اخبار کرونایی از جهان؛ شمار مبتلایان به چهارمیلیون ‌و ششصد هزار رسید

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به 4 میلیون و 600هزار تن رسیده و تعداد جان باختگان نیز از مرز 305هزار تن عبور کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، تا با این لحظه کشورهای آمریکا با 13,095، روسیه با 10,598، برزیل با 5,113، انگلیس با 3,560 و هند با 3,549 مورد، بیشترین شمار مبتلایان به کرونا ویروس را به خود اختصاص دادند.

آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را در تصاویر زیر تا لحظه نگارش این گزارش مشاهد می کنید، این آمار دقیقه ای به روز می شود.

تصاویر و منابع از سایت ورد اُ میترز که آمار لحظه ای مبتلایان و کشته شدگان را به تفکیک به روز رسانی می کند.

آمریکا

در تازه ترین خبرهای آمریکا رئیس جمهور این کشور در کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت قصد ندارد کشور را به دلیل کووید-19 برای پنج سال بسته نگه دارد. وی افزود: امیدهایی وجود دارد تا واکسن کرونا تا پایان سال یا شاید قبل از آن آماده شود.رئیس جمهور آمریکا در ادامه سخنانش گفت که تقریبا تمامی ایالت‌ها در حال بازگشایی هستند. او گفت: چه واکسن وجود داشته باشد چه نباشد ما بر می‌گردیم. ترامپ گفت: در حال حاضر قدرتمندترین نیروهای مسلح در تاریخ بشریت را داریم و از آنها برای پروژه تحقیق درباره ویروس کرونا استفاده می‌کنیم.

رئیس جمهور آمریکا گفت: اگر به واکسن ویروس کرونا دست یابیم در اختیار همگان قرار خواهیم داد و اگر هر کشوری به واکسن این ویروس دست یافت با آن همکاری خواهیم کرد.

ترامپ در این کنفرانس خبری گفت که مدارس را بازگشایی خواهد کرد و اقتصاد آمریکا با قدرت باز خواهد گشت.

در خبری دیگر مجلس نمایندگان آمریکا قرار است  یک بسته تاریخی حمایت‌های مالی مرتبط با شیوع کروناویروس به ارزش سه تریلیون دلار را که باعث سرازیر شدن مستقیم تر و بیشتر پول به جیب آمریکایی ها و همچنین تقویت اعتبارات برای دولت‌های محلی و ایالات و سازمان پست آمریکا می‌شود به تصویب برساند اما کاخ سفید تهدید به وتوی این قانون کرده است. 

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، مجلس نمایندگان آمریکا در حالی در آستانه تصویب این بسته کمکهای مالی سه تریلیون دلاری برای مقابله با تبعات کروناویروس قرار دارد که احتمالا این قانون در مجلس سنا ناکام خواهد ماند.

انتظار نمی‌رود سنای آمریکا که در کنترل جمهوری‌خواهان است با این قانون حمایت مالی موافقت کند اما نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از موافقتش با مذاکره بر سر این مساله خبر داده است.

پلوسی در اظهاراتی با تایید وجود مشکلاتی بر سر راه قانون شدن این لایحه گفت: ما داریم پیشنهادمان را روی میز می‌گذاریم. ما با مذاکره مشکلی نداریم.پلوسی در نامه‌ای به اعضای مجلس نمایندگان آمریکا عنوان کرد، جمهوری‌خواهان قبلا از بسیاری از اولویت‌های لحاظ شده در این لایجه جدید موافقت کرده بودند.

همزمان با بالا گرفتن انتقادات از عملکرد دولت ترامپ در قبال مهار کرونا پایگاه خبری بیزنیس اینسایدر در مقاله ای می نویسد که احتمالا کرونا ویروس در اواخر ماه های سال گذشته وارد آمریکا شده است و واشنگتن به خاطر توجه به چین به این موضوع اهمیت نداده است. مقاله می افزاید:  شواهد جدید نشان می‎دهد که امکان دارد ویروس کرونا در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ و ژانویه سال ۲۰۲۰ در فرانسه، ایالت نیویورک و فلوریدا مشاهده شده باشد اما ۱۱ مارس، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تازه تصمیم به توقف مسافرت‎های اروپایی به آمریکا گرفت و ظرف همین مدت تعداد زیادی از مسافران اروپایی مبتلا به ویروس وارد آمریکا شدند.

شمار مبتلایان در این کشور از مرز1,470,688 تَن عبور کرده است. با فوت861 تن دیگر شمار جان باختگان نیز به 87,773 عدد رسیده است.


برزیل

وزیر بهداشت برزیل که کمتر از یک ماه از آغاز وزارتش سپری شده، در بحبوحه شیوع گسترده کرونا در این کشور استعفا کرد. به گزارش بلومبرگ، «نلسون تیچ» دومین وزیر بهداشت برزیل است که در یک ماه اخیر در پی اصرار «ژائیر بولسونارو» رییس جمهوری این کشور بر بازگشایی اقتصادی استعفای خود را تقدیم می‌کند.وزیر بهداشت قبلی برزیل تأکید داشت که مردم این کشور باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند اما بولسونارو به دلیل اختلاف با وی، او را برکنار کرد.

تیچ که ماه آوریل به عنوان وزیر جدید بهداشت کارش را شروع کرد به دلیل اصرار بولسونارو بر بازگشایی اقتصادی و اظهارنظرهای جنجالی رییس جمهوری در خصوص درمان کرونا استعفا کرد.وزارت بهداشت برزیل هنوز جزئیاتی در خصوص جانشین احتمالی تیچ منتشر نکرده است. رسانه‌های برزیلی گزارش داده بودند که بولسونارو، تیچ را تحت فشار قرار داده بود تا توصیه کند که داروی ضدمالاریا «کلروکین» به عنوان یک داروی شایع در درمان کرونا مورد استفاده قرار بگیرد. 

رئیس جمهور برزیل که کرونا را یک سرماخوردگی جزئی می داند معتقد است که کسب و کارها باید هر چه سریعتر فعالیت خود را آغاز کنند.

شمار مبتلایان در این کشور از مرز208,031 تَن عبور کرده است. با فوت 274 تن دیگر شمار جان باختگان نیز به 14,267 عدد رسیده است.

انگلیس

به گزارش اسکای نیوز علی رغم هشدارهای متخصصین، شیوع کرونا از هفته گذشته همچنان رو به افزایش است. انتقادها از تسهیل مقررات قرنطینه ای نیز افزایش یافته است.در تازه ترین آمار طی 24 ساعت گذشته 384 مورد مرگ‌ومیر بر اثر ابتلا به کرونا در این کشور به ثبت رسیده است. تا شمار کلی فوت شدگان به 33,998 برسد. تعداد کلی مبتلایان نیز از مرز 236,711 عبور کرده است.

انگلیس از لحاظ میزان مرگ‌ومیر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا رتبه اول اروپا و رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است.

لازم به ذکر است که آماری که وزارت بهداشت انگلیس به‌عنوان آمار رسمی مرگ‌ومیر بر اثر کرونا در این کشور منتشر می‌کند، در واقع آمار مبتلایان فوت‌شده در بیمارستان‌ها است و به همین دلیل آمار واقعی مرگ‌ومیر بر اثر کرونا در انگلیس بسیار بیشتر از رقم اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت این کشور برآورد می‌شود. در ماه مارس، مشاور ارشد علمی بریتانیا اعلام کرده بود که اگر شمار قربانیان کرونا در کشور را زیر 20 هزار نفر کنترل کنند، نتیجه‌ی بدست آمده مناسب و قابل قبول خواهد بود. این در حالی است که در ماه آوریل اعلام شد که بدترین سناریوی دولت انگلیس رسیدن میزان تلفات کرونا به50 هزار نفر است که با این روند افزایش جان‌باختگان در انگلیس دور از ذهن نخواهد بود.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس یازدهم اردیبهشت ادعا کرد که این کشور از رشد همه‌گیری کرونا کووید-19 عبور کرده و شیب نزولی را طی می‌کند. اما چند روز بعد اتحادیه اروپا اعلام کرد که انگلیس و تعدادی از کشور اروپایی همچنان در مرحله اوج شیوع کرونا قرار دارند.

روسیه

به گزارش خبرگزاری تاس، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی هرگونه اقدام در جهت پنهان کاری آمار کرونا در کشورش را به شدت رد کرد.در این ارتباط «سرگئی لاوروف» گفته است که دولت روسیه در هیچ شرایطی تصمیمی برای پنهان کردن واقعیت‌ها و آمار کرونا ندارد.به گفته لاوروف، آمار کرونا مربوط به زندگی انسانها می‌شود و شوخی بردار نیست.پیش از این برخی رسانه‌های غربی روسیه را متهم به پنهان کاری در ارائه آمار مبتلایان به کرونا کرده بودند.

در خبری دیگر رئیس جمهور روسیه اعلام کرد وزیر آموزش این کشور همبه ویروس کرونا مبتلا شده است. وی چهارمین وزیر و ششمین مسئول ارشد در روسیه است که به بیماری گوئید ۱۹ مبتلا میشود.به گزارش عربی ۲۱، پیش از این دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اعلام کرد به این بیماری مبتلا شده است. پیشتر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که وزیر آموزش کشورش به این بیماری مبتلا شده است.

شمار مبتلایان در این کشور از مرز 262,843 تَن عبور کرده است. با فوت 113تن دیگر شمار جان باختگان نیز به 2,418 عدد رسیده است.

هند 

به گزارش هندوستان تایمز، بانک جهانی بودجه ای یک میلیارد دلاری به کشور هند  برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص داد.

گزارش ها حاکی است بانک جهانی این مبلغ را برای کمک به اقشار ضعیف جامعه هند به خصوص روستانشینان و کارگران مهاجر که پس از شیوع کرونا به سوتغذیه دچار شده اند اختصاص داده است.

هند ضمن ارسال درخواستی به بانک جهانی با وخیم توصیف کردن شرایط داخلی خود خواستار تخصیص بودجه ای 2 میلیارد دلاری شده بود.

دهلی نو ماه گذشته نیز موفق به جلب حمایت یک میلیارد دلاری آمریکا برای مبارزه با کرونا شده بود با این حال شرایط بد داخلی این کشور و بحران بیکاری به مشکلات دامن زده است.

 از زمان آغاز بحران ویروس کرونا در هند که به قرنطینه عمومی و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها منجر شد شرایط زندگی مردم عادی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

گزارش ها حاکی است طبق بررسی ها 50 درصد از جمعیت روستایی و حاشیه نشین هند که اکثر آنها کارگران روزمزد هستند به دلیل تعطیلی های ناشی از قرنطینه عمومی فقیرتر شده‌اند.

این افراد به سوءتغذیه نیز دچار شده و به دلیل نداشتن هزینه تامین مواد غذایی ناچار به کم کردن وعده های غذایی روزانه خود شده‌اند.

شمار مبتلایان در این کشور از مرز85,760 تَن عبور کرده است. با فوت104 تن دیگر شمار جان باختگان نیز به 2,753  عدد رسیده است.

ایران

در ایران نیز سخنگوی وزارت بهداشت جدیدترین آمار ابتلای قطعی به کووید 19 و فوت ناشی از این بیماری طی ٢۴ ساعت گذشته را اعلام کرد. کیانوش جهانپور اظهار کرد: از دیروز تا امروز ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۱۰۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. وی با بیان اینکه مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۱۶ هزار و ۶۳۵ نفر رسیده، خاطرنشان کرد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶ هزار و ۹۰۲ نفر رسید.

او تصریح کرد: خوشبختانه تا کنون ۹۱ هزار و ۸۳۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند.

وی افزود: ۲۷۲۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تا کنون ۶۵۸ هزار و ۶۰۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

310311

کد خبر 1388513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =