۲ نفر
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۱
صفرهای پول چه زمانی برمی‌گردند؟

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: وقتی ثبات اقتصادی وجود ندارد و تورم ۴۰ درصدی است، هر دو سه سال یکی از صفرها باز خواهد گشت.

بهاالدین حسینی هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره حذف چهار صفر از پول ملی اظهار داشت: معمولا رژیم پولی که سیاست‌گذار حوزه پول کشورهاست، اقدام به چنین کاری می‌کند که دوره طولانی تورم از سر گذشته باشد و شرایط به‌گونه‌ای باشد که ارقام چنان افزایش یابند که حمل‌ونقل، محاسبات و حافظه بیشتری را اشغال کنند و از این طریق بتوان صرفه‌جویی اقتصادی را در دستور گذاشت.

وی افزود: مساله این است که باید این اقدام در زمانی مناسب به اجرا گذاشته شود. یعنی در شرایطی که اقتصاد به دوره رونق بازگشته، می‌تواند این اقدام اثرات بهتری داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این شرایط بعد از دو سه سال رونق اقتصادی و کاهش نرخ تورم به اندازه میانگین جهانی، اشتغال کامل، نبود کسری بودجه، نبود تحریم‌ها و مثبت شدن تراز تجاری داخلی و خارجی محقق خواهد شد.

حسینی‌هاشمی عنوان کرد: اگر در شرایط نامساعد دولت چنین اقدامی انجام دهد، قطعا اثرات زیادی نخواهد داشت.

وی متذکر شد: باید توجه داشته باشید که وقتی ثبات اقتصادی وجود ندارد و تورم ۴۰ درصدی است، هر دو سه سال یکی از صفرها باز خواهد گشت. به نظر من، این شرایط اکنون در ایران وجود ندارد و بهتر است که این اقدام در زمان بهتری صورت گیرد.

مشروح اظهارات حسینی هاشمی، کارشناس اقتصادی درباره حذف 4 صفر از پول ملی را (اینجا) بخوانید.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1386521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =