روایت وزیرکشور از شرایط خاص انتخابات مجلس یازدهم بعد از شهادت سردار سلیمانی و کرونا /قانون فعلی انتخابات مجلس نیازمند بازنگری است

وزیر کشور گفت: برگزاری انتخابات در دوم اسفند برگ زرینی  از کارنامه انتخابات ایران را رقم زده است.

به گزارش خبرآنلاین، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم با ارائه گزارشی درباره نحوه برگزاری انتخابات این دوره مجلس گفت: خدا را سپاس می گویم که توفیق عبادت در ماه رمضان نصیب ما کرد و شکر میکنم که در گام دوم انقلاب به ما توفیق خدمت به مردم ایران اسلامی از طریق برگزاری انتخابات مجلس یازدهم اعطا نمود. ضمن بزرگداشت یاد امام خمینی و شهدا به خصوص شهدای مدافع حرم و شهید قاسم سلیمانی، مراتب تشکّرِ عمیق خود را از سکاندار انقلاب اسلامی، مقام عظمای ولایت، برای حمایت و هدایتِ حکیمانه جهت انجام امرِ ستُرگِ انتخابات،  همچنین از ریاست محترم جمهور، که در مقامِ پاسدارِ قانون اساسی، راهنما و پشتیبانِ مجریان و ستاد انتخابات بودند، صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.

رحمانی فضلی تاکید کرد: وزارت کشور به عنوان مجری برگزاری انتخابات با رعایت اصل قانون مداری و بی طرفی و امانتداری، انجام عملیات بزرگ دوره یازدهم را فرصتی برای احقاق حقوق مدنی ملت و میدانی برای تحقق کارآمدی و توان اجرایی دولت مبدل نمود.

وی گفت: براساس مولفه های اجرایی برگزاری انتخابات در دوم اسفند برگ زرینی  از کارنامه انتخابات ایران را رقم زده است. در این دوره؛ طراحی، ارتقا و عملیاتی کردن سامانه‌های یکپارچه و دقیق برای برگزاری انتخابات، علاوه بر تحققِ دولتِ الکترونیک در حوزه¬ی انتخابات، شکل جدیدی از هماهنگیِ نظام‌مند، کارآمد و اثربخش، میانِ سطوحِ مختلفِ مدیریتِ کشور را به نمایش گذاشت. علاوه بر این، بکارگیریِ سامانه‌های هوشمند و دقیقِ الکترونیک و غیرالکترونیک، ضامنِ سلامت و صحت انتخابات و اطمینان‌بخشِ برای ملتِ ایران در عرصه سیاسی انتخابات بود.

وزیر کشور ادامه داد: در گام نخست، ستاد انتخابات کشور در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۹۸ و به فاصله ی ۱۰ ماه قبل از برگزاری انتخابات تشکیل و بلافاصله در ۳۱ استان کشور ستاد های متناظر شکل گرفت و روندهای اجرایی بر اساس برنامه ریزی دقیق آغاز گردید. شعارِ محوریِ ستاد در این دوره، عبارت بود از : انتخابات ۹۸؛ گام دوم انقلاب، قانون¬مداری و بیطرفی، انسجام ملی. به منظور ارتقای دانش و مهارت‌های انتخاباتی، وزارت کشور، طرحِ جامعِ آموزش را پس از «آسیب شناسی اجرایی» انتخابات‌های گذشته و با متون و سبک جدید طراحی نمود، و با برگزاری ۱۰ همایش توجیهیِ متمرکز در مشهد مقدس و ۲۳۴۶برنامه آموزشی در استان ها، شهرستان ها و بخش ها، بیش از ۵۰۰ هزار نفراز عوامل و مجریان انتخابات را آموزش داد.
وی گفت: در این دوره انتخابات به دلیل اتفاقات آبان، شهادت سردار قاسم سلیمانی، سقوط هواپیما و کرونا شرایط خاصی حاکم بود اما به لطفِ خداوند متعال، رصد و پیش¬بینی¬های دقیقِ امنیتی در قالب اطلسِ انتخابات، و با بکارگیری ۱۷۰ هزار نفر نیرو از نیروهای انتظامی ،نظامی و مردمی، بدون کمترین مساله امنیتی و در امنیت و آرامش برگزار شد.وزارت کشور علاوه بر مسئولیت اجرای قانون، مسئول حسن اجرای انتخابات نیز است و به همین دلیل از نیروهای بازرسی از وقوع تخلفات جلوگیری کرد. از مجموع ۲۵ فرآیند انتخابات ۲۳ فرآیند به صورت الکترونیکی مهیا شد. در این دوره برنامه ای تعبیه شد که مکان شعبه ها و ترافیک را نشان می‌داد.

او در بخشی از صحبت‌هایش به انتخابات الکترونیک اشاره کرد و گفت:دستاور مهم این دستگاه های الکترونیک کمک به سلامت انتخابات بود و علاوه بر مدیریت تعرفه ها به صورت برخط از دیگر قابلیت های این دستگاه ها است. برای اخذ و شمارش آراء در «۱۱ استان»، یا «۱۳۹ شهری که انتخابات شوراها در آن¬ها، الکترونیک برگزار شده بود»، یا «۱۷۴ حوزه¬ی انتخابیه ای که فقط یک نماینده در مجلس دارند»، صورت گرفته بود، ولی با هماهنگی بعمل آمده با شورای نگهبان، امکان عملیاتی شدن به دلایلی که در حوزه های فنی و امنیتی بود، فراهم نشد. امیدواریم انشاءالله در دوره های بعد با همراهی و همکاری مجلس و شورای نگهبان انتخابات را تمام مکانیزه برگزار کنیم.

براساس گفته وزیر کشور« از ۱۰ آذرماه ۹۸، ثبت نام از داوطلبان به مدت یک هفته در ۲۰۸ فرمانداری مرکز حوزه ی انتخابیه، ستاد وزارت کشور و نمایندگی‌های سیاسی خارج از کشور انجام شد، و مجموعاً ۱۶ هزار و ۳۳ نفر شامل: «۱۴ هزار و ۱۱۲ مرد» و «۱ هزار و ۹۲۱ زن» ثبت نام کردند که نسبت به دوره گذشته، حدودِ ۳۳ درصد افزایش داشت.برای برگزاری انتخابات، هیات¬های اجرایی با حضور ۱۷ هزار و ۹۵۲ نفر از معتمدینِ مردم و مقاماتِ مسئول در شهرستان ها و بخش ها  در قالب ۱۱۲۳ هیات تشکیل گردید. فرایند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان، با استعلام از مراجع چهارگانه، آغاز  و در مرحله اول در هیات های اجرایی برابر با ۹۱.۲ درصد تایید شدند. که با اعلام نظر نهائی شورای نگهبان و با انصراف هایی که حاصل شد، در نهایت، ۵ هزار و ۲۳۳ نفر به عنوان نامزد نهایی در انتخابات شرکت کردند.»

وی ادامه داد:  در این دوره، با آموزشهای به هنگام، برنامه ریزیِ دقیق و تلاش قابلِ تقدیرِ مسئولین و عواملِ ذیربط، نتایجِ نهائیِ انتخابات در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه تا پایان روز شنبه ۹۸/۱۲/۳  و نتیجه ی تهران، در ساعت ۱۴ روز یکشنبه ۹۸/۱۲/۴ اعلام و منتشر گردید که شاید، زودترین زمانِ اعلامِ نتیجه انتخابات در ادوارِ مختلف باشد. 

رحمانی فضلی در رابطه با مرحله دوم انتخابات مجلس، گفت: مرحله‌ی اول، تکلیف ۱۹۷ حوزه ی انتخابیه از ۲۰۸ حوزه کل کشور تعیین شد و ۲۷۹ نفر از نامزدها به مجلس راه یافتند و انتخابِ ۱۱ نفر از ۱۱ حوزه¬ی باقیمانده، به مرحله ی دوم در ۲۱ شهریورماه موکول گردید. از مجموعِ منتخبانِ مرحله ی اول ۲۶۲ نفر مرد و ۱۷ نفر زن می‌باشند.  در این دوره، صحتِ انتخابات در همه ی حوزه های اصلی و فرعی توسط شورای نگهبان تایید شد. این در حالی است که در ۱۰ دوره گذشته به طور میانگین، انتخابات در ۱۲ حوزه، ابطال گردیده بود.

او با اشاره به درگذشت دو منتخب مردم در مجلس یازدهم، افزود:متاسفانه آقای رمضانی دستک و خانم فاطمه رهبر چند روز بعد ازانتخابات جان به جان آفرین تسلیم کردند.اینجا لازم است از همکاری اعضای شورای نگهبان، منتخبین مردم و نماینمدگان دوره قبل به ویژه آقای لاریجانی که در عرصه تقنین و نظارت تلاش کردند و با وزارت کشور همکاری داشتند، تشکر کنم. به ویژه از مردم که با کمترین خطاها در انتخابات شرکت کردند، تشکر کنم.»

او با گله از قوانین برگزاری انتخابات از منتخبان مجلس یازدهم درخواست کرد:«قوانین فعلی برگزاری انتخابات به خصوص انتخابات مجلس نیازمند بازنگری است و امیدواریم در این دوره شاهد تصویب قانون جامع انتخابات باشیم.»

وزیر کشور در پایان صحبت هایش گفت: وظیفه خود میدانم از نیروهای انتظامی، شورای نگهبان، وزارت اطلاعات، وزارت نیرو، وزارت دفاع، وزارت آموزش و پرورش، سازمان ثبت احوال، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، بازرسان وزارت کشور، وزارت امور خارجه و از اصحاب رسانه به خصوص رسانه ملی تشکر کنم.امیدوارم شما نمایندگان مجلس یازدهم در سایه لطف الهی و با همکاری سایر قوا، در راستای منویات رهبر و تحقق آرمان های مردم عزیز ایران گام بردارید. تشکر ویژه و خاص خود را از دولت و اعضای هیئت دولت که در تمام مراحل حامی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات بودند، تشکر میکنم.

۲۷۲۷

کد خبر 1392564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =