ایرنا نوشت:

مطالعات جدید نشان می دهد قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، خطر ابتلا به چاقی و دیابت را در در کودکان شهرنشین افزایش می دهد. 

 به گزارش دیلی اکسپرس، محققان دانشگاه اوهایو دریافته اند، قرار گرفتن در معرض آلودگی های میکروسکوپی ناشی از دود خودروها و سوخت های فسیلی می تواند به افزایش وزن در کودکان شهرنشین شود.

این پژوهشگران کشف کرده اند که آلودگی ها موجب افزایش سطح مقاومت انسولین می شود که در بروز دیابت نوع دو نقش دارد.این نتایج بر اساس آزمایش های انجام شده روی موش ها و قرار گرفتن در معرض سطوح آلودگی مشابه مناطق شهری اعلام شده است.

پژوهشگران یک گروه از بچه موش ها را در معرض هوای حاوی ذرات میکروسکوپی آلودگی و گروه دیگر را در معرض هوای پاک قرار دادند.سن این موش ها معادل سن انسان کودک تا نوجوان بود که از رژیم غذایی معمولی و یا پرچرب تغذیه می شدند.

دانشمندان مشاهده کردند تمامی موش های تغذیه شده با رژیم غذایی پرچرب دچار اضافه وزن زیاد شدند. اما از سوی دیگر موش های تحت رژیم غذایی معمولی که بیش از 10 هفته روزانه شش ساعت در معرض هوای آلوده بودند، نیز دچار افزایش سطح قند خون شدند.مقاومت انسولین و همچنین چربی بدن این موش ها نیز افزایش یافت.

موش های تحت رژیم غذایی پرچرب که از هوای آلوده تنفس می کردند در مقایسه با موش هایی تحت رژیم غذایی پرچرب که از هوای پاک تنفس میکردند، دچار اضافه وزن بیشتر نشدند.

اما موش های قرار گرفته در معرض آلودگی که از رژیم غذایی معمولی تغذیه می شدند دچار افزایش چربی بدن شدند که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض هوای آلوده نیز می تواند موجب افزایش وزن شود.

42/44

کد خبر 138643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =