پلنگ یک گوسفند را از گله برد؛ ۱۲۰۰ گوسفند از کوه پرت و تلف شدند

فارس نوشت: مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان ماجرای حمله پلنگ به گله‌ای در منطقه‌سفید کوه خرم‌آباد و تلف شدن ۱۲۰ راس گوسفند را تشریح کرد و گفت: پروانه‌های چرا در مناطق حفاظت شده باید اصلاح یا باطل شوند.

مهرداد فتحی بیرانوند با اشاره به حمله یک قلاده پلنگ به گله گوسفند یک دامدار در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد توضیح داد: سه روز پیش در این منطقه حفاظت شده یک قلاده پلنگ به یک گله  گوسفندحمله کرد در این حادثه ۱۲۰ گوسفند تلف شد، البته تنها یک گوسفند بطور مشخص توسط پلنگ برده شده و مابقی گوسفندان در پی حمله صورت گرفته به دلیل کوهستانی بودن منطقه از ارتفاع پرت شده بودند.

وی افزود: به دلیل صدور پروانه‌های چرا در مناطق حفاظت شده هر از گاهی شاهد چنین حوادثی هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: به هر حال ‌مناطق حفاظت شده زیستگاه حیات وحش است و آنها برای دفاع از قلمرو خود در صورت وجود تعارض حمله می‌کنند.

فتحی بیرانوند بیان کرد: پلنگ به لحاظ اکولوژیک برای خود زیستگاه دارد بنابراین هم برای دفاع از قلمرو خود و هم برای تغذیه حمله می‌کند.

وی در مورد جبران خسارت این حادثه، افزود: پس از اطلاع از وقوع این حادثه تشکیل پرونده داده و موارد را به سازمان ارسال کرده‌ایم باید منتظر باشیم که سازمان چه تصمیمی می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان با بیان اینکه پلنگ در گذشته تحت پوشش بیمه بود، عنوان کرد: اما یکی دو سال است که بیمه‌گذار ارتباط خود را قطع کرده است.

فتحی بیرانوند در مورد راهکار جلوگیری از چنین حوادثی نیز گفت: حدود یک هفته گذشته جلسه شورای عالی عشایر تشکیل و پیشنهاد دادیم که پروانه‌های چرایی که در گذشته توسط منابع طبیعی صادر شده یا اصلاح و یا ابطال شوند، زیرا زیستگاه حیات وحش را که نمی‌توان تغییر داد اما محل چرای دام می‌تواند تغییر کند.

وی در پایان بیان کرد: درگیری بین جوامع محلی و حیات وحش همیشه وجود داشته و همین خود عامل از بین رفتن گونه‌هایی مانند پلنگ بوده است.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1390621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • آرش IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
  3 0
  تو تیتر خبر زدید 1200 گوسفند ولی در متن خبر120 گوسفند نوشته که درسته. تیتر رو اشتباه زدیده .آی کیو دقت کن !!!!!
 • ناشناس IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
  3 0
  اصلا نباید اجازه داد که کسی بتواند 1200 دام را به محدوده منابع طبیعی ببرد. مملکت انگار ملوک الطوایفی شده . و هر کسی هرکاری خواست میتواند بکند . در سراسر ایران 2 تا حکومت داریم . یکی ظاهرا با آرا مردم ولی بی اختیار . یکی هم امامان جمعه و نظامیان که حاکم بلا منازع همه ایران شده اند و به کسی هم جواب پس نمیدهند و هر کاری هم دلشان میخواهد میکنند .
 • حسین IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
  2 0
  حالا كه صفر برداشتن و گذاشتن تنها هنرمون است چرا يك صفر اضافه كردي چهار تا ميكردي بهتر نبود؟آخه 1200 تا؟
 • میثم IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
  3 0
  سلام خبر جان لطفا تیتر و اصلاح کن 120 صحیحه. شما 1200 نوشتین
 • میثم IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
  1 0
  سلام خبر جان لطفا تیتر و اصلاح کن 120 صحیحه. شما 1200 نوشتین
 • BE ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
  4 0
  ۱۲۰ یا ۱۲۰۰؟
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
  4 0
  تعدادش 120تا بوده نه 1200 تا
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
  4 0
  سایر منابع اعلام کردند که 1200 عدد را تلف کرده و عوامفریبی و استفاده از بیسوادی مردم است. بهتره از متخصص محیط زیست راهنمایی بخواهید. این موجود فقط یکی را میخورد نه بیشتر
 • کوروش IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
  0 4
  بزنید نسلشونو منقرض کنید بابا فایدشون چیه این موجودات