اجرای ۳۰ کیلومتر فیبر نوری در ۱۶ نقطه از استان یزد

مدیر مخابرات منطقه یزد گفت: زیرساخت ارائه تلفن ثابت و اینترنت پرسرعت با اجرای ۳۰ کیلومتر فیبر نوری در ۱۶ نقطه از استان از سال ۹۷ آغازشده و امسال تکمیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ محمدرضا زارع در هشتمین نشست خبری برخط خانه مطبوعات و رسانه‌های استان یزد بابیان اینکه اجرای فیبر نوری در شهرهای ابرکوه، اردکان اشکذر، بافق تفت، مهریز، میبد و تفت انجام‌شده است، اظهار کرد: این پروژه در شهرهای هرات و بهاباد در سال ۹۹ اجرا خواهد شد.
وی بابیان اینکه ۶۰ درصد سایت‌های مخابرات مجهز به اینترنت ۴G هستند، افزود: یکی از کارهای شاخص مخابرات افزایش پهنای باند ورودی استان از ۲۰ گیگ به ۴۰ گیگ بود که باعث شد مباحث ارتباطی زمان شیوع کرونا به راحتی مدیریت شود.
مدیر مخابرات منطقه یزد با تشکر از کارشناسان ارتباطاتی که در شرایط حساس کنونی توانستند ارتباط پایدار و مطمئن را برای مردم ایجاد کنند، تأکید کرد: در سال ۹۸ زیرساخت‌های ارتباطی در ۵۷ مرکز مخابراتی ارتقا پیدا کرد.
زارع بابیان اینکه در سال گذشته سوییچ هوشمند تلفن ثابت در استان نصب‌شده و در حال تست است، ابراز امیدواری کرد در شش‌ماهه اول سال ۹۹ این قابلیت خوب در استان به بهره‌برداری برسد.
وی بابیان اینکه بحث ارائه اینترنت پرسرعت را در روستاها پیگیری خواهیم کرد، افزود: در شهرهای هرات و خاتم با توجه به جمعیت کم، پوشش همراه اول خوب است ولی نیازمند بهبود و حرکت به سمت پویایی بیشتر است.
مدیر مخابرات منطقه یزد بابیان اینکه هم‌اکنون ۵۷۰ هزار مشترک اینترنت پرسرعت و تلفن ثابت و یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مشترک تلفن همراه داریم، تأکید کرد: ارتباط تلفن همراه در ۹۴۳ روستای استان برقرار است که تمام روستاهای بالای ۱۰ خانوار را شامل می‌شود.
وی بابیان اینکه ۱۰ هزار و ۴۸۵ اشتراک اینترنت پرسرعت فعال در روستاها داریم، تصریح کرد: ۶۰ در اینترنت همراه در روستاها ۲G است که نیازمند بهبود زیرساخت‌ها و ارائه خدمات بهتر هستیم.
زارع با اشاره به تکنولوژی VDSL به عنوان نسل جدید اینترنت پرسرعت گفت: سال گذشته این موضوع را شروع کردیم ولی این تکنولوژی دارای محدودیت در خدمات‌رسانی است به‌گونه‌ای که فقط به مشترکانی ارائه می شود که فاصله نزدیکی به مراکز مخابراتی داشته باشند. 
وی در خصوص میزان مصرف اینترنت در استان یزد افزود: در بخش تلفن ثابت ۴۰ گیگ پهنای باند در استان وجود دارد که در زمان‌های عادی ۱۷ گیگ استفاده می‌شود و ۶۰ درصد ظرفیت خالی است اما در زمان شیوع کرونا میزان مصرف از ۱۷ به ۲۵ گیگ رسید. همچنین ظرفیت همراه اول هم در استان ۶۰ گیگ است که معمولاً ۵۰ درصد این ظرفیت بدون استفاده است.
مدیر مخابرات منطقه یزد در پایان تأکید کرد: در سال ۹۸ برای پروژه‌های ارتباطی ۶۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

کد خبر 1390175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =