۰ نفر
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲
ماموریت آقای پمپئو تا اطلاع ثانوی!

ایسنا نوشت: ترامپ از پمپئو خواسته برای نتانیاهو و گانتس توضیح دهد که الحاق یکجانبه کرانه باختری ضربه هولناکی به "معامله قرن" است.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، منابعی در تل‌آویو اعلام کردند، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اهمیت زیادی به سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا می‌دهد چراکه می‌خواهد بداند موضع آمریکا درباره الحاق کرانه باختری تا چه حدی تغییر کرده است. از زمان شیوع کرونا این اولین باری است که پمپئو به اراضی اشغالی می‌رود.

نتانیاهو و بنی گانتس، رئیس کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) که به صورت مشترک دولت را تشکیل داده‌اند مراسم تحلیف را به یک روز بعد از سفر پمپئو موکول کرده‌اند تا بتوانند چهارشنبه وقت خود را برای مذاکره با او خالی کنند.

با اینکه این منابع تغییر در موضع آمریکا را تکذیب نکرده‌اند اما اشاره کردند که خود پامپئو هفته گذشته اعلام کرد تصمیم الحاق کرانه باختری تنها به عهده دولت اسرائیل است.

روزنامه "معریب" گزارشی را از شلومو شمیر، خبرنگارش در آمریکا منتشر کرد که در آن آمده است: مسؤولان سازمان‌های یهودی با مسؤولان کاخ سفید نشستی را برگزار و تأکید کردند: تصمیم یکجانبه دولت اسرائیل برای الحاق اراضی کرانه باختری به طرح معامله قرن ترامپ آسیب می‌زند و در را به روی احتمال پذیرش این طرح از سوی فلسطینی‌ها می‌بندد.

منابعی در سازمان‌های یهودی در آمریکا اعلام کردند دونالد ترامپ در موضع خود درباره حمایت از دولت اسرائیل برای الحاق کرانه باختری تجدیدنظر کرده و مایک پامپئو در سفر خود به تل‌آویو این پیام را به اسرائیل می‌رساند.

براساس این گزارش، ترامپ می‌خواهد به محض تشکیل دولت جدید اسرائیل این طرح را اجرایی کند. اما او همچنان امیدوار است که فلسطینی‌ها این طرح را ولو به صورت تدریجی بپذیرند. ترامپ از پامپئو خواسته برای نتانیاهو و گانتس توضیح دهد که الحاق یکجانبه کرانه باختری ضربه هولناکی به معامله قرن است.

دانیال بایبس، روزنامه‌نگار معروف یهودی آمریکایی و یکی از شخصیت‌های نزدیک به کاخ سفید مقاله‌ای را در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرد که در آن برای سوال "چرا اسرائیل باید الحاق کرانه باختری را به تأخیر بیندازد" شش جواب می‌آورد.

بایبس می‌گوید: اقدامات اسرائیل باید با هماهنگی کامل آمریکایی‌ها صورت گیرد و با فلسطینی‌ها نیز مذاکره شود. اگر اسرائیل این اقدام را انجام دهد خشم ترامپ را برمی‌انگیزد که می‌خواهد چنین اقدامی در چارچوب مذاکره با فلسطینی‌ها صورت گیرد.

وی می‌گوید: اگر اسرائیل به اجرای بخشی از معامله قرن که آن را بیشتر دوست دارد، ادامه بدهد و بقیه بخش‌ها را نادیده بگیرد خشم ترامپ را به دنبال خواهد داشت.

منابعی در تل‌آویو اعلام کردند "پرونده ایران و سوریه" بخش اعظم مذاکرات پامپئو با نتانیاهو و گانتس را تشکیل خواهد داد.

پمپئو همچنین می‌خواهد با یوسی کوهن، رئیس موساد دیداری جداگانه داشته باشد تا با او درباره این پرونده‌ صحبت کند.

310 310

کد خبر 1387314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =