اخبار کرونایی جهان؛ شمار مبتلایان به ۵ونیم‌میلیون میلیون نزدیک شد

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به مرز ۵میلیون‌ و ۵۰۰هزار نزدیک شده و تعداد جان باختگان نیز از ۳۴۵هزار عبور کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، تا به این لحظه 2,281,123 تن از مبتلایان به ویروس کووید19 بهبود یافته اند.

آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را در تصاویر زیر تا لحظه نگارش این گزارش مشاهد می کنید، این آمار دقیقه ای به روز می شود.

تصاویر و منابع از سایت ورد اُ میترز که آمار لحظه ای مبتلایان و کشته شدگان را به تفکیک به روز رسانی می کند.

آمریکا

در شبانه‌روز گذشته 9,052 مورد به تعداد مبتلایان کرونا در آمریکا و همچنین 320 مورد به تعداد فوتی‌ها افزوده شد. به این ترتیب آمار کلی مبتلایان این کشور به 1,675,880 نفر و آمار کلی قربانیان هم99,003 به نفر رسید.آمریکا همچنان با فاصله در جایگاه نخست کشورهای درگیر قرار دارد و بعد از آن برزیل که به کانون جدید این بیماری تبدیل شده است.

در تازه ترین انتقادات نسبت به عملکرد دولت ترامپ در مهار کرونا جوبایدن با انتشار ویدئویی نوشت: نزدیک به 100 هزار نفر جان باخته و ده ها میلیون نفر بیکار شده اند آن وقت رئیس جمهور روز خود را صرف بازی گلف می کند. این ویدئوی ۳۰ ثانیه‌ای تصاویری از ترامپ را نشان می‌دهد که در حال بازی گلف در باشگاهی در ویرجینا است. بعد از این تصاویر و در میانه‌های این ویدئو، تصاویر از کارکنان درمانی در بیمارستان‌های آمریکایی را نشان می‌دهد که در انجام تست کرونا روی بیماران مبتلا هستند.

انتقاد به عملکرد دولت آمریکا و به‌ویژه سیاست دونالد ترامپ در مقابله با شیوع کرونا در حالی رو به افزایش است که همزمان استراتژی دونالد ترامپ در واکنش به این انتقادها در پیش گرفتن سیاست فرار به جلو و نپذیرفتن مسئولیت آمار بالای کرونا در آمریکا و همچنین مقصر دانستن چین است.

برزیل

طبق اعلام رسانه های برزیلی پیش بینی می شود که شمار مبتلایان و قربانیان ویروس بیشتر از آمار رسمی باشد که دولت اعلام می کند. در روزها و هفته  های اخیر انتقادها از رئیس جمهور برزیل بسیار شدت گرفته است. او بارها اعلام کرده که اعتقادی به قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی ندارد و این اصرار او باعث شد تا دو وزیر بهداشت هم استعفا دهند. بولسونارو ویروس کرونا را یک سرماخوردگی خفیف می داند.

در شبانه‌روز گذشته5,125 مورد به تعداد مبتلایان کرونا در برزیل و همچنین275  مورد به تعداد فوتی‌ها افزوده شد. به این ترتیب آمار کلی مبتلایان این کشور به352,523  نفر و آمار کلی قربانیان هم به22,288 نفر رسید.

مکزیک

به گزارش نیوزویک، مقام های بهداشت مکزیک، پزشکان و ساکنین نواحی مرزی با آمریکا نواحی جنوبی مرزی را مرتبط با شیوع کرونا تلقی می کنند. به گفته مقام های مرزی مکزیک تنها افراد پیاده در این مناطق برای بررسی علائم کرونا معاینه می شوند و راننده های کامیون و دیگر مواردی که گرفتن تست از آنان ضروری است مورد معاینه قرار نمی گیرند که این موضوع می تواند باعث گسترش شیوع ویروس شود.

در شبانه‌روز گذشته در این کشور3,329 مورد به تعداد مبتلایان کرونا و همچنین 190 مورد به تعداد فوتی‌ها افزوده شد. به این ترتیب آمار کلی مبتلایان این کشور به65,856 نفر و آمار کلی قربانیان هم به7,179 نفر رسید.

روسیه

به گزارش خبرگزاری تاس، ستاد عملیاتی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در روسیه امروز یکشنبه اعلام کرد در 24 ساعت گذشته 153 نفر دیگر بر اثر ابتلا به عفونت ناشی از این ویروس جانشان را از دست داده‌اند. طبق اعلام این نهاد، طی 24 ساعت گذشته ابتلای 8599 نفر دیگر به بیماری کووید-19 (بیماری کروناویروس 2019) هم به تأیید مراجع پزشکی در این کشور رسیده است. با ارقام جدید شمار کل مبتلایان به کووید-19 در روسیه به 344481 نفر و شمار جان‌باختگان به 3541 نفر رسیده است. روسیه اکنون پس از آمریکا و برزیل سومین کشور از لحاظ شمار مبتلایان به این بیماری است. 

همچنین جمهوری داغستان روسیه واقع در حاشیه دریای خزر این روزها به صدر اخبار کرونایی رسانه‌های روسیه تبدیل شده است چرا که گفته می‌شود بی‌کفایتی مسئولان این جمهوری و بی‌اطلاعی مردم از شیوع گسترده کرونا باعث مرگ و میر بسیاری در این منطقه شده است که بیش از سه میلیون جمعیت دارد. با در نظر گرفتن تعداد جمعیت و میزان مبتلایان، داغستان در آمارهای رسمی هم در صدر مناطق کرونایی روسیه قرار دارد هرچند که خیلی ها آمارهای رسمی را خیلی کمتر از آمارهای واقعی می دانند.

انگلیس

به گزارش «آر ان زد»، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس با اخراج یکی از مشاورانش که قوانین قرنطینه ویژه مقابله با شیوع کرونا را زیر پا گذاشته، مخالف کرد.

دومینیک کامینگز از مشاوران ارشد جانسون که اخیرا آزمایش ابتلا به کرونا همسرش مثبت اعلام شد، با شکستن مقررات قرنطینه‌ای با مسافرت ۴۰۰ کیلومتری، راهی شمال این کشور شده است. این در حالیست که مشاور نخست وزیر انگلیس به دلیل ابتلای همسرش به کرونا، باید در قرنطینه می‌ماند. دفتر نخست وزیری انگلیس تاکید کرد اقدام کامینگز مطابق با دستورالعمل‌های مقابله با کرونا بوده است. مشاور جانسون در جمع خبرنگاران این اقدام خود را منطقی و قانونی دانست.

این در حالی است که دولت جانسون به مردم توصیه می‌کند به منظور کاهش روند گسترش کرونا فقط برای اهداف و خرید مایحتاج ضروری از منزل خارج شوند و افرادی که علائم کرونا دارند، در منزل بمانند.

به گزارش ایندیپندنت، نخست وزیر انگلیس همچنین روز یکشنبه گفت که از روز اول ژوئن (12 خرداد) مدارس این کشور بازگشایی خواهد شد.وی در ادامه سخنانش گفت تاکید می‌کنم که شرایط اجازه می‌دهد تا به مرحله دوم طرح کاهش محدودیت‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا منتقل شویم.نخست وزیر انگلیس اضافه کرد نشانه‌هایی وجود دارد که حاکی از آن است امکان رسیدن به واکسن ویروس کرونا طی سال جاری وجود دارد.

در شبانه‌روز گذشته در این کشور2,405 مورد به تعداد مبتلایان کرونا و همچنین 118 مورد به تعداد فوتی‌ها افزوده شد. به این ترتیب آمار کلی مبتلایان این کشور به259,559  نفر و آمار کلی قربانیان هم به36,793 نفر رسید.

هند 

هند که تا چندی پیش یکی از کشورهای موفق در مبارزه با کرونا به شمار می رفت شمار مبتلایانش رو به افزایش است. در همین راستا ایندیا اکسپرس نموداری منتشر کرده است که شمار مبتلایان را از اول ماه مه تا کنون نشان می دهد. در شبانه‌روز گذشته در این کشور 6,618مورد به تعداد مبتلایان کرونا و همچنین 146 مورد به تعداد فوتی‌ها افزوده شد. به این ترتیب آمار کلی مبتلایان این کشور به 138,041 نفر و آمار کلی قربانیان هم به4,014 نفر رسید.

پاکستان

 سیر صعودی تعداد بیماران کرونایی در پاکستان و فوت‌شدگان ناشی از این ویروس همچنان ادامه دارد. «عمران خان» نخست وزیر پاکستان ۱۸ اردیبهشت ماه دستور لغو مرحله به مرحله محدودیت‌های اعمالی در سراسر این کشور ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹ را صادر کرد و متعاقب آن فعالیت‌های اقتصادی، کسب و کار و فعالیت فروشندگان و برخی از مراکز داد و ستد که از سوی دولت مشخص شده است، آغاز شد.

در عین حال کارشناسان پاکستانی و رسانه‌های داخلی، طرح لغو محدودیت‌ها را برای کنترل شیوع کرونا بی‌فایده تعبیر کرده و نسبت به گسترش هرچه بیشتر این بیماری در میان مردم و افزایش آمار جان باختگان ابراز نگرانی می‌کنند. در شبانه‌روز گذشته در این کشور2,164 مورد به تعداد مبتلایان کرونا و همچنین 32 مورد به تعداد فوتی‌ها افزوده شد. به این ترتیب آمار کلی مبتلایان این کشور به54,601  نفر و آمار کلی قربانیان هم به 1,133نفر رسید.


عربستان

سخنگوی وزارت بهداشت عربستان امروز یکشنبه به موارد جدید ابتلا به کرونا در این کشور اشاره کرد. به گزارش روزنامه عکاظ، محمد العبد العالی سخنگوی وزارت بهداشت عربستان امروز یکشنبه به موارد جدید ابتلا به کرونا در این کشور اشاره کرد و از وخامت حال ۳۷۲ نفر از مبتلایان به کرونا در این کشور هم خبر داد.محمد العبد العالی به ۲ هزار و ۲۸۴ نفری که به تازگی از چنگال کرونا در عربستان نجات پیدا کرده اند هم اشاره کرد و شمار بهبود یافتگان از کرونا در این کشور را ۴۲ هزار و ۵۲۰ نفر دانست.درباره آمار فوتی های جدید هم شمار فوتی های جدید ناشی از کرونا در این کشور را ۱۱ نفر اعلام کرد که به این ترتیب شمار فوتی های ناشی از کرونا در عربستان هم به ۳۹۰ افزایش پیدا کرد.

وی در ادامه ضمن تاکید بر توجه به ممانعت از تردد غیر ضروری از مردم این کشور خواست که فاصله اجتماعی را هم رعایت کنند و ماسک بزنند و دستهای خود را مرتب بشویند و از تجمع پرهیز کنند.سخنگوی وزارت بهداشت عربستان درباره اینکه اگر فرد کرونایی در معرض اشعه خورشید قرار بگیرد تاثیری هم دارد یا خیر، گفت: این موضوع هنوز تحت بررسی است و چیزی در این زمینه ثابت نشده است.

ایران

آمار مبتلایان در ایران نیز افزایش داشته است. در همین راستا رئیس جمهور به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور داد با تشدید فعالیت ها و اعمال نظارت از سوی ستادهای استانی مقابله با کرونا در دو استان و چند شهری که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا رشد داشته است، برای مهار روند رشد ابتلا به ویروس در این مناطق اقدام کند. رئیس جمهور تصریح کرد: باید مراقبت ها ، نظارت دقیق و اطلاع رسانی مستمر همچنان ادامه داشته باشد تا با بازگشایی های اخیر در برخی مراکز و اصناف و همچنین ازسرگیری فعالیت مراکز پرتجمع احیانا شاهد توقف روند نزولی ابتلا و رشد بیماری نباشیم.

روحانی همچنین در تماس با استاندار خوزستان ضرورت همکاری و تلاش مدیران اجرایی و بهداشتی استان خوزستان برای کنترل سریعتر تعداد ویروس کرونا در این استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: درصورت رعایت نشدن دقیق پروتکل‌های بهداشتی و رشد شیوع ویروس کرونا علاوه بر به خطر افتادن سلامت مردم، اعمال دوباره محدودیت‌ها خسارت‌های اقتصادی زیادی برای خوزستان به همراه خواهد داشت.

در خبری دیگر کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه از دیروز تا امروز ۴ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی دو هزار و ۱۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد، گفت: روند بیماریابی در کشور تقویت شده و موارد سرپایی و افراد در تماس با مبتلایان، امروز ۸۳ درصد از بیماران جدید را تشکیل می دهند. البته چندین هفته است که موارد جدید سرپایی بیش از ۸۰ درصد موارد جدید را شامل می شوند.

وی اضافه کرد: از بین مبتلایان جدید، ۳۶۴ مورد بستری و یک هزار و ۸۱۶ مورد سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. بنابراین با شناسایی موارد جدید، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۳۵ هزار و ۷۰۱ نفر رسید و متاسفانه با جان باختن ۵۸ بیمار کووید۱۹ در طول ۲۴ ساعت گذشته در کشور، مجموع جان باختگان این بیماری به ۷ هزار و ۴۱۷ نفر رسید. خوشبختانه تا کنون ۱۰۵ هزار و ۸۰۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند اما ۲۶۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته رییس کمیته اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کرونا، تا کنون ۸۰۰ هزار و ۵۱۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت وضعیت استان خوزستان را همچنان قرمز دانست و گفت: در طول ۲۴ ساعت گذشته در ۱۳ استان، موارد فوتی صفر و در ۸ استان، فقط یک مورد فوتی گزارش شده است.


310311

کد خبر 1391769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =