۱ نفر
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷
روسیه:آمریکا با دقت بیشتری برجام را بخواند

نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین به دولت آمریکا توصیه کرد ابتدا وضعیت حضور خود در برجام را مشخص کند و سپس این توافق را با دقت بیشتری بخواند.

به گزارش خبرآنلاین، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در توییتی نوشت: آمریکا به اشتباه فکر می کند بندهای 10 و 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت به این کشور اجازه بازگرداندن تحریم های سازمان ملل را علیه ایران می دهد. بهتر است شرکای آمریکایی این توافق را با دقت بیشتری بخوانند. هر دو بندهای ذکر شده به صراحت مبین این نکته است که این گونه اقدام ها تنها از طریق روندی که در برجام تعریف شده، قابل انجام است.

وی در توئیت دیگری نوشت: بنابر این، آمریکا اگر قصد بازگشت تحریم ها را دارد ابتدا لازم است که این موضوع را  به کمیسیون مشترک برجام ارجاع دهد. این کار نیز نیازمند آن است که آمریکا وضعیت خود را به عنوان عضوی از این کمیسیون بازیابی کند و از تطبیق کامل برجام به شیوه قابل راستی آزمایی اطمینان حاصل شود.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا  ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون توجه به اینکه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ضمن تایید توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بر لزوم اجرای موثر مفاد آن تاکید داشته است، آمریکا را از این توافق خارج کرد و مغایر با مفاد آن، تحریم‌های یکجانبه علیه ایران اعمال کرد.

در هفته‌های اخیر اما آمریکا برای تشدید فشارهای خود علیه ایران، به فکر استفاده از همین قطعنامه به منظور تمدید تحریم تسلیحاتی ایران افتاده و تحرکاتش را در شورای امنیت سازمان ملل تشدید کرده است. دولت آمریکا معتقد است که به رغم خروج از برجام و به دلیل آنکه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است، می‌تواند مانع از منقضی شدن تحریم تسلیحاتی ایران شود و همچنین ساز و کار بازگشت خودکار تحریمها را فعال کند.

مقام‌های ایران، روسیه و چین اما این استدلال را رد و اعلام کرده‌اند که آمریکا با خروج از برجام، دیگر حقی برای توسل به مفاد آن ندارد.

در همین ارتباط نمایندگی چین در سازمان ملل اعلام کرد: آمریکا با خروج از برجام در عمل به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شکست خورده و هیچ حقی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ندارد چه برسد به اینکه بخواهد ساز و کار بازگشت خودکار تحریم‌ها را فعال کند.

310311

کد خبر 1388895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =