آغاز احداث آزادراه قم- اراک به طول ۱۱۰ کیلومتر/ افتتاح ۶ کیلومتر از باند دوم محور هراز و تونل وانا

فارس نوشت: معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: روز ۵ خرداد ۴ پروژه افتتاح و آغاز عملیات احداث در مازندران به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور آغاز می‌شود. همچنین ساخت آزادراه قم- اراک به طول ۱۱۰ کیلومتر در کریدور آزادراهی تهران- بندر امام خمینی کلید می‌خورد.

خیرالله خادمی اظهار داشت: روز۵ خرداد مصادف با تعطیلات عید فطر ۴ پروژه در استان مازندران شامل آغاز عملیات اجرایی و بهره‌برداری و همچنین یک پروژه آزادراهی بین قم تا اراک کلید می‌خورد.

*افتتاح ۶ کیلومتر از باند دوم محور هراز و تونل وانا

وی تصریح کرد: میزان ۶ کیلومتر از باند دوم در محور هراز که مهمترین محور منتهی به شمال، زیباترین و کوتاهترین مسیر برای دسترسی به استان مازندران است روز ۵ خرداد به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اغلب این ۶ کیلومتر پل و تونل است، دو کیلومتر آن تونل ممتد وانا همچنین پل اتصال به تونل وانا است.  

خادمی افزود: برای این ۶ کیلومتر مسیر بزرگراهی میزان ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

* افتتاح باند دوم محور ساری به پاک‌آب و سمنان

وی اضافه کرد: پروژه دیگر که با حضور رئیس‌جمهور به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح می‌شود احداث باند دوم  بزرگراهی شهرستان ساری به سمت پاک‌آب و سمنان در ورودی استان مازندران و ورودی ساری است. این مسیر محور ترانزیتی برای رسیدن بار از بندر امیرآباد به بندر عباس و بالعکس است که با توجه به تراکم جمعیتی مشکلاتی ایجاد شده بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: ۱۷ کیلومتر از این مسیر از کل ۲۲ کیلومتر به صورت بزرگراه ۴ خطه افتتاح می‌شود. سراسر این مسیر باید تملک اراضی انجام می‌شد که هزینه داشت چون از حاشیه رودخانه عبور می‌کرد و دیواره با ارتفاع۸ متر باید در کنار آن ساخته می‌شد.

خادمی گفت: برای این پروژه ۱۲۰ میلیارد تومان از منابع اعتباری دولت هزینه شده است.

* آغاز عملیات احداث آزادراه قائم‌شهر- ساری

وی بیان کرد: پروژه دیگری که با حضور رئیس‌جمهور به صورت ویدئو کنفرانس احداث آن آغاز می‌شود عملیات ساخت آزادراه قائم‌شهر به ساری است. این آزادراه در واقع کنار گذر جنوب ساری است و از قائم‌شهر به بعد از ساری به صورت آزادراه عبور می‌کند و بدین ترتیب گلوگاه ترافیکی که با ورود خودروها به ساری پیش می‌آمد از بین می‌رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:‌این آزادراه ۴۴ کیلومتر به صورت ۶ خطه احداث خواهد شد و سرمایه‌گذاری آن ۱۴۰۰ میلیارد تومان به صورت مشارکت ۵۰ درصد دولت و ۵۰ درصد یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت دفاع خواهد بود.

* آغاز احداث باند دوم مرزن‌آباد-دزدبن در محور چالوس

خادمی افزود:‌پروژه دیگری که به صورت ویدئوکنفرانس احداث آن کلید می‌خورد ساخت باند دوم در محور چالوس بین مرزن‌آباد و دزدبن خواهد بود که در واقع مسیر ۴ خطه می‌شود.

وی توضیح داد: پیش از این خودروها پیش از ورود به آزادراه مرزن‌آباد- چالوس در نزدیکی مرزن‌آباد دچار گره ترافیکی می‌شدند که با احداث این مسیر گره ترافیکی حذف می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:‌این مسیر به طول ۱۵ کیلومتر در قالب باند دوم آغاز خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان هزینه داشته باشد.

* آغاز عملیات آزادراه قم- اراک در کریدور سراسری تهران- بندر امام 

خادمی بیان کرد: پروژه دیگری که احداث آن در قالب ویدئوکنفرانس روز ۵ خرداد با حضور رئیس‌جمهور آغاز می‌شود ساخت آزادراه قم تا اراک به طول ۱۱۰ کیلومتر است که به عنوان کنار گذر شمالی شهر قم و بخشی از آزادراه سراسری تهران- بندرامام خمینی محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: این کریدور آزادراهی کوتاه ترین کریدور آزادراهی از تهران به خلیج فارس است و به دلیل کوتاه بودن منافع اقتصادی نظیر کاهش مصرف سوخت، کاهش مدت زمان سیر، کاهش ترافیک و غیره دارد.  

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مردم پیش از این در شهر قم با ترافیک سنگین مواجه می‌شدند که با احداث این مسیر آزادراهی این ترافیک حذف می‌شود.

خادمی توضیح داد: طول این مسیر ۱۱۰ کیلومتر است که برآورد سال۹۸ آن ۱۲۹۸ میلیارد تومان است و پیش‌بینی می‌شود ۲۵۰۰ میلیارد تومان ارزش پروژه باشد.

وی افزود:‌این پروژه به صورت ۶ خطه توسط سرمایه‌گذار خصوصی و با همکاری دولت به صورت ۵۰-۵۰ آغاز می‌شود و مدت زمان ساخت آن ۴ ساله خواهد بود.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1391352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =