تعقیب برخی دستگاه‌ها به دلیل عدم اجرای مصوبات ستاد پیشگیری از کرونا

دادستان قزوین اظهار کرد: کمیته نظارت بر اجرای مصوبات ستاد کرونا باید اقدامات نظارتی خود را تشدید کند تا دستگاه‌های متولی در اجرای مصوبات این ستاد غفلت و کوتاهی نکنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ محمد قاسمی، دادستان قزوین گفت: متاسفانه برخی دستگاه‌ها در اجرای مصوبات ستاد ملی و استانی پیشگیری از کرونا جدیت ندارند و این موضوع در شرایط حساسی که سلامت عمومی در مخاطره است، قابل پذیرش نیست و قطعاً این بی تفاوتی که در برخی دستگاه ها شاهد هستیم، اجرای مصوبات را خدشه دار کرده و قابل تعقیب است.
او افزود: کمیته نظارت بر اجرای مصوبات باید اقدامات نظارتی خود را تشدید کند تا دستگاه های متولی در اجرای مصوبات این ستاد غفلت و کوتاهی نکنند و مصوبات مربوطه را در حیطه وظایف سازمانی به درستی و مطابق با دستورالعمل ها اجرایی کند، زیرا این مصوبات در حضور بالاترین مقامات استانی به تصویب می رسد.
دادستان قزوین در ادامه بیان کرد: گشت های مشترک با حضور نمایندگان دادستانی و سایر دستگاه های متولی در راستای پیشگیری از وقوع جرم، احیای حقوق عامه و نظارت بر اجرای مصوبات به صورت مستمر در حوزه های مختلف فعال است، به گونه‌ای که طی روزهای اخیر چندین واحد صنفی در سطح شهر قزوین به دلیل عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی پلمب شده و روند برخورد با متخلفان همچنان ادامه دارد و بدون شک با تداوم این اقدامات نظارتی، درصد تخلفات کاهش پیدا می کند.
قاسمی با بیان این که در گزارش عدم اجرای مصوبات باید جزئیات دقیقا اعلام شود، تاکید کرد: کلی گویی در خصوص عدم اجرای مصوبات، دردی را دوا نمی کند و راه فرار را برای متخلفین باز می کند.
این مقام قضایی استان اظهار کرد: اجازه فعالیت به برخی از صنوف به دلیل رفاه حال مردم و شرایط خاص اقتصادی داده شده است و نباید این موضوع سلامت عمومی را به مخاطره بیاندازد، لذا اصناف موظفند بر اساس شیوه نامه ها و پروتکل های بهداشتی فعالیت کنند و روشن است که در صورت تخلف، با آنها برخورد و از ادامه کارشان جلوگیری به عمل می آید.
قاسمی همچنین تصریح کرد: برخی صنوف بدون اخذ مجوزهای قانونی فعالیت می کنند که به همین خاطر از پروسه نظارت خارج هستند، لذا شناسایی و برخورد با این صنوف باید در اولویت دستگاه های متولی از جمله سازمان صمت، اتاق اصناف و اداره نظارت بر اماکن عمومی ناجا قرار گیرد.
این مقام مسئول با اعلام ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی به دلیل مسائل بهداشتی و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، گفت: تیم های بازرسی با حضور نمایندگان دادستانی فعال شده و طی روزهای اخیر چندین واحد صنفی، رستوران، سفره خانه سنتی و... به دلیل عرضه قلیان پلمب و با متخلفان برخورد و برای آنان پرونده قضایی نیز تشکیل شده است.
او در ادامه افزود: در آستانه فصل تابستان قرار داریم و به همین خاطر جمع آوری معتادین متجاهر در دستور کار دادستانی قرار دارد تا خانواده ها و شهروندان از آسیب های اجتماعی و جرائم احتمالی ناشی از حضور معتادین در سطح پارک ها، بوستان ها و اماکن عمومی و تفریحی در امان بمانند.

قاسمی بیان کرد: با تدابیر اندیشیده شده در استان، در خصوص نحوه بازگشت زندانیان از مرخصی، کنترل دقیقی در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا صورت گرفت و تاکنون هیچ گونه ابتلاء به این ویروس در زندان های استان مشاهده نشده و از حیث کنترل زندان ها، جزء استان های برتر کشور هستیم و البته حدود یک سوم از زندانیان به مرخصی رفته، با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی به صورت ارادی به زندان بازگشته اند و این روند همچنان ادامه دارد.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: زندگی کردن در شرایط کرونایی باید از سوی دستگاه های فرهنگی و اجتماعی به صورت مستمر آموزش داده شود و همه دستگاه ها، نهادها و آحاد جامعه باید با مسئولیت پذیری اجتماعی در این راستا ایفای نقش کرده و از آن غافل نشوند و قطعا بی تفاوتی، سلامت جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد و ایجاد شرایط بحرانی متصور و امکان پذیر است و در این صورت، چه بسا محدودیت های قبلی علیرغم میل مسئولان مجدداً اعمال شود.

46

کد خبر 1394626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =