دفتر مجلس دهم بسته شد؛ از نطق کوبنده آقای رئیس تا عکس یادگاری آخر

پرونده مجلس دهم با ۴۳۱ جلسه بسته شد؛ جلسه‌ای که پر از حواشی برای ثبت خاطرات بود.

به گزارش خبرآنلاین، «مجلس تمام گشت» این جمله‌ای بود که علی لاریجانی در پایان جلسه امروز بهارستان و پایان ریاست ۱۲ ساله‌اش بر خانه ملت به زبان آورد.

زنگ آغاز مجلس دهم برای آخرین بار آن هم با ریاست مسعود پزشکیان به صدا درآمد، جلسه ای که حال و هوای دیگری داشت؛ نمایندگان اغلب با لباس‌های محلی خود حاضر شده بودند. بازار عکس یادگاری هم حسابی داغ بود. نمایندگان استانی دور هم جمع می‌شدند، تا تصویر آخرین روزشان در ساختمان بهارستان را برای همیشه ثبت کنند. گعده‌های نمایندگان هم که در روز اخر مجلس بیشتر از گذشته شده بود و در این میان قدم زدن غلامرضا تاجگردون و عبدالکریم حسین زاده جلب توجه می‌کرد.

گفت و گو میان نمایندگان زن هم کم نبود؛ اقلیتی که در این چهارسال با تمام کاستی‌ها و بی‌وفایی‌های دیگر نمایندگان در پیشبرد بسیاری از قوانین توانستند قدم‌هایی بردارند.

از آنجا که نزدیک به یک سوم نمایندگان با تصمیم شورای نگهبان از گردونه انتخابات به دور ماندند بیشتر آنها دیگر در مجلس یازدهم ظهور و بروزی ندارند با پایان این جلسه دوره نمایندگی آنها هم حداقل برای ۴ سال به پایان رسید.

از تذکر برای رای دادن تا هشدار کرونایی

«لطفا در رای گیری مشارکت کنید» این تذکری بود که دائما از سوی تریبون هیات رئیسه به گوش می‌رسید تذکری البته چندان غریب نبود و تقریبا در هر جلسه علنی این تذکرات به گوش می‌رسید و آخرین جلسه علنی تعدادش افزایش پیدا کرد.

وقتی نمایندگان مجلس جزئیات طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی را به بحث گذاشتند تعداد تذکرات افزایش پیدا کردو نصرالله پژمانفر نماینده مشهد با انتقاد از اینکه چه اصراری است این طرح‌ها و لوایح در این دقایق اخر با سرعت به تصویب برسد خطاب به هیات رئیسه گفت: اجازه دهید تذکرات مطرح شود این طرح ابهام دارد و باید ابهامات آن رفع شود.

او همچنین گفت: این طرح ایرادات اصل ۷۵ را به دنبال خواهد داشت.علی لاریجانی نیز وقتی مشاهده کرد تعداد تذکرات افزایش پیدا کرد گفت: چرا این طرح که اینقدر بحث دارد امروز در دستور کار گذاشتید ؟

در نهایت آخرین دستور کارهای مجلس هم به پایان رسید تا مجلس وارد آخرین نطق رئیس جلسه شود.

 لاریجانی قبل از آخرین نطق خود در مجلس دهم با تذکر به عکاس‌ها، گفت: عکس نگیرید تا بتوانیم دقایق آخر مجلس دهم را برگزار کنیم. او  به مزاح نیز گفت من در این دقایق ماسک خود را هم برمی‌دارم تا بتوانم بهتر صحبت کنم به شرط انکه نزدیک نیایید وگرنه کرونا می‌گیرید.

نطق کوبنده آقای رئیس و فریاد احسنت احسنت نمایندگان

ساعت به یازده که نزدیک شد لاریجانی از عکاسان خواست تا به عکاسی‌شان پایان بدهند و نمایندگان هم بر روی صندلی‌ خود بنشینند تا اخرین نطقش را ایراد کند. نطقی که حمایت تمام قد از مجلس دهم بود. او به کار بردن التفاظ تحقیرکننده و تخریب کننده علیه این مجلس را جفا به مجلس دهم دانست.

لاریجانی گفت: قانون تجارت در این مجلس تصویب شد، هر چند برخی افراد در رسانه ها اعلام می کنند این مجلس بی عرضه بود، از زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی تا امروز قانون تجارت در مجلس مانده بود و این مجلس جرأت کرد آن را به تصویب برساند.

صحبت‌های لاریجانی به اینجا ختم نشد و ادامه داد: هیچ وقت به مصلحت کشور نبود که یک رکن مهم و اصلی دموکراسی در کشور که به این میزان تلاش داشته با الفاظ سبک با تحقیر و با تخریب مواجه شود. طی این ۴۰ سال گذشته هیچ یک از این مجالس به این اندازه مورد توهین و هجوم قرار نگرفته بود نه تنها از سوی دشمنان که البته دشمنان باید دشمنی کنند بلکه از سوی کسانی که انتظار می‌رفت حرمت قوه مقننه و نهاد مهمی را از نظام پاس بدارند.

رئیس مجلس گفت: با توجه به نظرات امام خمینی (ره) و رهبری معظم و قانون اساسی و همچنین ساختار کشور همه اهمیت مجلس شورای اسلامی را می‌دانند پس چرا مدتی است که به انحای مختلف برای تخریب وجه مجلس شورای اسلامی تلاش شده است در حدی که این همه مصاحبه و تکرار فساد فساد نسبت به نمایندگان چیزی جز ورژن همان بگم بگم سابق به ذهن متبادر نمی‌کند.  وقتی صحبت او به اینجا رسید فریاد احسنت احسنت نمایندگان بلند شد. او تا انتهای نطق بر دفاع از عملکرد مجلسی دهمی ها تاکید کرد و در آخر خطاب به مخالفینش گفت آنها را حلال خواهد کرد.

تشکر ۲۵۰ نماینده از لاریجانی

بعد از پایان نطق علی لاریجانی  ۲۵۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای از زحمات اعضای هیئت رئیسه و به خصوص از تدبیر علی لاریجانی تشکر و قدردانی کرده و برای  منتخبین مجلس یازدهم آرزوی موفقیت در خدمت رسانی به مردم داشتند. 

حمایت نمایندگان از محمود صادقی

یکی از حواشی مجلس دهم موضوع صدور حکم ۲۱ ماه حبس برای محمود صادقی بود، موضوعی که سایه اش را بر آخرین جلسه علنی مجلس هم انداخت و  ۲۱ نفر از نمایندگان مجلس در آخرین روز کاری خود با بیانیه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی از او حمایت کردند. آنها در این بیانیه خطاب از رئیس قوه قضاییه در خواست کرده بودند براساس اختیارات رئیس قوه (ماده ۴۷۷) به این پرونده ورود نمایید و اجازه ندهد حق این نماینده ضایع شود و در آینده نیز حریت و آزادگی نمایندگان مخدوش گردد.

اخرین عکس مجلس دهمی‌ها

لاریجانی زنگ پایان آخرین جلسه مجلس دهم را با این شعر نواخت که «مجلس تمام شد اما باید گفت: در تو پایان نیست، آغاز دگر باید تو را» بعد از پایان این جمله تمام نمایندگان در جایگاه هیات رئیسه جمع شدند و آخرین عکس را به ثبت رساندند. در نهایت هم بین نمایندگانی که به دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی راه یافته اند کارت‌های جدید نمایندگی و بین مابقی نمایندگان کارت ادوار توزیع شد.

۲۷۲۱۶

کد خبر 1390323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  100 3
  نمایندگان بی تدبیر دهم
 • شاهو IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  77 2
  باعث تاسفه که این همه در مورد فاصله گذاری اجتماعی داره صحبت میشه و آموزش داده میشه اما نمایندگان مجلس هنوز موضوع رو درک نکردن
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  91 2
  فقط هزينه بودند
  • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
   45 21
   مجلسی که مطهر یو صادقی نداشته باشه بشین ببین چه هزینه ای بشه
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  16 14
  علی برکت الله
 • FR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  105 1
  رعایت فاصله اجتماعی رو در این عکس واقعا مشخص هست! بعد چطوری اینا تایید صلاحیت میشن؟! بعد چطوری اینا این همه مدت تو مجلس میرن میان؟! بعد چطوی کاری به کارشون ندارن!؟
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  33 3
  احسنت واقعا مردم را سربلند کردید به جز باند بازی
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  57 3
  خدا رو شکر تموم شد.
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  24 27
  کاش این مجلس که کاملا در اختیار دولت بود یک هزارم این همکاری را با دولت قبل داشت
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  6 77
  حیف لاریجانی
 • عباس IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  79 3
  باز بودن مجلس با بسته بودنش خیلی فرقی نمی کنه خسته نباشید
 • عباس IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  60 1
  باز بودن مجلس با بسته بودنش خیلی فرقی نمی کند خسته نباشید
  • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
   16 59
   همین تفکرات افراطی هست که نتیجه اش میشه مجلس یازدهم
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  59 15
  بیچاره صادقی از بهترین ها بود
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  51 3
  سرخوشن ها ملت تو مشکلات اقتصادی ایناا مشغول عکس13
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  7 38
  خیلی خوب بود نطق لاریجانی
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  29 1
  این همه هم هشدار داد اخرش که تو بغل همه ان باز از فردا میگن کی کرونا گرفت کی نگرتف
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  38 6
  فک کن قالیباف بیاد بشه رئیس چه مجلس ی بشه
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  58 4
  مجلس در راس امور نیست
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
  48 3
  بهتر که بسته شد