قالیباف، میرسلیم و حاجی بابایی تعهد داده‌اند نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نشوند؟

ایلنا نوشت: منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: تا این لحظه جمع‌بندی نهایی برای تعیین هیأت رئیسه یازدهمین دوره مجلس اسلامی صورت نگرفته است، اما طبق صحبت‌های اولیه از آنجایی که به دلیل شیوع کرونا تجدید بیعت با امام راحل را در بعداز ظهر افتتاحیه نخواهیم داشت.

 احمد نادری درباره انتخاب رئیس و هیأت رئیسه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: فراکسیون اکثریت که تحت عنوان «جبهه مردمی انقلاب اسلامی» نام‌گذاری شده است، کارش را آغاز کرده که باتوجه به گستردگی و دربرگیرندی تعداد زیادی از منتخبان مجلس یازدهم تاثیرگذاری بسیاری بر انتخاب رئیس و اعضای هیأت رئیسه خواهد داشت.

وی ادامه داد: در همه نظام‌های پارلمانی دنیا هنگامی که یک فراکسیون اعضای بسیاری دارد حال باتوجه به نوع ساختار حزبی، گروهی و  دست‌های پارلمان‌ها تاثیرگذاریش بیشتر است.

منتخب مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که فراکسیون اکثریت با توجه  ماهیتش کنشگری ویژه و تعیین‌کنندگی جدی دارد، عنوان کرد: تا این لحظه ۲۲۰ نفر از نفرات ملحق شده به فراکسیون اکثریت از اعضای  جبهه نیروهای مردمی انقلاب اسلامی هستند که پیش‌بینی ما این است که حدود ۲۰ الی ۳۰ نفر از مستقیلن به ما اضافه شوند که با این اوصاف حدود ۲۴۰ عضو خواهیم داشت و باتوجه به بزرگی، حق تعیین‌کنندگی ویژه‌ای خواهیم داشت.

وی درباره تصمیم‌گیری منتخبان مجلس یازدهم برای تعیین ریاست گفت: تا این لحظه جمع‌بندی نهایی برای تعیین هیأت رئیسه یازدهمین دوره مجلس اسلامی صورت نگرفته است، اما طبق صحبت‌های اولیه از آنجایی که به دلیل شیوع کرونا تجدید بیعت با امام راحل را در بعداز ظهر افتتاحیه نخواهیم داشت، جلسه‌ای را همان روز با اعضای فراکسیون برای جمع‌بندی نهایی خواهیم داشت.

نادری ادامه داد: در این جلسه افراد پیشنهادی برای ریاست و هیأت رئیسه از جمله نواب، نظار و دبیران را به رأی خواهیم گذاشت و هر شخصی که رأی آورد در جلسه ای که احتمالا روز پنجشنبه هشتم و یا شنبه دهم خرداد برگزار می‌شود، در جلسه علنی معرفی کنیم.

وی درباره این که گفته شده است فردی که به ریاست مجلس انتخاب می‌شود نمی‌تواند برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود آیا افرادی که خود را به عنوان نامزد معرفی کرده‌اند این شرایط پذیرفته‌اند یا خیر گفت: ما چنین مصوبه‌ای در کمیته اجرایی یازده نفره و  در کمیته ۶۲ نفر مرکزی که کشوری است نداشتیم منتها مطرح است و گارد ویژه‌ای برخی منتخبین محترم نسبت به این مسئله دارند. آن‌ها عقیده‌شان این است که اگر کسی کاندیدای ریاست مجلس می‌شود قاعدتا برای ریاست جمهوری نباید نامزد شود.

منتخب مردم تهران در مجلس دهم بیان کرد: جمع‌بندی و یا مصوبه‌ای برای ممانعت رئیس‌ مجلس برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری نداشتیم اما ممکن است در جلسه آینده فراکسیون در این خصوص بحث کنیم.

۲۷۲۱۶

کد خبر 1391687

برچسب‌ها