بازار خودرو در انتظار سرانجام ثبت نام خودروسازان

خبرگزاری میزان نوشت:در حالی بازار خودرو از جنب و جوش افتاده است که همه در انتظار سرنوشت ثبت نام خودروسازان هستند تا بازار بر اساس آن خود را وفق دهد.

پس از روزهای پر التهاب که بازار خودرو پشت سر گذاشت طی روزهای گذشته و پس از کاهش قیمت‌ها در حال حاضر روزهای آرامی را می‌گذراند و خرید و فروش در این بازار بسیار کاهش یافته است.

شرایط بازار به گونه‌ای است که به گفته فعالان همه در انتظار سرنوشت ثبت نام خودروسازان هستند تا بازار بر اساس آن خود را وفق دهد.

یکی از فعالان این بازار درباره تاثیر دستورالعمل‌های در نظر گرفته شده برای خرید و فروش خودرو در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: اگر دستورالعمل دریافت سود ۱۰ درصدی بر روی قیمت خودروهای صفر کیلومتر اجرایی شود قطعا بر بازار تاثیر خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: اگر خودروسازان بتوانند خودروهای ثبت نامی را در مدت ۱۵ روزه عرضه کنند بازار با ریزش قیمت مواجه خواهد داشت، اما اگر زمان تحویل خودروها ۳ ماهه باشد احتمال بازگشت قیمت‌های سلیقه زیاد شود وجود دارد.

البته برخی دیگر از فعالان بازار خودرو به بخش دیگر این دستورالعمل انتقاد دارند و آن را نامشخص می‌دانند.

به گفته این افراد، خریداران خودرو ثبت نامی تا یکسال اجازه فروش ندارند این در حالی است که ظرفیت قرعه کشی محدود است و در این بین افرادی که در قرعه کشی موفق به ثبت نام نشدند چه باید بکنند.

هرچند دستورالعمل تدوین شده تا حدودی می تواند بازار را کنترل کند، اما بازار نیاز روزانه‌ای دارد و افرادی هستند که نیاز فوری به خودرو دارند و یا افرادی هستند که اصلا اعتقادی به ثبت نام ندارند و مستقیم به بازار مراجعه می‌کنند که باید برای تامین نیاز این گروه هم راهکاری در نظر گرفت در غیر این صورت همانند تمامی بازارها اگر عرضه خودرو کم باشد قیمت افزایش می‌یابد و در مقابل اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد قیمت‌ها ریزش خواهد داشت و فاصله قیمتی بازار و کارخانه کاهش می‌یابد.

اکنون بازار خودرو در حالت خواب به سر می‌برد و نه خریدار وجود دارد و نه فروشنده ای، خریداران منتظر قرعه کشی هستند تا شانس خود را برای در اختیار گرفتن خودرو با قیمت کارخانه امتحان کنند و از طرفی فروشندگان هم منتظرند تا در صورت اجرایی نشدن وعده‌های مسئولان و خودروسازان خودرو خود را با قیمت گرانتر عرضه کنند.

پیش ثبت نام خودرو  که از ساعت ۲۴ دقیقه بامداد آغاز شد به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت و باید در انتظار بود حجم استقبال خریداران از این نوع ثبت نام که برای نخستین بار صورت می گیرد به چه شکلی است آیا این استقبال به حدی خواهد بود که منجر به قرعه‌کشی شود .

٢٢٣٢٢٣

کد خبر 1391574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
    5 0
    خودروهایی که عرضه شدند جزو خودروهای اصلی مورد نیاز مردم نیستند. باید سبد عرضه متنوع تر باشه. ضمنا این عرضه ها باید ادامه پیدا کنه و به طور مرتب صورت بگیره وگرنه تاثیر چندانی نخواهد داشت.