اسرائیل چگونه از نرم‌افزار موبایل برای جاسوسی و ‌ترور استفاده می کند؟

مشرق نوشت: یکی از سخنگویان فیس‌بوک گفت که «NSO مسئول حمله سایبری به فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و دیپلمات‌‎ها بوده است...»

یک وب‌سایت خبری به نام «مادربورد» می‌گوید در تحقیقاتش به این نتیجه رسیده که شرکت فناوری‌های امنیتی NSO گروپ اسرائیل یک بدافزار هک موبایل به نام «پگاسوس» را زیر عنوان فیس‌بوک و در دامنه امنیتی شبیه به آن ارائه کرده که با نصب آن توسط کاربران، پیام‌ها و دیگر اطلاعات موبایل آنها خوانده شده، به‌وسیله جی‌پی‌اس گوشی، فرد را تعقیب و به میکروفن و دوربین آن دسترسی پیدا می‌کنند. از همین روی شرکت فیس‌بوک علیه شرکت NSO گروپ شکایت کرده است.

ناظران معتقدند، علت شکایت فیس‌بوک علیه NSO گروپ اسرائیل، افشای گسترده عملیات جاسوسی و ‌ترور بر اساس نرم‌افزار «پگاسوس» بوده که در سطح وسیعی توسط شرکت فوق و به نام فیس‌بوک و واتس‌آپ توزیع و استفاده شده است.

وب‌سایت «مادربورد» می‌نویسد که سرویس‌های امنیتی اسرائیل و آمریکا از طریق واتس‌آپ این نرم‌افزار پخش و به تلفن صدها خبرنگار و فعال حقوق بشر دسترسی پیدا کرده‌اند. حتی این نرم‌افزار جاسوسی در اختیار دولت عربستان قرار گرفته و برای جاسوسی از جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی- آمریکایی که در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسید، از همین بدافزار استفاده شده است.

«مادربورد» می‌نویسد که شرکت NSO با ترغیب کاربران به کلیک کردن روی یک لینک، نرم‌افزار فوق را پخش می‌کرده است. شرکت NSO در بیانیه‌ای از خود دفاع کرده و علنا و به‌طور رسمی ‌اعتراف کرده که فقط سازنده بدافزار جاسوسی و ‌ترور بوده اما استفاده و مدیریت آن توسط دولت‌های آمریکا و اسرائیل صورت گرفته است.

یکی از سخنگویان فیس‌بوک هم گفت: «NSO مسئول حمله سایبری به فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و دیپلمات‌‎ها بوده است...»

پیش از این نیز بارها نقش فیس‌بوک و واتس‌آپ و دیگر شبکه‌های به اصطلاح اجتماعی مثل تلگرام در ردیابی و سرقت اطلاعات خصوصی کاربران، جاسوسی، عملیات ‌تروریستی (از طریق فضا دادن به گروه‌هایی مانند داعش یا منافقین)، عملیات خرابکارانه (از جمله در فتنه ۸۸ یا اغتشاشات دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ و یا شورش‌های عراق و لبنان در سال ۹۸) با اسناد معتبر و یا از طریق خود همین شبکه‌ها افشا شده بود.

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1392124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =