چین لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ را تصویب کرد

ایرنا نوشت: کنگره ملی خلق چین روز پنجشنبه با قاطعیت تمام، قانون امنیت ملی هنگ کنگ را با هدف مقابله با استقلال، براندازی، تروریسم و ‌دخالت های خارجی در این منطقه تصویب کرد.

کنگره ملی خلق چین امروز پنجشنبه که آخرین روز از سلسله نشست های پارلمان چین بود با ۲۸۷۸ رأی موافق در مقابل ۶ رای ممتنع،  لایحه امنیت ملی هنگ کنگ را تصویب کرد.

همزمان با نمایش آرا بر روی نمایشگرهای سالن کنگره خلق چین، نمایندگان کنگره به صورت یکصدا به تشویق پرداختند.

مقامات چین به منظور تضمین امنیت هنگ کنگ، در ایجاد این قانون پیشقدم شده بودند آنها همچنین تاکید داشتند سازمان هایی در منطقه هنگ کنگ تاسیس کنند تا در مواقع لزوم وظایف خود را انجام دهند.

مقامات چین معتقدند این قانون به منظور جلوگیری، متوقف کردن و مجازات فعالیت هایی که بطور جدی امنیت ملی را به خطر می اندازد از قبیل اقدام برای تجزیه کشور و یا تلاش برای براندازی قدرت حاکم و همچنین فعالیت های نیروهای خارجی که در امور هنگ کنگ دخالت می کنند لازم است.

پیش از این علاوه بر آمریکا، وزرای خارجه بریتانیا، استرالیا و کانادا درباره این طرح چین نگرانی شدیدی ابراز کرده بودند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خاطر نشان کرده است که امکان دارد در این هفته در واکنش به این طرح اقدامی انجام دهد.

دستگاه دیپلماسی چین بارها به آمریکا هشدار داده است در امور داخلی هنگ کنگ که جزو امور داخلی چین است دخالت نکند.

هنگ کنگ از ماه ژوئن تا دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی صحنه راهپیمایی و اعتراض بود روز چهارشنبه نیز هزاران تن از مردم هنگ کنگ با در دست گرفتن نماد جنبش اعتراضی خود یعنی چتر به خیابان آمدند در این تظاهرات در هنگ کنگ در مخالفت با تصویب این طرح، دست کم ۳۰۰ نفر بازداشت شدند.

23311

کد خبر 1393074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =