میانگین رتبه دهم جذب اعتبارات آذربایجان شرقی در دولت یازدهم و دوازدهم

مهر نوشت: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به برخی از اظهار نظرهای ناصحیح در ارتباط با رتبه استان در جذب اعتبارات، از میانگین رتبه دهم جذب اعتبارات استان در دولت روحانی خبر می دهد.

داود بهبودی، توضیح می دهد: مروری بر جایگاه و رتبه استان از بودجه استانی نشان می دهد طی ده سال گذشته این رتبه همواره بین نهم تا دوازدهم در نوسان بوده بطوری که در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ به ترتیب ۱۱ و ۱۰ بوده است و در سال های ۱۳۹۳ رتبه ۹ و طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ رتبه ۱۰ و در سال ۱۳۹۷ رتبه استان ۱۲ بوده است. در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نیز رتبه استان به ترتیب ۱۱ و ۱۰ می باشد.
وی به جریان تشدید تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی بودجه از سال ۱۳۹۶ اشاره و اضافه می کند: این شرایط دولت را در فشار و محدودیت‌های جدی قرار داد و لیکن تمامی تلاش سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بر این بود که ضمن اولویت‌بندی پروژه ها و انتظام بخشی به جریان زایش پروژه‌ها، اعتبارات را به سمت پروژه‌های اولویت‌دار و دارای پیشرفت بالا و خاتمه یافتنی سوق دهد. 
بر این اساس بهبودی معتقد است در استان آذربایجان شرقی با همراهی مدیران دستگاه‌های اجرایی و نیز فرمانداران محترم شهرستان‌ها در این خصوص توفیق خوبی حاصل شد. 

وضعیت اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و متوازن استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی اعتبارات تملک دارایی ها را در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۹۱۰ میلیارد ریال و اعتبارات قانون استفاده متوازن را ۲۶۷۳ میلیارد ریال ذکر کرده و خاطر نشان می کند به رغم محدودیت بودجه کل کشور نسبت به سال ۱۳۹۸ این اعتبارات از رشد مناسبی برخوردار بوده اند. بهبودی با اشاره اعتبارات مربوط به پروژه های ملی همانند سدها، راه آهن، مترو و نیز پروژه های استانی ویژه اعتبارات استان را با در نظر گرفتن این موارد نیز رقم قابل توجهی می داند.
وی با مروری کوتاه بر جایگاه و رتبه استان از بودجه استانی طی ده سال گذشته ابراز می دارد: این رتبه همواره بین نهم تا دوازدهم در نوسان بوده بطوری که در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ به ترتیب ۱۱ و ۱۰ بوده است و در سال های ۱۳۹۳ رتبه ۹ و طی سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ رتبه ۱۰ و در سال ۱۳۹۷ رتبه استان ۱۲ بوده است. و در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ رتبه استان به ترتیب ۱۱ و ۱۰ می باشد.

رشد ۲۳۳ درصدی اعتبارت آذربایجان شرقی در دولت تدبیر و امید

بهبودی در عین حال این نکته را متذکر می شود که هر چند دوران دولت های نهم و دهم مقارن با فراوانی درآمدهای نفتی بوده لیکن اعتبارات سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۱ بیش از ۲۳۳ درصد رشد نشان می دهد. همچنین میزان تخصیص و جذب اعتبارات در این دو مقطع بیش از ۲۶۸ درصد رشد داشته است.
وی استان آذربایجان شرقی را یکی از استان های موفق در نظام اجرائی کشور می داند که در زمینه درصد جذب اعتبارات همواره از میانگین کشوری بهتر و بالاتر بوده و بر طبق آخرین گزارش هایی که در رابطه با جذب اعتبارات منتشر شده، در سال ۱۳۹۵ رتبه استان ۱۲ و در سال ۱۳۹۶ این رتبه ۷ در جذب اعتبارات بوده است.

لزوم نقش آفرینی موثرتر نمایندگان مجلس در افزایش سهم اعتبارات استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی یادآور می شود: بهرحال وظیفه ارائه لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی بر عهده دولت محترم بوده و سازمان برنامه و بودجه کشور هم به عنوان نهادی تخصصی آن را تنظیم می کند و لیکن نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می توانند با حضور فعال تر خود در ارتقاء و بهینه‌سازی آن و نیز افزایش سهم استان در اعتبارات نقش آفرینی کنند. وی در پایان با اشاره به نزدیکی تشکیل مجلس دوازدهم اظهار داشت: حال که در آستانه شکل گیری دوره جدید مجلس شورای اسلامی هستیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به سهم خود آمادگی خود را برای تعامل با مجمع نمایندگان استان در این زمینه و تسهیل جریان توسعه استان و شتاب بخشی به آن اعلام می دارد.

کد خبر 1389428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =