۰ نفر
۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
پکن واشنگتن را به تلافی تهدید کرد

ایرنا نوشت: به دنبال اظهارات واشنگتن در مورد تحریم احتمالی چین بر اساس «قانون جدید امنیت ملی هنگ کنگ» چین امروز دوشنبه هشدار داد که اگر ایالات متحده اصرار به «تضعیف منافع پکن در هنگ کنگ» داشته باشد کند چین نیز اقدامات متقابل انجام خواهد داد.

 «جائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در کنفرانس خبری در پکن با اشاره به اینکه «آمریکا در تلاش است به امنیت ملی چین آسیب برساند» تصریح کرد: پکن در مورد اظهارات رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی کاخ سفید مبنی بر احتمال تحریم چین بر سر مساله هنگ کنگ واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

«لایحه امنیتی هنگ کنگ» که هم اکنون در کنگره ملی چین در حال بررسی است واکنش‌هایی را از سوی کشورهای غربی و آمریکا برانگیخته است به ویژه «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده که اظهارات مداخله‌جویانه‌اش در امور چین واکنش مقام‌های این کشور را در پی داشت، تهدید به تجدید نظر در ارزیابی واشنگتن درباره "یک کشور با دو سیستم" و وضع خودمختاری هنگ‌کنگ کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین ضمن مخالفت با تحریم های آمریکا علیه چین بر مساله سینکیانگ گفت که این اقدامات واشنگتن بیانگر دخالت آمریکا در امور داخلی چین است و آن را نمی پذیریم.

دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته ۹ شرکت چینی را به دلیل آنچه «مرتبط بودن با نقض حقوق بشر اویغورها در منطقه خودمختار سین کیانگ» در شمال غرب چین عنوان کرده است تحریم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین امروز دوشنبه در پاسخ به گزارشی مبنی بر اینکه وزارت حمل و نقل آمریکا از شرکت های حمل و نقل چین خواسته است که برنامه های پروازی و سایر جزئیات خود را تا ۲۷ ماه می / ۷ خرداد/ ثبت کنند اعلام کرد که با همه محدودیت های آمریکا علیه خطوط هوایی چینی مقابله می کند.

"جائو لیجیان" گفت: محدودیت های پروازی اعمال شده توسط پکن برای همه خطوط هوایی یکسان است و به دلیل تلاش برای مهار خطرات مرتبط با کرونا است.

دولت آمریکا اواخر روز جمعه دولت چین را متهم کرد که از سرگیری پرواز شرکت های آمریکایی به چین را غیرممکن ساخته است.
 

310311

کد خبر 1391972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =