زالی: ۶۲ درصد تهرانی‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند/ کرونا به تعادل نسبی رسیده است

فارس نوشت: فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه ۶۲ درصد مردم استان تهران، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند، گفت: موارد جدید ابتلا و ترخیص‌شدگان این پیام را می دهد که بیماری کرونا به تعادل نسبی رسیده است.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر  تهران، اظهار کرد: تعداد بیماران جدیدی که در بخش‌های عادی بیمارستان‌های تهران با تشخیص بیماری کووید ۱۹ بستری شده ‌اند به بیش از ۱۵۷ نفر رسید.

وی همچنین از انتقال ۵۷ بیمار به بخش‌های ویژه بیمارستان‌های پایتخت خبر داد و اظهار کرد: خوشبختانه ۱۷۸ بیماری مبتلا به کرونا نیز از بیمارستان‌های تهران مرخص شدند.

کاهش ۸ درصدی مراجعان در روز جمعه

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه در روزهای تعطیل میزان مراجعات به مراکز بهداشتی کاهش چشمگیری پیدا می‌کند، خاطر نشان کرد: دیروز در مراکز درمانی نیز با کاهش هشت درصدی مراجعان روبه‌رو بوده‌ایم.

وی ادامه داد: موارد جدید و ترخیص شدگان ویروس کووید ۱۹ این پیام را به ما می‌دهد که این بیماری به تعادل نسبی رسیده و حفظ این تعادل در گروی افزایش ملاحظات بهداشتی مردم تهران است.

 زالی ضرورت سطح و بینش بهداشتی از سوی مردم را مورد تأکید قرار داد و گفت: افزایش ترددها و استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی نباید رفتارهای بهداشتی و هشدارها را تحت تأثیر قرار دهد.

به گفته فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، کماکان شهر تهران به عنوان نقطه کانونی آلودگی مورد توجه است و هرگونه کاهش در رفتارهای بهداشتی می‌تواند عواقب جدی در پی داشته باشد.

وی تأکید کرد: برای حفظ شرایط تعادل در مبتلایان به کرونا و تسهیل شرایط کاری کادر بهداشتی و درمانی، نیازمند توجه بیش از پیش و جدی گرفتن توصیه‌های بهداشتی هستیم.

 زالی افزود: بیمارستان‌های سطح شهر تهران خصوصا مراکز دولتی و دانشگاهی از این پس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان سایر بیماران غیر کرونایی ضمن اجرای طرح غربالگری قبل از اعمال جراحی و روش‌های انتخابی خواهند بود.

وی درباره آمار ۶۲ درصدی توجه مردم استان به پروتکل های بهداشتی، توضیح داد: هفته پیش آمار رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشاغل و مباحث مربوط به بازگشایی هوشمند نسبت به آمار متوسطه استانی کمی پایین‌تر بود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران بیان داشت:خوشبختانه از یکشنبه هفته پیش تا امروز با همکاری اصناف، مشاغل و با برنامه های بهداشت محیطی فشرده هر سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران این آمار رو به افزایش است و قطعا تا هفته آینده هم به حد قابل قبولی خواهد رسید.

وی افزود: البته در تهران دو مشکل در این زمینه وجود دارد که یکی از آنها گستردگی قابل توجه در استان تهران است.

زالی ادامه داد: برای مثال تنها در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۴۵ هزار کارگاه وجود دارد؛بنابراین تعداد قابل توجه بخش کارگاهی و کارخانه‌ای استان تهران قابل مقایسه با هیچ استانی نیست.

وی یادآور شد: در تهران علاوه بر کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ، کارگاه‌های کوچک و خرد بخش زیادی از صنعت استان را تشکیل می‌دهند و معمولا فضای فیزیکی نسبتا کوچکی دارند و امکان اجرای پروتکل ها با شرایط سختگیرانه در آن ها کمی مشکل است و نیاز به ارتقای بهداشت حرفه ای و افزایش دانش کارفرمایی وجود دارد.

زالی تاکید کرد: در حال بازنگری پروتکل هایی هستیم که در تناسب با شرایط فیزیکی کارگاه های ما باشند.

وی ضمن قدردانی از افرادی که این پروتکل ها را رعایت کرده‌اند، گفت: اگر یک فرد شاغل در حوزه صنعتی و کارگری به ملاحظات بهداشتی توجه نکند خود وی دچار آسیب شده و یا کارفرما دچار مشکل می‌شود، اما اگر در حال حاضر فرد شاغل به پروتکل‌های بهداشتی عمل نکند می تواند سفیر ویروس کرونا در بین اعضای خانواده و همچنین همکارانش باشد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: بنابراین خطر ناشی از عدم رعایت بهداشت فردی و حرفه ای مربوط به کرونا در مشاغل با سایر خطرات شغلی در گذشته کاملا متفاوت است و به بازنگری در رفتار شغلی و حرفه‌ای نیاز دارد.

زالی ضمن تشکر از برخی کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی، گفت: برخی از این صنایع با راه‌اندازی سیستم‌های ایمنی و HSE برنامه های بسیار خوبی را تدوین طراحی کرده اند که برخی از آنها به دست ما رسیده و در حال همگون سازی این شیوه‌نامه‌ها هستیم.

۴۷۲۱۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1386719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =