه را رد کرده، به همان میزان از دیپلمات‌های انگلیسی را از خاک این کشور اخراج کرد. 

«اسکریپال» مأمور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) به ۱۳ سال حبس در مسکو محکوم شد. او متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا به سازمان جاسوسی ام. آی .۶ گزارش داده است.

چندی پیش نشریه تایمز در گزارشی از عقب نشینی دولت لندن و موافقت با افزایش مجدد تعداد دیپلمات‌های روس در این کشور خبر داد.

310311

کد خبر 1386017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =