داستان شیوع کرونا همچنان باقی و خطر همه گیری آن جدی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری ضمن تقدیر از همراهی طیف وسیعی از مردم استان برای رعایت نکات بهداشتی، نسبت به خطر همه گیری بیماری کووید ۱۹ در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری  ، دکتر مجید شیرانی، با بیان اینکه بیماری کرونا همچون روزهای ابتدای شیوع آن همچنان دارای قدرت سرایت بالا است افزود : آمار بالای روزانه مبتلایان به بیماری کرونا در سطح کشور و استان بر حساسیت و اهمیت لزوم توجه به مهمترین آسیب در این زمینه یعنی عادی سازی این بیماری می افزاید.
وی متذکر شد، کوچکترین غفلت می تواند موجب بروز خطرات جبران ناپذیر کرونا شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، با اشاره به نکات ساده اما موثر و مهم در کنترل بیماری کووید ۱۹ از جمله رعایت بهداشت تنفسی و بهداشت دست ها و فاصله فیزیکی ایمن با دیگران افزود: رعایت این نکات تنها مختص فضاهای عمومی نیست و باید در جمع های خانوادگی نیز رعایت شود.
به گفته وی، با توجه به اطلاعات و مستندات موجود، اغلب موارد شیوع بیماری مربوط به مجامع کوچک و محافل فامیلی است.
دکتر شیرانی خاطر نشان کرد: همچنان برای برگزاری جشن های کوچک و محافل دورهمی زود است.
وی اظهار داشت: اگر چه برگزاری مراسم های ختم و سوگواری درگذشتگان به طور رسمی تعطیل شده است اما همچنان شاهد حضور تجمعی و بلند مدت مردم در آرامستان ها هستیم.
وی ادامه داد: علی رغم تاکید بر حفظ حرمت درگذشتگان با توجه به شرایط موجود و اقتضا آن باید از هرگونه تجمعات طولانی مدت به جد خودداری شود.
دکتر شیرانی گفت: افراد در صورت ضرورت و دلتنگی می توانند با نزدیکان و پدر و مادرشان در مدت زمان های کوتاه ۵ تا ۱۰ دقیقه ای با رعایت فاصله فیزیکی ایمن و خودداری از مصرف خوراکی دیدار داشته باشند اما هرگونه مواجهه طولانی مدت به واسطه بالا بردن احتمال تماس با سطوح عمومی آلوده به ویروس می تواند خطر انتقال ویروس از فرد بیمار به دیگران را افزایش دهد.
دکتر شیرانی با بیان اینکه رعایت نکات بهداشتی در سفر و حین استفاده از وسایل عمومی سخت تر می باشد، در ادامه ضمن درخواست از مسافران جهت به تعویق انداختن زمان مسافرتشان تا پس از بهبود وضعیت شیوع بیماری کرونا با توجه به عدم امکان میزبانی از آنها و تعطیلی اماکن اقامتی و تفریحی استان، از هم استانیان خواست، از پذیرش مهان بویژه از استان های با شیوع بالای کرونا همچون خوزستان و لرستان جدا خوداری نمایند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری در تشریح آخرین وضعیت شیوع بیماری کووید ۱۹ در سی یکمین روز از اردیبهشت ماه ۹۹ در این استان اظهار داشت: از زمان شیوع بیماری تا کنون ۱۴۳۸ بیمار با علائم بالینی مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان پذیرش داشته اند.
دکتر شیرانی، تعداد افراد نمونه گرفته شده بستری و سرپایی را ۴۰۱۸ نفر اعلام کرد و افزود: تعداد بهبود یافتگان ترخیص شده از بیمارستان یا درمان در منزل ۴۹۴ نفر بوده است.
به گفته وی، هم اکنون ۲۸ بیمار مثبت قطعی مبتلا به کرونا و یا مشکوک به این بیماری در مراکز درمانی استان تحت مراقبت و درمان هستند.
وی اضافه کرد: با مثبت اعلام شدن آزمایشات ۸ بیمار مشکوک طی ۲۴ ساعت گذشته ، کل موارد مبتلا از آغاز بیماری که نتایج آزمایش آن‌ها مثبت اعلام شده ۵۳۶ نفر می باشد.
دکتر شیرانی با ابراز خرسندی از اینکه، طی ۲۴ساعت گذشته مورد جدید، فوتی ناشی از ابتلا به بیماری نوپدید کووید ۱۹در استان گزارش نشده است، خاطر نشان کرد: مجموع فوتی های ناشی از ابتلا به این بیماری در استان کماکان ۲۸ نفر می باشد.

46

کد خبر 1390549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =